AB ve NATO tarihinde bir ilk

Avrupa Birliği (AB) tarihinde ilk olarak bir NATO Genel Sekreteri, AB Komisyonu Komiserler Kabinesinin herzamanki toplantısına katıldı.

AB tarihinde bir birincil gerçekleşti. İlk defa bir NATO Genel Sekreteri, AB Komisyonu Komiserler Kabinesinin herzamanki toplantısına katıldı. Konuya ilişkin olarak NATO göre yayınlanan açıklamada, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Komisyonu’nda NATO’nun Avrupa Birliği ile işbirliğini nasıl daha da güçlendirebileceği konusunda görüşmeler yaptı” denildi.

Açıklamada hem, “Genel Sekreter sık sık AB liderleri ve AB Komiserleriyle bir araya gelsede, ilk önce bir NATO Genel Sekreteri, NATO ile AB arasındaki derinleşen ortaklığın bir işareti olan Kurul Heyeti’nin bir toplantısına katılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Buluşma çıkışında AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg göre iki taraflı basın toplantısı düzenlenerek, tarihi toplantıda ele alınan konular hakkında data verildi.

Basın toplantısında birincil sözü bölge AB Komisyonu Başkanı Leyen, “Bu hakiki bir birincil. İlk defa bir NATO Genel Sekreteri Avrupa Komisyonu Komisyon Üyeleri Kabinesi’ni ziyaret ediyor. Bu yüzden çok sıcak bir karşılama. 2016 ve 2018 yıllarında yaptığımız ortak bildirilerin peşinde Avrupa Komisyonu ile NATO aralarında sahip olduğumuz işbirliğinin bir sembolü, işareti ve bu ilişkinin derinliğini gösteriyor. Avrupa Komisyonu ve NATO iyi ortaklardır, fakat daha fazlasını yapabiliriz. Daha stratejik olabiliriz ve Dolayısıyla, siber güvenlik ve gelişen teknolojiler gibi konularla ilgili, iklim değişikliği ve dirençle ilgili daha iyi çalışabiliriz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise kendisini ağırlama etmesinden ötürü Leyene’e teşekkür ederek, NATO ile AB aralarında gösterdiği kişisel çabadan ötürü tebrik etti. Stoltenberg görüşmede, karmaşıklaşan siber saldırılar, emniyet, askeri kapasitelerin kullanımı ve Türkiye ile AB’nin ilişkileri konularını görüştüklerini bildirdi.

Transatlantik ortaklığı her yerde animasyon fırsatı olduğunu da söyleyen Genel Sekreter, “Sadece ABD’ye inanmıyorum, yalnızca Avrupa’ya inanmıyorum. Kuzey Amerika ve Avrupa’nın birlikte çalıştığına içten inanıyorum. Aynı değerleri paylaştığımız için daha öngörülemeyen bir dünyada birlikte durmamız gerekiyor. Süresiz zamanlarda, Avrupa Birliği gibi ve NATO gibi enerjik uluslararası kurumlara ve birlikte çalışmamıza ihtiyacımız var. Bu şekilde daha güçlüyüz ve birlikte karşılaştığımız zorlukları daha iyi yönetebiliyoruz” dedi. – BRÜKSEL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *