‘5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak’

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, Aralık ayı ortalarında fırlatılacak olan 5B uydusuyla hem iletişimde keza hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacağını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, keza Formula 1 yarışlarının da her sene Türkiye’de yapılması noktasında araştırmalar yapacaklarını kaydetti.

Bakanlığına tabi çalışmaları uygun analiz etmek üzere Kastamonu‘ya gelen Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilçe ziyaretlerinden bulunarak yürütülen çalışmaları yerinde gördü. Araştırmalar hakkında yetkililerden bilgiler bölge Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Dünyada da 5G ile ilgili araştırmalar son aşamaya gelmiş durumda değil. Dünya da bir araştırma içerisinde. Burada bizde daha bilhassa yerli ve milli teknolojilerle hazırlanarak yapmaya çalışıyoruz. O yüzden bizde yerli 5G altyapımızı derhal güçlendirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili yerli ve milli 5G’yi Dünya ile birlikte bizlerde geçeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızda süratli bir şekilde devam ediyor. Biz normalde de 4.5G’de Dünya’da önde gelen ülkelerden bir tanesiyiz. İnşallah 5G içinde Dünya ile birlikte bizlerde zamanı geldiğinde yerli ve ulusal teknolojileri kullanarak geçeceğiz” dedi.

“5B’Yİ FIRLATTIĞIMIZDA İLETİŞİM, HIZ VE HABERLEŞMEDE GELİŞMELER OLACAK”

5B uydusunun imalatlarının tamamlandığını anlatan Bakan Karaismailoğlu, “Bütün fırlatma aşamasında hemen onun hazırlıkları devam ediyor. Aralık ortaları gibi 5B uyduğumuz fırlatılacak. 5B uyduğumuz daha fazla yayıncılık açısından dünyada kapsamı alana baya büyük bir uydumuz olacak. Aslında 5B’yi gönderdiğimizde bizlerin iletişim altyapısı ve irtibat hızıyla ilgili yenilikle ve gelişmeler olacak. İnşallah 5B uydusundan sonar ayrıca hızda büyük bir artış olacak irtibat daha alçak yapısı da oldukça güçlenecek. O yüzden 5B’den sonra haberleşme ve iletişimde daha hoş gelişmeler olacak” ifadelerini kullandı.

“İZMİR DEPREMİNDE GÜÇLENDİRDİĞİMİZ ALTYAPIMIZLA İLETİŞİM VE HABERLEŞMEDE SORUN YAŞAMADIK”

En son İzmir depreminde de görüldüğü üzere özellikle felaket zamanlarından iletişim operatörlerinde sorunların olduğuna dair yöneltilen soruyu da cevaplayan Bakan Karaismailoğlu, “Haberleşme ve irtibat, genel işlerimizden bir tanesine oluyor. Ama dikkat ederseniz son İzmir depreminde iletişim konusunda herhangi bir sorun yaşamadık. Zaten enerjik bir altyapımız vardı. Zaten en kaz altındaki vatandaşlarımızın tamamına bizim irtibat altyapısıyla birlikte ulaşıldı. Natürel ki böyle bir facia durumlarında vatandaşlarımız sırf GSM hatlarıyla değil de internet altyapısıyla da haberleşme imkanları var. Azıcık daha yoğunluğu böyle durumlarda yaymak gerekli. Lakin biz gerçi tedbirlerimizi bu yönde alıyoruz. Facia durumunda çok kolay koordine olup bütün baz istasyonlarımız, mobil baz istasyonlarımızı bölgeye sevk ediyoruz. O yüzden İzmir’de depremde bu facia çalışmasında başarılı bir çalışma çıkardı arkadaşlarımız. İnşallah temennimiz böyle afetlerin yaşanmaması fakat yaşadığı durumlarda fazla kolay müdahale ediyoruz. Ayrıca iletiyim altyapısı olarak keza müdahil olarak inşallah böyle afetleri bir daha yaşamayız” şeklinde konuştu.

“FORMULA 1 YARIŞLARININ HIR YIL ÜLKEMİZDE YAPILMASINI AMAÇLIYORUZ”

Formula 1 yarışlarının 9 sene aradan daha sonra Türkiye’ye geldiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “İnşallah bundan sonra yarışlara duraklamak istemiyoruz. Bundan Böyle her yıl Formula yarışlarını bekliyoruz. O yüzden bizlerde bunun sorumluluğundayız, bizlerde çok yardım oluyoruz Formula yarışlarına. Pisti en iyi şekilde hazırladık. Dünyanın en iyi pistlerinden bir parça başına İstanbul Park’taki pist. Bilhassa bizim pist Formula tarihinde efsane olarak gözüküyor. İnşallah Pazar günü başarılı bir yarışlara, etkinliğe ev sahipliği yapacağız. Şu lahza onun sorumluluğunu taşıyoruz. Formula 1 yarışları 250 ülkede 250 yayıncı kuruluş kadar yaklaşık 2 milyar kişiye bu yarışlar yayın yapılarak izlettirilecek. Bu yarışlar ayrıca İstanbul hem de ülkemizin tanıtımı için fazla manâlı buluyoruz. İnşallah bunun da başarılı bir şekilde üstesinden geldikten sonradan önümüzdeki yıl Formula’yı her yerde burada ağırlamak için çalışmalarımıza başlayacağız anında peşinden” diye konuştu.

“İNEBOLU YOLU KISA SÜREDE BİTİRİLEREK HİZMETE ALINACAK”

İnebolu yolunda da incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“acilen İnebolu yolunun tünelle geçilecek alanın girişindeyiz. Burası fiilen çok önemli bir yol. 38.8 kilometrelik bir yol ağından bahsediyoruz. Bunun 18 kilometresi tünel olarak yapılıyor. 18 kilometrelik bir tünelden bahsediyoruz. Çünkü 2002 yılına dek Türkiye’de olan tünel uzunluğu toplam 50 kilometre iken bizler ise, sadece Kastamonu-İnebolu arasındaki tünelin uzunluğu 18 kilometre. Bunlar kayda değer yatırımlar. Bunlar artık biraz daha teknolojik işler olmaya başladı. Bilhassa yol ve ulaşımda tüm teknolojik işlerde yerli, ulusal imalatlar kullanıyoruz. Yıllar önce bunları bizler başkalarına fakir bir şekilde yapıyorduk. Hemen ise bundan böyle ihtiyacımız yokken dünyaya da ihracat eder ayla geldik. Bu cins teknolojileri keza üretiyoruz ayrıca geliştiriyoruz keza de ihracat ediyoruz. Bu da Kastamonu-İnebolu yolunda yaptığımız en manâlı yatırımlardan bir parça başına oluyor. Ham üstünlük açısından hem de maliyet açısından burası yapıldığında Karadeniz’i Kastamonu üzerinden Ankara’ya bağlayacağız. Yani Ankara’nın denize en basit ulaşım noktası olacak İnebolu yolu. O yüzden manâlı bir yol. Ilk Kez iki T1 ve T2 tünellerini yapıyoruz, Küre-Kastamonu arası bağlantısı kısa sürede bitecek inşallah. Peşinden de İnebolu’ya bağlayacağız. Burası bittiğinde Kastamonu’ya ve ülkemize hizmet edecek. Buradaki istihdamı, üretimi, turizmi kayda değer ölçüde etkileyecek bir yol. Ülkemizin büyük projeleri bitmiş var, bunlara hepimiz şahitlik yapıyoruz. İnşallah bunlarında açılışlarına hep birlikte şahitlik yapacağız.”

Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarının arkasında İnebolu yolu üzerinde yapımı devam eden 18 kilometresi tünelle geçilecek olan 38,8 kilometre uzunluğundaki yol çalışlarında da incelemelerde bulundu.

-İHA-

'5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak''5B uydusuyla hem iletişimde hem hızda hem de haberleşmede gelişmeler olacak'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son dakika! Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı Açıklaması

Son dakika! Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin 7 günlük vaka görülme sıklığının il …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *