ABD Başkanı kim oldu? ABD seçim sonuçları! Donald Trump mı? Joe Biden mı?

Amerika Birleşmiş Devletleri tarihi bir seçime gidiyor ve sonuçları bütün dünyada fazla merak ediliyor. Amerikalılar sandık başında oylarını kullanırken bütün dünya bu seçimi peşine düşüp takip ediyor. Tercih devam ederken vatandaşlar ABD (Amerika) nüfusu kaç, nedir? Seçmen sayısı ve oy faydalanma oranı nedir? sorularına cevap arıyor.

ABD’de yaklaşık 250 milyon seçmen bugün son sözü anlatmak ve başkanı devretmek üzere sandığa gidiyor. Açıklanan verilere göre 99 milyon 600 bin ABD’li erken oy kullandı. ABD’de bu yıl oy faydalanma oranı önceki senelere fazla artı olduğu da görülüyor.

3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminde kazananın kim olacağı belirsizliğini korurken seçimin kaderini belirleyecek Pensilvanya, Georgia, North Carolina, Nevada ve Arizona eyaletlerinde oyların sayımı devam ediyor.

1964 yılından bu yanlamasına Cumhuriyetçilerin kazandığı, Trump’ın almasına belirli gözüyle bakılan 3 seçici delegesi olan Alaska’da da oyların sayımı sürüyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NÜFUSU

ABD ülkesinin nüfusu, worldometers.info adresinin tahmini verilerine kadar 331.002.651 kişiden oluşur. Nüfus bakımından, Çin ve Hindistan’dan sonradan dünyanın en büyük 3. ülkesidir. ABD nüfusunun manâlı kısmını, Amerika vatandaşı olmayan kişiler oluşturur. Amerika Birleşmiş Devletleri 50 eyaletten oluşur.

ABD KAÇ KİŞİ OY KULLANDI?

Tercih sonuçlarının hala açıklanmadığı 20 seçici delegesi olan Pensilvanya eyaletinde da 1 milyondan artı oyun sayımına devam ediliyor. 1900 yılından bu yandan en yüksek katılımın olduğu 59. başkanlık seçimlerinde ilk belirlemelere göre 150 milyondan fazla oy kullanıldı.

Associated Press (AP) haber ajansına kadar, Halkçı aday Joe Biden 71 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin azami oy alan başkan adayı oldu ve eski başkan Barack Obama’nın rekorunu ilerletti.

ABD SEÇİMİ NOTLARI

Donald Trump’ın kazandığı 2016 seçimlerinde ABD’li seçmenlerin yüzde 58’i sandık başına gitmişti.

ABD’de yaklaşık 250 milyon seçmen bugün son sözü söylemek ve başkanı devretmek üzere sandığa gidiyor. Açıklanan verilere tarafından 99 milyon 600 bin ABD’li erken oy kullandı. ABD’de bu sene oy kullanım oranı önceki senelere fazla fazla olduğu da görülüyor.

İlk sonuçlar, bir tercih geleneği olan iki köyden geldi. Geleneğe uygun şekilde New Hampshire eyaletindeki iki köyde gece yarısından itibaren başladı. Kanada sınırındaki Dixville Notch ve Millsfield köylerindeki seçmenler, lokal saatle 24.00’ten itibaren oy göstermek için sandık başına gitti.

ABD SEÇİMLERİNDE KİM ÖNDE?

Bütün dünyanın sonucunu ilgiyle beklediği ABD seçimleri için beklenen gün geldi. Mevcut başkan Donald Trump ve Joe Biden’ın yarıştığı, Beyaz Saray’da 4 sene baştan başa atama yapacak ismin belirleneceği seçimlerde sonuçlar ağır ağır açıklanıyor.

BİDEN’IN 264, TRUMP’IN 214 DELEGESİ BULUNUYOR

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ve Demokratların adayı Joe Biden arasındaki atışma bundan böyle sonlara yaklaşıyor. Büyük oranda kesinleşen sonuçlara kadar şimdilik Demokrat aday Biden’ın 264, Başkan Trump’ın 214 delegesi bulunuyor.

TRUMP’IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Temsilci Sayısı: 214 Tennessee (11 vekil), Mississippi (6 vekil), Oklahoma (7 delege), Alabama (9 vekil), Kentucky (8 delege), West Virginia (5 delege), Güney Carolina (9 vekil), Arkansas (6 vekil), Indiana (11 vekil), Wyoming (3 vekil), Kuzey Dakota (3 temsilci), Güney Dakota (3 vekil), Nebraska (4 delege), Louisiana (8 vekil), Kansas (6 temsilci), Missouri (10 temsilci), Maine (1 delege), Utah (6 temsilci), Idaho (4 vekil), Montana (3 temsilci), Ohio (18 temsilci), Iowa (6 vekil), Florida (29 vekil), Teksas (38 delege)

BIDEN’IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Vekil Sayısı: 264 Vermont (3 temsilci), Virginia (13 delege), Massachusetts (11 temsilci), Connecticut (7 vekil), New Jersey (14 delege), Delaware (3 temsilci), Maryland (10 temsilci), Illinois (20 delege), Rhode Island (4 temsilci), New York (29 vekil), New Mexico (5 temsilci), District of Columbia (3 vekil), Colorado (9 delege), California (55 delege), Oregon (7 temsilci), Washington (12 temsilci), New Hampshire (4 delege), Minnesota (10 vekil), Arizona (11 vekil) Maine (3 delege), Hawaii (4 temsilci), Nebraska (1 delege), Wisconsin (10 temsilci), Michigan (16 delege)

ABD SEÇİMLERİ NE VAKIT BİTİYOR?

Oy verme Türkiye saati ile 3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan gecede tamamlandı. Oyların kesin sonuçlarının ise 5 Kasım’ı 6 Kasım’a bağlayan gecede açıklanması bekleniyor. Saat olarak ise 03:00 ile 07:00 arası olacağı varsayım ediliyor.

Georgia, Güney Karolina, New Hampshire – TSİ 03.00

Ohio, Kuzey Karolina TSİ 03.30

Florida, Michigan, Pensilvanya, Arkansas, Oklahoma, Mississippi, Alabama- TSİ 04.00

Texas, New York, Arizona, Colorado, Minnesota, Wisconsin- TSİ 05.00

Nevada, Iowa, Utah- TSİ 06.00

Washington, Oregon, Kaliforniya- TSİ 07.00

Alaska, Hawaii- TSİ 08.00

ABD TÜRKİYE SAAT FARKI NEDİR?

Amerika’da sandıklar Türkiye saatiyle çarşamba 03:00 ile 07:00 aralarında kapanmaya başlayacak. Hem, ABD’nin doğusu ve batısı aralarında 3 saat ayrım var.

ABD – Türkiye arasında 8 saatlik bir fark bulunuyor.

About admin

Check Also

Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım

Davutoğlu’ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan’a yalvardım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Fethiye 1. Olağan İlçe Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *