2021 bütçe görüşmeleri

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yer Sarsıntısı esnasında 2 bin 600 okul içerisinde 139 mektep sıvasında çatlaklar olup da, öğrencinin girmesinin sakıncalı olmadığı durumla karşı karşıyayız. Bayraklı‘dan tek bir okul bile 139 okul içerisinde yer almıyor” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Mili Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu, Öğrenci Seçme ve Yatırma Merkezi bütçeleri görüşmelerine katıldı ve milletvekillerinin sorularını cevapladı. Selçuk, köy okullarının acık kalmasına ilişkin olarak, “İlgili mevzuatı değiştirmemiz bütün köy okullarının açılması için fırsat var. Eğitim öğretim yeni başladı. 23 Mart’tan daha sonra tüm dünyada salgın dönemine ilişkin bazı tedbirler alındı. Köy okulları kayıtlı erişim sorunları yaşadı. Yeni eğitim öğretim yılında köy okullarının tamamının açılması, öğrenci sayısı yetkisiz olduğu için açılamayan okulların tamamının açılması için salgın dönemine has olarak yok, salgından sonradan da açık kalabilmesinin altyapısı tamamlandı” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, deprem güçlendirme çalışmalarına ilişkin soru üzerine, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında 50’ye yakın okulun yıkımını gerçekleştirdiklerini söyledi. Selçuk, “Yer Sarsıntısı esnasında 2 bin 600 mektep içerisinde 139 mektep sıvasında çatlaklar olup da, öğrencinin girmesinin sakıncalı olmadığı durumla karşı karşıyayız. Bayraklı’dan tek bir mektep bile 139 okul içerisinde yer almıyor. 139 okul içinde her türlü önlem alınacak” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın kitap ve kömür gibi kalemlerden tasarruf ettiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Bedava kitaptan tasarruftan söz edebiliriz. Kitap onaylarının uygun olduğu ay ile ilgili mevzuatta yapılan değişiklikle 434 milyon TL tasarruf sağlanmıştır. Yakacakla ilgili her mektep kendi kömür ihtiyacına yönelik ihale açarken, Enerji Bakanlığı ile anlaşma yaptık. Kömürleri belirtilen bir kalorinin üzerinde olması şartıyla merkezi olarak satın aldık, okullara adres teslimi ulaştırdık. 155 milyon TL civarında yalnızca kömürden tasarruf sağlandı” biçiminde konuştu.

Bakan Selçuk, yer sarsıntısı ile ilgili olarak, “Dünya Bankası’ndan 300 milyon dolar uzun vadeli kredi aldık. şimdi kullanılabiliyor. Zelzele ilgili kullanılması koşuluyla 300 milyon dolar mektep binalarının yenilenmesi ve güçlendirilmesi için kullanılacak” diye konuştu.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım

Davutoğlu’ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan’a yalvardım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Fethiye 1. Olağan İlçe Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *