– AB liderleri, Türkiye ve Doğu Akdeniz gündemiyle toplandı

– AB liderleri, Türkiye ve Doğu Akdeniz gündemiyle toplandı

BRÜKSEL – Avrupa Birliği liderleri, Türkiye ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz’deki durumu görüşmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

Avrupa Birliği liderleri zirvesi 24-25 Eylül’de yapılması tasarlanmış, AB Konsey Başkanı Charles Michel’in Covid-19 şüphesi ile karantinaya alınması nedeniyle ertelenmişti. Michel, bugün ve yarın yapılacak olan irtifa öncesi Avrupa Konseyi üyelerine misafir etme mektubu göndermiş, zirvede bilhassa AB-Türkiye ilişkileri ve Doğu Akdeniz’deki durum konusuna odaklanacağını bildirmişti. AB liderleri, bugün Türkiye ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz’deki durumu yine görüşürüz Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

AB Konseyi göre yapılan açıklamada, “AB Konseyi Türkiye üstüne stratejik bir tartışma yapacak. AB liderlerinin 19 Ağustos’taki video konferansında Doğu Akdeniz’deki şart ve Türkiye ile ilişkiler bazı üye ülkeler kadar gündeme getirildi. Liderler, büyüyen gerilimlerden duydukları endişeyi dile getirdiler ve gerilimi azaltmanın acil ihtiyacını vurguladılar. AB Konseyi üyeleri, Yunanistan ve Kıbrıs ile tam dayanışma içinde olduklarını açıklama ettiler ve sondaj faaliyetlerine ilişkin önceki sonuçları tekrar hatırlattılar” dendi.

Açıklamada, liderlerin 22 Haziran’daki AB-Çin zirvesi ve 14 Eylül’deki Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yapılan video konferans toplantısının gerisinde, AB-Çin ilişkilerini de ele alacağı belirtildi. Diğer dış ilişkiler sorunlarının da ele alınacağı zirvede, 19 Ağustos’taki tartışmaların devamı olarak Dağlık Karabağ’daki tansiyonun tırmanması, Alexei Navalny’nin zehirlenmesi ve Belarus’taki son şart da tartışılacak.

Zirvede hem, yeşil geçiş ve dijital mutasyon, dinç tek bir pazarla birleştiğinde yeni artış biçimlerini teşvik edecek ve AB’nin direncinin arttırılması konularının ele alınması bekleniyor.

- AB liderleri, Türkiye ve Doğu Akdeniz gündemiyle toplandı- AB liderleri, Türkiye ve Doğu Akdeniz gündemiyle toplandı- AB liderleri, Türkiye ve Doğu Akdeniz gündemiyle toplandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MUSTAFA ULUSOY

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *