ABD yeni başkanı Joe Biden kimdir? Joe Biden ne zaman göreve başlayacak? Biden nasıl başkan oldu?

ABD’de yeni müşteri koronavirüsün (Kovid-19) ve derin siyasi ayrışmaların gölgesinde yapılan son yılların en engebeli seçimlerini Biden kazandı. 2008-2016 yıllarında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın başkan yardımcılığını yapan Biden, Cumhuriyetçi rakibinden Beyaz Saray’ı alarak önemli bir başarıya imza attı. ABD yeni başkanı Joe Biden kimdir? Joe Biden ne zaman göreve başlayacak? Biden nasıl başkan oldu?

ABD YENİ BAŞKANI JOE BİDEN KİMDİR?

ABD’de yeni müşteri koronavirüsün (Kovid-19) ve derin siyasi ayrışmaların gölgesinde yapılan son yılların en zorlu seçimlerini Biden kazandı.

2008-2016 yıllarında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın başkan yardımcılığını yapan Biden, Cumhuriyetçi rakibinden Beyaz Saray’ı alarak önemli bir başarıya imza attı.

Hem ülke geneli anketlerde ayrıca de seçimin ana kaderini belirleyen kritik eyaletlerdeki anketlerde yarışı Trump’ın defalarca önünde götüren Biden, Associated Press (AP) göre açıklanan “resmi olmayan sonuçlara tarafından” toplamda 279 delegeye ulaşarak başkan olmaya adalet kazandı.

Joe Biden kimdir?

Joe Biden, 20 Kasım 1942’de Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

1953 yılında ailesiyle beraber Delaware eyaletinin Claymont kentine taşındı. Delaware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1965’te mezun oldu, ardındaki Syracuse Üniversitesi Hukuk fakültesini 1969’da bitirdi ve Wilmington’da avukatlık yaptı.

Hemen Şimdi 31 yaşındayken 1972 yılında ABD Senatosuna seçilen Biden, en genç senatörlerden biri olarak kayıtlara girdi.

Delaware eyaletinden 37 sene senatörlük yaptı

2009 yılının ocak ayında başkan yardımcısı olarak yemin edene dek bu görevini sürdüren Biden, tekrar tekrar 37 yıl baştan başa Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı.

Biden, 2008 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koydu oysa Iowa’daki ön seçimlerde başarısızlığa uğrayınca adaylıktan çekildi.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına namzet gösterilen Biden, 4 Kasım’da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009’da 47. başkan yardımcısı olarak ant etti.

8 Kasım 2016’daki seçimleri Trump’ın kazanmasının peşinde 20 Ocak 2017’de görevini Mike Pence’e devretti.

İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden’ın 3 çocuğu bulunuyor.

Biden nasıl başkan oldu?

ABD başkan adaylığını 25 Nisan 2019 tarihinde yayımladığı 3,5 dakikalık video ile duyuran Biden, burada Trump’ın ülkeyi kutuplaştırdığını vurgulayarak, kendisinin halkı birleştireceğini belirtti.

Ön seçim sürecinde öteki Demokrat başkan namzet adayları ile hararetli tartışmalara imza atan Biden, 5 Şubat 2020 günü Iowa’da Halkçı aday adayları arasında yapılan ilk ön seçimi 4. sırada, 11 Şubat’ta New Hampshire’da yapılan ikinci ön seçimi ise 5. sırada bitirdi.

Ay sonunda Güney Carolina’da yapılan ön seçimde ivme yakalayan Biden, Demokrat rakipleri Pete Buttigieg, Amy Klobuchar ve Elizabeth Warren’ın yarıştan çekilmesiyle büyük menfaat yakaladı.

3 Mart’taki Süper salı olarak nitelendirilen ve 14 eyalette yapılan ön seçimlerin 9’unu kazanan Biden, 8 Nisan 2020’de Bernie Sanders’ın da yarıştan çekilmesiyle partisinin tek başkan adayı olarak kaldı.

Biden’a zaferi getiren eyaletler Pennsylvania ve Nevada oldu

Biden 3 Kasım Salı günü “ABD yakın tarihinin en kritik başkanlık seçimleri” olarak nitelendirilen seçimlerde mevcut başkan Cumhuriyetçi Donald Trump ile aleyhinde karşıya geldi.

ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçları diğerlerinden ayrı olarak bu yıl tercih gecesi netleşmedi ve iki aday da uzun zaman başkan olmak için gerekli 270 delegeye ulaşamadı.

Bu süreçte Biden tarafı “şampiyon biz olacağız” açıklamalarında bulunurken, Trump tarafı seçimlerde usulsüzlükler olduğunu bahis etti.

Associated Press (AP) ajansının açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre bugüne değin Biden 253, Trump’ın 214 delegesi vardı.

Öğlen saatlerinde 20 delegeli Pennsylvania eyaletini şampiyon Biden, ülkenin 46. başkanı olmaya yargı kazandı. Gerisinde günlerdir ilgiyle beklenen Nevada eyaletindeki 6 delegeyi de Biden’ın kazandığı duyuruldu.

Biden, ABD tarihindeki ilklerin başkanı oldu

Biden’ın zaferi ülkedeki tercih tarihi açısından birçok ilki de beraberinde getirdi. hemen 77 yaşında olan ve 20 Kasım’da 78 yaşına girecek olan Biden, ABD tarihinde seçilen en yaşlı başkan oldu.

Ülke tarihindeki en yüksek katılımla gerçekleştirilen seçimlerde Biden, 74,5 milyonu aşkın oy alarak ülke tarihinde en yüksek oyu alarak başkan seçilen birey oldu.

Biden ayrıca yaklaşık 30 sene aranın ardındaki görevdeki bir başkana ilk döneminde seçimi kaybettiren birincil birey oldu.

öte yandan, Biden, John F. Kennedy’nin ardındaki ABD’nin ikinci Katolik başkanı olacak.

Biden sonuçların resmileşmesi durumunda 20 Ocak 2021 günü 78 yaşında görevine başlayacak.

About admin

Check Also

CHP'li Gülizar Biçer Karaca, İnsan Hakları Eylem Planı'nı değerlendirdi Açıklaması

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, İnsan Hakları Eylem Planı’nı değerlendirdi Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, dün açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nın Türkiye‘nin Avrupa …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *