2021 bütçe görüşmeleri

2021 bütçe görüşmeleri

Adalet bakanı Gül’e CHP İstanbul milletvekili Tanrıkulu’ndan tepki

Yargı Bakanı Abdulhamit Gül:

“HSK’nın 15 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan kararla, Hakimler ve Savcılar Kurulu göre hakimlerin vermiş olduğu kararlar, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karara karşın ihlal laf konusuysa, ihlali yapan başat ve savcılara terfisinde dikkate alınacak ve terfileriyle ilgili bir kullanım Ocak ayıyla birlikte başlamış oldu”

ANKARA – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “HSK’nın 15 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Hakimler ve Savcılar Kurulu kadar hakimlerin vermiş olduğu kararlar, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karara karşın ihlal söz konusuysa, ihlali yapan dominant ve savcılara terfisinde dikkate alınacak ve terfileriyle ilgili bir tatbik Ocak ayıyla birlikte başlamış oldu” dedi.

Gül, 2021 merkezi Idare bütçe kanun Teklifi ve 2019 Belirlenmiş hesap kanun Teklifi görüşmelerine katıldı ve milletvekillerine sunum yaptı. Gül, yargının nesnel olduğunu söyleyerek, “Tüm renkleriyle, diliyle, inancıyla ve hayat tarzıyla milletin tamamına eşit yakınlıktadır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı; milletin yargıya güvenini artıracak, ‘yargı yerini buldu’ duygusunu geliştirecek en esas anayasal ilkedir. her zaman söylediğimiz gibi, mahkemeler, yürütme hiyerarşisi içinde bir taşra müdürlüğü değildir, Yargı Bakanlığının bir il müdürlüğü değildir” ifadelerini kullandı.

Gül şöyle konuştu:

“Yargının hukukun değil, vesayet düzeninin bekçiliğini yaptığı dönemler geride kalmıştır. 27 Mayıs’ın Yassı adasını, 12 Eylül’ün gençleri bir sağdan bir soldan kıydığını unutmak muhtemel değildir. Yine, 28 Şubat’ta insanımızı en esas haklarından mahrum eden, kısa toplantı alan yargının insanlar-devlet-yargı birliğine tahribatı da hafızalarımızda tazedir. O karanlık ve acımasız süreçte yargı, toplum mühendisliğinin taşıyıcı kolonu olarak milletin önünde dikenli bir tel örgü gibi kullanılmıştır. Vesayet odaklarının çizdiği tipe uymayan vatandaşlar bu tel örgüye takılmıştır. O dönemin yaralarını sarmaya çalışırken hukuk düzenimiz bu kez 40 yıllık alçak bir terör örgütünü karşı buldu. FETÖ, 17-25 Aralık’ta darbenin aparatı olmanın da ötesinde, bizatihi faili olmuştu. Bu süreçleri her zaman beraber, bedeller ödeyerek yaşadık, gördük. Böyle bir yakın tarihi, karşılıklı kaderi yaşayan, görmüş, ukala bir ülkenin vesayetin yerine adaleti koyması tarihi bir dönüşümdür. Bir ülkede vesayet varsa, orada adalet yoktur.”

Gül, 2020 yılının Ocak ayında yayınlanan genelgesine atıf yaparak, “HSK’nın 15 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından hakimlerin vermiş olduğu kararlar, Tüzük Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karara karşın ihlal laf konusuysa, ihlali yapan dominant ve savcılara terfisinde dikkate alınacak ve terfileriyle ilgili bir başvuru formu Ocak ayıyla birlikte başlamış oldu” dedi.

Bunun üstüne CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘Enis Berberoğlu nerede’ diyerek kürsüye doğru yöneldi. Bunun üstüne TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, hem Tanrıkulu’nu keza de CHP Grup başkanvekili Engin Özkoç’u uyardı. Tanrıkulu’nun yerine oturmaması üstüne AK Parti milletvekilleri de yerlerinden kalktılar. AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. TBMM Başkanvekili Bilgiç, oturuma ara verdi.

Aradan sonradan Adalet Bakanı Gül konuşmasına devam etti. Gül, cinayet adaleti sisteminin suçlular için caydırıcı, masumlar ve mağdurlar için ise koruyucu olduğu ölçüde etkili ve adil olduğunu belirterek, “Günahsız bir vatandaşımızın hukuktan kesin olması, onurunun ve itibarının asla lekelenmemesi gerekir. Bu inançla 2017 yılında CMK’da yaptığımız düzenleme büyük bir güvence sağlamıştır. Hiçbir delile dayanmayan, görünmeyen ve genel nitelikteki ihbarlar üzerine ‘soruşturma yapılmasına yer olmadığı’ kararı verilmektedir. Bu yöntem, geçen üç yılda lekelenmeme hakkını korudu, geliştirdi.2020 yılında da fazla olumlu sonuçlar aldık. Laf konusu değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren toplam 455 bin ihbarda 292 bin adet soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilmiştir” diye konuştu.

2021 bütçe görüşmeleri2021 bütçe görüşmeleri2021 bütçe görüşmeleri2021 bütçe görüşmeleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET UMUR ÖZTÜRK

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *