ABD’nin ana gündem maddesi Türkiye’ye yaptırım: Rusya ile yakınlaşmasının bedelidir

Türkiye’nin Rusya‘dan S-400 hava savunma sistemi satın almasından sonradan Ankara-Washington hattında yaşanan gerilimin yankıları sürüyor. Geçen günlerde ABD Temsilciler Meclisi ve Senato Türkiye’ye yaptırımın önünü açan tasarı üzerinde anlaştı. Tasarıda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasından dolayı yaptırım uygulanması da yer alıyor.

TASARIYI REDDEDERSE ASKERİ PERSONELİNE ÜCRET ÖDENMEYECEK

Trump’ın bu bütçeyi veto etme ihtimali bulunuyor ama Trump bu tasarıyı veto ederse askeri personelin maaşlarının ödenmesi de duracak. Bu sebeple Trump’ın bu bütçeyi onaylaması bekleniyor. Öten yandan dizayn hakkında ABD’li Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve James Lankford, Wall Street Journal gazetesine bir mektup yazdı.

“TÜRKİYE’NİN RUSLARLA YAKINLAŞMASININ BEDELİ”

Güney Carolina ve Oklahoma eyaletlerinin temsilcisi olan Graham ve Lankford, “Türkiye’nin Ruslarla yakınlaşmasının bedeli” başlığını kullandıkları mektupta Trump’ın Ankara’ya S-400’ler sebebiyle yaptırım uygulaması gerektiği belirtildi.

“DEĞERLİ BİR MÜTTEFİK KAYIP GİTTİ”

Mektupta, “Türkiye, 1952’den beri Amerika’nın müttefiki. İncirlik Hava Üssü, terörle savaşımızda hayati bir öneme sahip ve Türkler binlerce Suriyeliye destek ediyor. Onlarca yıldır Türkiye tüm inançlara kapılarını açan bir toplum olmaya çalıştı ve Rusya’nın saldırganlığının önüne geçti. Fakat kıymetli bir müttefik kayıp gitti” ifadesi kullanıldı.

ABD'nin ana gündem maddesi Türkiye'ye yaptırım: Rusya ile yakınlaşmasının bedelidir

“TÜRK HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ UYARDIK”

ABD’nin Türkiye’ye 100 adet F-35 savaş uçağı satmaya ve Türk şirketlerin üretim sürecinde yer almasına 3 yıl önce onaylama verdiğini yazan senatörler, “Ankara, Ruslardan F-35’leri düşürmek için tasarlanan S-400 hava savunma sistemini satın aldı. Rus ‘danışmanların’ F-35’lerin yanında çalışması ve S-400’lere Amerikan uçaklarının radarda ne vakit göründüğü bilgisini devretmek kabul edilemez. Diplomatlar, Pentagon ve biz de dahil elde etmek üzere senatörler Türk hükümet yetkililerini uyardık ve bunun sonuçları olacağını söyledik. Başkan şu anda kanunlara uymalı ve Türk varlıklarına yaptırım uygulamalı” dedi.

TÜRKİYE’Yİ CEZALANDIRMAK AÇIKÇA BİR UYARI OLUR”

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Çaba Etme Yasası (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, özet olarak CAATSA) dahilinde Rusya, İran veya Kuzey Kore ile savunma teknolojileri konularında ortaklık ve işbirliği yapan ülkelere yaptırım uygulanması gerektiğini yazar senatörler, “ABD yerine Rusya’yı seçtikleri için Türkiye’yi cezalandırmak dobra dobra bir uyarı olur. Bu bununla beraber kimin daha iyi bir ticari partner olduğunu düşünen uluslar için de önemli olur, dünya ekonomisinin yüzde 20’sinden fazlası olan ABD mi yahut ekonomisi bir takım ABD eyaletlerinden daha ufak olan Rusya mı?” sorusunu sordu.

TÜRK HALKI HALEN BİZİM DOSTUMUZ”

Graham ve Lankford’un kaleme aldığı metinde, “Türk halkı halen bizim dostumuz. Ama ülke yönetimi F-35 tamamen binlerce istihdam olanağını ortadan kaldırdı ve zaten zorlanan ekonomiye yaptırımın yolunu açtı. Bu şekilde elde etmek zorunda değildi. Ama Türkiye yönetimi ileriye artan bir şekilde bu sene içinde Rus savunma sisteminin denemelerini yaptı. ABD’nin İran, Rusya ya da Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı Amerikan menfaatlerini koruma zorunluluğu var. Türkiye de aldığı kararların bir sonucu olduğunu anlamalı” ifadesine de yer verildi.

ABD'nin ana gündem maddesi Türkiye'ye yaptırım: Rusya ile yakınlaşmasının bedelidir

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *