AİHM Büyük Dairesi, Selahattin Demirtaş hakkındaki kararını 22 Aralık’ta açıklayacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 4 yılı aşkın bir süredir Edirne Cezaevi’nde tutsak bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararını 22 Aralık‘ta açıklayacak.

AVUKATI TWITTER’DAN DUYURDU

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Ilgiyle ve heyecanla beklediğimiz Demirtaş/Türkiye kararı AİHM Büyük Dairesince 22 Aralık’ta açıklanacak” dedi.

AİHM Büyük Dairesi, Selahattin Demirtaş hakkındaki kararını 22 Aralık'ta açıklayacak

GEÇEN YIL AVUKATLAR DİNLENMİŞTİ

AİHM, 20 Kasım 2018 AİHM verdiği kararda Demirtaş’ın özgür bırakılması gerektiğine ve “siyasi nedenlerden ötürü, muhalefetin sesini kısmak için tutuklandığına” hükmetmişti. Kararın arkasından tahliyesi için başvuruları reddedilen Demirtaş, AİHM’in kendisi hakkında verdiği kararının aleyhteki maddelerini AİHM Büyük Dairesi’ne taşımak için başvuruda bulunmuş, Türkiye’nin kararı uygulamamasına ilişkin hüküm kurulmasını istek etmişti.

BÜYÜK DAİRE DEMİRTAŞ VE AVUKATLARINI DİNLEMİŞTİ

Geçen sene ise AİHM’in Demirtaş hakkında verdiği özgürlük bırakılma kararı AİHM Büyük Dairesi’ne taşınmıştı. AİHM Büyük Daire’de yapılan duruşmada keza Türkiye hükümeti hem de Demirtaş’ın avukatları dinlenmişti.

AİHM Büyük Dairesi, Selahattin Demirtaş hakkındaki kararını 22 Aralık'ta açıklayacak

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *