2021 bütçe görüşmeleri

2021 bütçe görüşmeleri

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

Mayıs, haziran aylarında ülkemizdeki e-ticaret sektörünün bütün esas aktörlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen ‘E-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız’ kampanyasında 3 bin 761 KOBİ’mizin e-ticaretle tanıştığını vurgulamak isterim”

ANKARA – Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ” Mayıs, haziran aylarında ülkemizdeki e-ticaret sektörünün bütün başlıca aktörlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen ‘E-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız’ kampanyasında 3 bin 761 KOBİ’mizin e-ticaretle tanıştığını vurgulamak isterim” dedi.

2021 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2019 Belirli Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. Ticaret ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile emrindeki kuruluşların bütçeleri görüşüldü.

Pekcan, şöyle konuştu:

“İhracatta, Orta Vadeli Programı 2020 yıl hedefimizi yakalayacağımızı hatta azıcık da geçeceğimizi öngörüyoruz. IMF’ye göre 2020 yılında dünya ihracatının yüzde 11,7 azalması öngörülürken ülkemizdeki ihracat düşüşü bu oranın aşağı kalacaktır. İlk on bir ayda 23,1 milyar dolarlık altın ithalatımız söz konusu. Bir sermaye aracı olarak altını dış ticaretimizden ayrıştırdığımızda bu sene ithalatın yüzde 3,6 düştüğünü, ihracatın ithalatı karşılama oranının da yüzde 85,7 gibi kayda değer bir seviyede gerçekleştiğini vurgulamak gerekir. Geçtiğimiz yıl, toplam küresel ihracattan aldığımız binde 9,6’lık pay bugüne dek Türkiye’nin, küresel ihracat pazarından aldığı en yüksek paydır. 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde ise verisi açıklanan ülkeler itibarıyla toplam ihracattan aldığımız payın ilk kere yüzde 1’i geçerek yüzde 1,04 düzeyine çıktığı görülmektedir.”

Pekcan, pandemi sürecinde devreye alının bir diğer yenilikçi uygulamanın sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlar olduğunu belirterek,”Mayıs ayında Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmıştır. Bu karar doğrultusunda, özel sektör kuruluşlarımızca düzenlenen sanal ticaret heyeti ve sanal fuarları Bakanlık olarak destekledik. İhracatçılarımız pandemi koşullarında dahi ürünlerini yurt dışına tanıtmaya ve pazarlamaya devam ettiler. Pandemi döneminde, bugüne değin, 48 ayrı ülkeye karşın 39 sanal ticaret heyeti faaliyeti gerçekleştirilmiş, firmalarımızın takriben 6 bin ikili meslek görüşmesi yapması sağlanmıştır. Bugüne dek düzenlenen 8 adet sanal fuarda 54 binin üzerinde iştirakçi sayısına ulaşılmış olup ilaveten hizmetler sektöründe 5 adet sanal fuar takriben 32 bin katılımcıyla tamamlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Önceliklerinin e-ticaret olduğunu kaydeden Pekcan, “Bu sene hizmete açtığımız ve ‘eticaret.gov.tr’ adresi üzerinden erişilebilen E-Ticaret Veri Platformu’yla ülkemizde e-ticaretle ilgili gelişmelerin ve devlete ait verilerin peşine düşüp takip edileceği bir veri platformunu kurduk. Ülkemizde e-ticaret verilerini buradan paylaşmaya başladık. bununla beraber, fazla manâlı bir on-line eğitim ortamı olan E-Ticaret Bilgi Platformu’ndaki eğitimlerden bugüne dek yaklaşık 60 bin kişi faydalanmıştır. Elektronik Ticaret Data Sistemi ve e-ticarete güven damgası çerçevesinde uygulamalarımız devam etmektedir. Mayıs, haziran aylarında ülkemizdeki e-ticaret sektörünün bütün başlıca aktörlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen ‘E-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız’ kampanyasında 3 bin 761 KOBİ’mizin e-ticaretle tanıştığını vurgulamak isterim” dedi.

2021 bütçe görüşmeleri2021 bütçe görüşmeleri2021 bütçe görüşmeleri2021 bütçe görüşmeleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET UMUR ÖZTÜRK

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *