AB ve İngiltere için Brexit Anlaşması’nda son şans

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasında sürekli Brexit Anlaşması dahilinde bir araya geldi.

Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasında sürekli ve sonuçlandırılması için çok eksik bir süre kalan Brexit Anlaşması için son dönemece girildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi. Brüksel’de gerçekleştirilen ve 3 saat süren görüşmenin ardındaki tarafların beklenen Brexit Anlaşması için bu Pazar gününe değin nihai anlaşmaya varması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Bugüne değin yapılan görüşmelerde anlaşma sağlayamayan tarafların Pazar gününe dek bir nihai anlaşmaya varması şiddet görünüyor.

Mülâkat ardından kısa bir basın açıklaması yayınlayan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Çözülmemiş konularda görüşmelerin durumu hakkında canlı ve garip bir görüşme yaptık. Birbirimizin konumlarını anlıyoruz. Ekipler, bu sorunları çözmeye kastetmek için hemencecik tekrar toplanmalıdır. Hafta sonu sonunda bir karara varacağız” ifadelerini kullandı.

Beklenen Brexit Anlaşması kapsamında rekabet, anlaşmanın yürütülmesi, balıkçılık konularının çözülmesi ve iki tarafı da koruyan bir uzlaşma sağlanması gerekiyor. Eğer anlaşma sağlanamazsa Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) prensiplerine dönülecek ve bu da iki taraf aralarında baştan Gümrük kurallarına dönülmesi anlamına gelecek.

(Mustafa Ulusoy/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *