ABD’de başkanlık seçimlerinde oy sayma işlemi devem ediyor

ABD’de 3 Kasım‘da yapılan başkanlık seçimlerinde oy sayma işlemi kritik eyaletlerde devam ediyor.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde 5 eyalette oy sayım işlemi devam ediyor. Cumhuriyetçilerin adayı ve mevcut Başkan Donald Trump ile Demokratların adayı ve eski Başbakan Yardımcısı Joe Biden arasındaki yarış sürüyor. Biden şu başlıca kadar 264 delegeye, Trump ise 214 delegeye ulaştı.

Seçimin sonuçlarını belirleyecek olan salıncak eyaletlerden olan Pennsylvania‘da bugün itibari ile yaklaşık 13 bin oy ve yüzde 0,2 farkla öne geçen Biden’ın bir değişiklik olmaz ise seçimleri kazanma ihtimali artarken, Trump kampanyası çoğu eyalette sayımlara itiraz davaları açtı.

Trump kampanyası tarafından davaların açıldığı Georgia ve Michigan gibi eyaletler davaların patavatsız olduğu belirtilerek reddedildi. Diğer eyaletlerde ise Trump kampanyasının, gözlem yapmasına müsade verilmediği ve seçimde sahte oyların kullanıldığı ile ilgili itirazlar sürüyor.

Trump dün yaptığı açıklamada, kanuni kullanılan oyların sayılması halinde kendisinin kazandığını iddia etmiş, seçimlerin peşini bırakmayacaklarını ifade etmişti. Trump’ın tercih sonuçlarını şu anda Cumhuriyetçi Parti kadar seçilen yargıçların bulunduğu Yüksek Mahkemeye taşıması durumunda belirli sonuçların değişiklik ihtimali bulunuyor.

Seçim sonuçlarının kesinleşmediği ve kritik öneme sahip eyaletlerde Biden, 6 delegeye sahip Nevada’da yüzde 1,6, 16 delegeye sahip Georgia’da yüzde 0,1, 20 delegeye sahip Pennsylvania’da ise yüzde 0,2 oy farkıyla tercih yarışını önde götürüyor.

Trump, ise 15 delegeye sahip Kuzey Carolina’da yüzde 1,4 ve 3 delegeye sahip Alaska’da yüzde 29,9 ile seçimi yarışında önde bulunuyor.

Sonuçların bu şekilde sonuçlanması halinde Biden başkanlık için gereken 270 delegeye en yakın isim konumunda bulunuyor.

-İHA-

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı'ndan müjdeli açıklama

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı’ndan müjdeli açıklama

Balıkesir’in AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı Sözcüsü Murat Tuna, İlçe Yönetim Kurulu adına yazılı bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *