AB ile İngiltere’den ‘müzakerelere devam’ kararı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesinin ardındaki yaptığı açıklamada, AB ile İngiltere aralarında kesintiye uğrayan Brexit müzakerelerinin tekrar başlayacağını duyurdu. Bu kapsamda iki tarafın baş müzakerecilerine yarın Brüksel’de her yerde toplanma talimatı verildi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir hafta süren yoğun Brexit müzakerelerinin ardından dün AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere’nin AB danışmanı David Frost uzlaşma koşulları üzerinde uzlaşılamadığı için görüşmelerin “duraklatıldığını” duyurmuştu. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen bugün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından kameraların karşısına geçti. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen yaptığı açıklamada, müzakerelerin baştan başladığını bildirerek, “AB ve İngiltere aralarında sürekli müzakereler hakkında bugün yaptığımız bir telefon görüşmesinde, çoğu alanda ilerleme kaydedildiğini gönül rahatlığıyla karşıladık. yine de 3 kritik konuda manâlı farklılıklar devam etmektedir: eşit şartlar, idare ve balıkçılık. Her iki taraf da bu sorunlar çözülmediği takdirde hiçbir anlaşmanın muhtemel olmadığının altını çizdi” ifadelerini kullandı.

BAŞ MÜZAKERECİLER YARIN BRÜKSEL’DE BİR ARAYA GELECEK

Von der Leyen taraflar arasındaki sorunların devam ettiğini, ama çözüm yollarının tahlil edildiğini açıklama ederek, “Bu farklılıkların ciddiyetini kabul ederken, çözülüp çözülemeyeceklerini değerlendirmek için tartışma ekiplerimiz göre daha fazla mücadele gösterilmesi gerektiği konusunda anlaştık. bu nedenle baş müzakerecilerimize yarın Brüksel’de her tarafta toplanma talimatı veriyoruz. Pazartesi akşamı her yerde konuşacağız” dedi.

İngiltere’nin AB’den çıkış sürecinde hemen şimdi kalıcı bir uzlaşma sağlanamadı. öte taraftan Fransa ise AB’den egemen olarak İngiltere’yle yakınlaşmanın yollarını arıyor. Bu amaçla İngiltere’ye Fransa’dan geçen firari göçmenlerin engellenmesi için iki ülke aralarında özel bir anlaşma imzalandı. AB’nin bir yana kendi anlaşması diğer yanlamasına Fransa’nın birlik dışı ikili anlaşma girişimlerini nasıl yöneteceği merak ediliyor.

(Mustafa Ulusoy/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *