ABD’de seçim sonuçlarının açıklanacağı tarih belirsizliğini koruyor

ABD’de başkanlık seçimlerinin son günü yaklaşırken, bu yıl yeni herif korona virüs (Covid-19) nedeniyle postayla oy kullanım talebinin artmasıyla sonuçların ne zaman kesinlik kazanacağı belirsizliğini koruyor.

ABD’de 59. başkanlık seçimleri, başlangıçta 9 Eylül‘de erken oylama ile Alabama eyaletinde başlamıştı. 3 Kasım‘da sona erecek olan seçimlerde mevcut başkan Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden oylarını geçtiğimiz günlerde kullanmıştı. Sıradan şartlarda neredeyse oy kullanım işleminin tamamlanması ile ortaya çıkan tablo başkanın kim olacağını belirlerken, bu sene yeni alıcı korona virüs (Covid-19) nedeniyle postayla oy kullanım talebinin artmasıyla belirlenmiş sonuçların en erken Kasım ayı sonunda açıklanması bekleniyor.

Postalandıkları tarihin kişisel oy yararlanma tarihini geçmemesi şartı ile arasında California, Illinois ve Washington’ın da bulunduğu birçok eyalet, Kasım ayının son haftalarına dek ellerine ulaşacak oyların geçerli sayılacağını açıkladı. En geç oy kabul edecek eyalet ise 23 Kasım ile Washington. Yetkililer birincil oylarda meydana çıkan sonucun başkanı belirleyeceğini belirtse de resmi sonuçların Kasım sonuna kadar açıklanmasının da iyimser bir teşebbüs olduğunu açıklama ediyor.

İtirazların sonuçlanması Ocak 2021’i bulabilir

Posta yolu ile oy faydalanma yolu ve bu oyların sayımına ilişkin özellikle yarışın başa baş devam ettiği eyaletlerde her iki başkan adayının da itirazlarda bulunabileceği ve bu itirazların peşinde emin seçim sonuçlarının açıklamasının Ocak 2021’e dek uzayabileceği ifade ediliyor.

2000 yılında yapılan seçimlerde Demokrat Parti adayı Al Gore’un Florida tercih sonuçlarına yaptığı itirazın sonuçlanması ve George W. Bush’un başkan seçilmesi ile ilgili Tüzük Mahkemesinin karar vermesi 36 gün sürmüştü.

-İHA-

ABD'de seçim sonuçlarının açıklanacağı tarih belirsizliğini koruyorABD'de seçim sonuçlarının açıklanacağı tarih belirsizliğini koruyorABD'de seçim sonuçlarının açıklanacağı tarih belirsizliğini koruyorABD'de seçim sonuçlarının açıklanacağı tarih belirsizliğini koruyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş'ı gezdi

– TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş’ı gezdi

– TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş’ı gezdi LEFKOŞA – TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *