ABD Hazine ve Ticaret Bakanlıklarına siber saldırıda Rusya iddiası

Washington Post gazetesi, ABD Hazine ve Ticaret Bakanlıklarına gerçekleştirilen siber saldırının arkasında Rusya hükümetine alt çalışan hacker’ların olduğunu öne sürdü.

ABD Hazine ve Ticaret Bakanlıklarına, siber atak gerçekleştirildi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “tanıdık olmayan bir hükümetin” siber saldırıda bulunduğu ifade edildi. Define Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığına tabi Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresinin sistemlerine yapılan saldırıda belgelerin sızdırıldığı bahis edildi. Beyaz Saray Ulusal Emniyet Konseyi Sözcüsü John Ullyot, konuya ilişkin açıklamasında, “ABD hükümeti, söz konusu durumun farkında ve bu durumla ilgili detayları ortaya dışlamak için gerekli bütün adımları atmaktadır” dedi. Siber saldırının tespit edilmesinin peşinde Milli Güvenlik Konseyi acele olarak toplandı.

Washington Post ise acayip bir iddia ortaya attı. Washington’un en büyük ve en eski gazetesi, siber saldırının ardındaki Rusya hükümetine yan çalışan hacker’ların olduğunu öne sürdü. Washington Post, haberinde siber saldırının aylar önce planlanan küresel bir casusluk kampanyasının bir parçası olarak gerçekleştirildiğini yazdı.

RUS BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN YALANLAMA

Washington Post’un iddialarına Rusya’dan tekzip geldi. Rusya’nın Washington Büyükelçiliği sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, “Bilgi alanındaki kötü niyetli faaliyetler, Rus dış politikasının ilkeleri, ulusal çıkarları ve eyaletler arası ilişkiler anlayışı ile çelişmektedir. Rusya, siber alanda saldırgan operasyonlar yürütmüyor. Rusya Federasyonu, ikili ve çok kenarlı siber güvenlik anlaşmalarını etkin olarak desteklemektedir. Bu anlamda, Amerikan meslektaşlarımıza Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 25 Eylül’de Rusya-ABD işbirliğini zarfında uluslararası veri güvenliği alanında ortaya koyduğu girişimi hatırlatmak isteriz” ifadelerine yer verildi.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *