2021 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, “Gelinen noktada üretim çarkları salgın öncesi döneme göre daha çabuk dönüyor.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından bahsederken hükümetin sanayi politikalarının sorgulanması gerektiğini söyledi.

Bu sorgulamanın, diğer ülkelerin sanayi verileriyle kıyaslanmasından geçtiğini ifade eden Şener, “Türkiye’nin dünya ekonomisinden aldığı pay ne dek ve zamanla bu pay artıyor mu? Maalesef artmıyor. Türkiye kendi performansını kullanamayan bir ülkedir. Son 5 yıldır gayrimenkul için gelen yabancı miktarı, imalat sanayisi için gelen yabancı yatırımcı miktarından çok pozitif. Bu, hükümetin iyi kesin stratejileri ortaya çıkarıp gerekli adımları atamadığının göstergesidir.” dedi.

Şener, geleceği okuyamayan, strateji belirleyemeyen hükümetlerin başarıyı elde edemeyeceğini belirtti.

Politikanın akıcı belirlenmesi ve dünyanın nereye gittiğinin peşine düşüp takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Şener, “Özelleştirme bana bağlıydı ve anlaşamadığımız için görevi bıraktım. Hemen tüm kurumlar özelleştirildi. Türkiye’nin tek bir kurtuluşu var; bu hükümet gidecek.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürüttüğü çalışmalardan nedeniyle teşekkür etti.

Muhalefet olma gereği, gördükleri eksiklikleri dile getirme görevlerinin bulunduğunu gösteren Emecan, “Türkiye’de gelinen noktada bugün, çoğu alanda geriye gidildiğini görüyoruz. Sanayi odaklı artma yerine inşaat odaklı büyümenin tercih edilmesinin bedelini ödüyoruz. Sanayileşme, markalaşma gibi alanlarda bir türlü ileri gidemiyoruz. 18 takvim AK Parti iktidarı döneminde Ar-Ge harcamalarının milli gelirin yüzde biri geçemediğini görüyoruz. Birçok ülke ile rekabet edemiyoruz. Dünyanın tedarikçisiyiz diye övünüyoruz ama yüksek teknoloji ihracatında istenen performansı bir türlü gösteremiyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın sunumunun, karanlığa kapalı, aydınlığa açık bir vizyon içerdiğini söyledi.

Bilim ve teknolojide atılan adımların önemine değinen Kırkpınar, şunları kaydetti:

“Üretim anlayışında gerçekleştirilecek dönüşümlerle daha az kaynak ile daha pozitif katma değerinde oluşturulacaktır. Yerli otomobil çalışmalarıyla ülkemizin 60 yıllık rüyasını gerçekleştirdiniz. Türkiye’nin otomobili yalnızca ülkemizde değil, dünyanın çoğu yerinde ses getirdi. 60 yıl sonradan bile olsa Türkiye’nin böyle bir hamleye girişmesi insanımız için nasıl umut olmuşsa bir takım çevrelerin de kabusu haline gelmiştir. Avrupa’nın doğuştan elektrikli birincil ve tek SUV modeli Türkiye’den çıkacaktır.

Gelinen noktada üretim çarkları salgın öncesi döneme göre daha hızlı dönüyor. Kovid-19 salgınında çoğu ülke idareli durgunluk yaşarken, Türk ekonomisi bu süreci başarı ile geçiriyor. Bugün itibarıyla OSB olmayan ilimiz kalmamıştır. Yeni yatırım talepleri ülkemizin dört bir yanına sürat kesmeden devam ediyor.”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu da seçim bölgesi olan İstanbul 3. Bölge’nin, Türkiye ihracatının manâlı bölümünü kimsesiz gerçekleştirdiğini söyledi.

Esenyurt, Kıraç, Hadımköy, Arnavutköy, Silivri ve Çatalca gibi bölgelerde orta ve büyük zirve sanayi kümelerinin olduğunu aktaran Aksu, “Bu alanlar OSB yok. Geçmişte, buraları ıslah organize sanayi bölgesi haline şekil değiştirme girişimlerimiz olmuştu fakat olmadı. Böyle olunca da buradaki çoğu hizmet yerel yönetimlerin inisiyatifinde yürüyor. Bölgeye ilişkin sorunların çözümü için ıslah organize sanayi bölgeleri istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu da Türkiye’nin, savunma sanayisi ilk olarak olmak üzere çoğu alanda atılımlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Sanayicinin, bugün en büyük sıkıntısının kaliteli eleman bulamamak olduğunu anlatan Osmanağaoğlu “Iş liselerinin her tarafta özellik kazanması gerekmektedir. Sanayicilere düşük faizli yeni özendirme kredilerinin verilmesi de bu noktada yük arz ediyor.” diye konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise Türkiye’de sanayileşme noktasında hala istek ettikleri noktaya gelemediklerini belirtti.

2021 yılı bütçesinin büyük sermayeden yandan bir bütçe olduğunu bahis eden Paylan, “Bu bütçede emek yok. Emek, yalnızca bir makinenin dişlisi olarak görünüyor. Kovid-19 salgınının tedavisini Türk iki insan buldu. Bu millet nerede? Almanya’da. Kendilerini daha hür hissettikleri yerde bu millet.” dedi.

Görüşmelere bir milletvekilinin Kovid-19 testinin artı çıkması üstüne ara verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerinin öğleden sonraki oturumu sırasında Komisyonu yöneten AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer, kurul üyesi olmayan bir milletvekilinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı bilgisini aldıklarını söyledi.

Laf konusu milletvekilinin gün içinde görüşmelere katılması sebebiyle salonun havalandırılması ve dezenfektasyonu için görüşmelere yarım saat ara verildi.

Aranın ardındaki görüşmeler kaldığı yerden devam etti. Alınan karar gereği bugünkü bütçe görüşmelerinin kalan kısmında tavır sürelerinde kısıtlamaya gidildi.

Buna kadar Kurul üyeleri için 5, üye olmayan milletvekili için 3 dakika zaman tanındı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / İsmail Çimen

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa'da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa şehrinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *