ABD: ‘İran ve Rusya, 3 Kasım seçimlerine müdahale etmeye çalışıyor’

ABD Milli İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, İran ve Rusya‘nın 3 Kasım‘da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını duyurdu.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Chris Wray ve ABD Milli İstihbarat Direktörü (DNI) John Ratcliffe düzenledikleri basın toplantısında İran ve Rusya’nın 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını açıkladı. Ratcliffe yaptığı açıklamada, İran ve Rusya’nın 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde seçmenleri ürkütmek, huzuru dağıtmak ve Trump’a yaralamak için daha evvelden planlanmış ‘Amerikalılara’ sahte e-postalar gönderdiğini açıkladı. Ratcliffe, 3 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimlerine müdahale etmek isteyen yabancı ülkelere ABD’nin değerinde ödeteceğini söyleyerek “Posta kutunuza göz korkutucu mektup veya manipülatif bir e-posta alırsanız, paniğe kapılmayın. Bazı seçmen kayıt bilgilerinin Rusya ve İran kadar elde edildiğini doğruladık. İran’ın seçmenleri karıştırmak ve toplumsal huzursuzluğu hedefleyerek Trump’a zarar vermek için tasarlanmış sahte e-postalar gönderdiğini saptama ettik” dedi. Ratcliffe keza oylarının sayılmayacağına dair ortaya atılan iddiaların dürüst olmadığını belirterek, “Herkesin güvenilir kaynaklardan seçim ve oylama bilgilerini almaya ağırlama ediyoruz. Bu eylemler biçare düşmanların devasız girişimleridir” ifadelerini kullandı.

Ratcliffe, 2016’da olduğu gibi tanıdık olmayan bir takım ülkelerin seçmen bilgilerini ele geçirdiklerinin farkında olan olduklarını, 2016 ABD seçimlerine karışmakla suçlanan Rusya kadar başlatılan bir dezenformasyon kampanyası olabileceğini ifade etti.

(Hasan Çelik/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Selçuk: 'Samsun'da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız'

Son Dakika | Bakan Selçuk: ‘Samsun’da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun‘da bir kadının eski eşi tarafından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *