AK Parti Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin güzel haberi verdi: Bütçe kanunundan sonra hayvan hakları kanunumuzu yapacağız

Haber Global ekranlarında Jülide Ateş’in sunumuyla ekrana gelen ’40’ programına misafir olan AK Parti Grup Başkan Vekili Istek Varlıklı uyarı çeken değerlendirmelerde bulundu.

“MÜJDELİ BİR HABER VEREYİM”

Jülide Ateş’in “Hayvan hakları yasası niçin değiştirilemiyor?” sorusuna yanıt veren Varlıklı, “Önce peşin peşin çok müjdeli bir haber vereyim. Bütçe kanunundan daha sonra hayvan hakları kanunumuzu yapacağız, muhakkak yani yapacağız. Bütçeden daha sonra birincil iş onu yapacağız. Hayvan haklarında çalışanlarından birisiyim mecliste, ben mecliste bir sürü kanun çalışması yaptık, hiçbir kanunun bu değin ilgi gördüğünü görmedim. Cumhurbaşkanımızla yaptığımız MKYK toplantısında gündem oldu, orada da söyledim ben böyle bir şey görmedim şimdiye değin, hayvan hakları ile alakalı bir sürü hayat tarzından insan, inanılmaz alaka gösteriyor, yaş grubu olmaksızın…” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin güzel haberi verdi: Bütçe kanunundan sonra hayvan hakları kanunumuzu yapacağız

“ALTERNATİF BİR DEĞİL İKİ KANUNUMUZ VAR”

Açıklamasının devamında bu kanunla ilgili temel sorunun ansızın artı bakanlığı ilgilendirmesinden kaynaklandığını bildiren Zengin, “Bir Adalet Bakanlığı, iki Orman Bakanlığı’nı, Şehircilik Bakanlığı’nı ilgilendiriyor. Ayrıca hesaplı açıdan, ayrıca de adalet açıdan baktığımız zaman mülk olmaktan çıkarıp, onlarla ilgili kabahat duyurusunda bulunma noktasına geldiğinizde Adalet Bakanlığı’nı yükünü artırmayacak bir mekanizma kurmamız gerekiyor. Bu konuda resmi daha iyi görelim diye, bütün siyasi partiler bir araya geldik araştırma kurulu kurduk. Mustafa Yerbey Başkanlığında, onunla birlikte pek grup geldi ki. Ben de bir hayvanseverim, uzun yıllar kedimiz vardı 11 sene baktık, hemen de Mirim adında fazla yeni bir köpeğimiz oldu, çok yeni bizimle birlikte bir Alman Kurdu. Avcıların ayrı meselesi var, yunuslarla ilgili ayrı, kuşlarla ilgili farklı, doğada yaşamış yabani hayvanlar öyle geniş bir konu fakat size anlatamam. Herkesin beslediği hayvanlar var, bu konuyla ilgili çalışmalarımızı tamamladık, alternatif bir değil 2 kanunumuz var, bütçeden sonradan bu kanunu yapacağız. Sonuna geldik” dedi.

İşte Varlıklı’in kendisine yöneltilen bir takım sorulara verdiği yanıtlar;

JÜLİDE ATEŞ: Nafaka konusunda çözüm ne olmalı?

ISTEK ZENGİN: Şu lahza ki kanunumuz diyor ama gerekiyorsa belirsiz de nafaka verebilirsiniz. Herkese belirsiz ver demiyor. Zaten süresiz de verilmiyor. Bir suiistimal var, bir insan yalnızca 3 ay, 6 ay evli kaldığı için 10-11 yıl nafaka ödüyorsa bir sorun var demektir. Ama pek ayrılıklar olmuştur ancak, kadın 3 günlük evlilikten öyle bir mağduriyet yaşamıştır fakat şiddete uğramıştır, organını kaybetmiştir; o kadar bir kadına da 3 gün evli kaldığı için ömür boyu nafaka tahsis etmek gerekebilir. Keşke yargı bunu kendi içinde çözebilseydi, kanun düzenlemesine lüzum kalmasaydı… Şu an da bu problem olarak gözüküyor, nafakaların ortalaması aylık 300 TL, onu da söyleyeyim, kavgası yapılan paranın ortalaması 300 liradır. Ödenme oranı da yüzde 40 civarında, çok az erkeğin nafakasını ödediğini görüyorum. Bu konuda problem var, benim birinci tercihim yargının bunu kendi içtihaklarıyla çözmesidir, çözmüyorsa o kadar bir kanun maddesi yazmalıyız fakat kadınların bir ömür boyu koruyacak bir düzenleme gereksinim olduğunu düşünüyorum. HDP milletvekillerinden biri eşini dövüyor, bayan milletvekilleri bunu bilip saklıyor. Başka bir milletvekili bir kadına tacizde bulunuyor.

AK Parti Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin güzel haberi verdi: Bütçe kanunundan sonra hayvan hakları kanunumuzu yapacağız

JÜLİDE ALEV: Artan bayan cinayetleri sayısı niçin durdurulamıyor?

ÖZLEM ZENGİN: Genel Kurul’da bilhassa HDP Grubu’nun kadın milletvekillerinin kullandığı fazla sert bir üslup var. Nezaket, insan olma sınırlarını zorlayan konuşmalar yapıyorlar. Kendi partilerinde, kendi milletvekillerinden birisinin eşini dövdüğü, bayan milletvekillerinin bunu bilip saklaması için eşiyle konuştuğu, daha fenası da kendi milletvekillerinin bir kadına tacizde bulunduğuna dair çok manâlı meseleler olurken; bugün mecliste kürsüye gelen bayan milletvekilleri bizi, Ak Parti’yi tacize destek belirlemek itham ediyor. Bunlar olurken de kendi partilerinde bu hadiseler yaşanıyor fakat, kamuoyu bilmiyor. Ak Parti’den evvel kadının adı yoktu. Kadınlar hiçbir imkana sahip değildi. 2011 yılını kadar resmi olarak kadın cinayeti diye bir şey değil, böyle bir kodlama yok. Ne zaman ancak bölge açıldı, kadınların gidebileceği, başvuracağı alanlar oluştu, 6284 dediğimiz o fazla önemli kanun ortaya çıktı, kadınların gidebileceği mekanizmalar hayata geçti. Bu sayının artması meselesi bu, bu konu görünür ülkü geldi. Bunlar zaten vardı. Son 2 yıldaki ceza sayılarına baktığınızda, sayıların düştüğünü görürsünüz. 1 bayan hayatını kaybettikten sonradan bu sayıların azaldığının da anlamlı olmadığını düşünüyorum. HDP bayan hakları konusunda samimiyetsiz!

JÜLİDE ATEŞ: HDP kadın hakları konusunda samimiyetsiz mi?

ARZU ZENGİN: Ben samimiyetsiz buluyorum. Bunun en önemli sebebi biz Meclis’te herhangi bir konuyu konuşurken, biz karşımızdakine bakıp ‘siz türbanlı başörtülü soyguncularsınız, siz tacizcilerin yanındasınız’ bu laflar yenir yutulur laflar yok! Her şeyi söylemenin bir üslubu var. Kimdir kardeşim tacize yardım veren bana isim söyleyin, nasıl bir topluluğa böyle bir hakaretti bulunabilirsiniz? Bir konuyu haddinden pozitif kazarsanız buraya kendiniz düşersiniz. HDP bunları söyledi söyledi, kamuoyu şunu gördü oysa o gün yanlarında oturan milletvekili arkadaşları karısın dövüyormuş, diğer taraftan oradaki kadın vekiller biliyormuş. Bir milletvekilleri bir kadına tecavüzde bulunmuş, bununla alakalı diğer milletvekillerini gidip destek istenmiş ve hiçbir parça başına gönüllü avukatlık yapmaktan vazgeçmemiş. Ben bu samimiyetsizliği onların bize olan saldırıları karşı gerçeği anlatarak, onlara kendi hallerini göstermiş oluyorum. Kız çocuklarını küçücük yaşlarda dağlara götürenler, onlara orada yaşamaya zorlayanlar, annelerinden ayıranlar, eğitim haklarından koparanlar, onları terörün parçası yapanlar; nasıl bayan haklarının birinci savunucusu olabilir? Bir çocuğun yeri annesidir. HDP’nin yaşadığı ile anlattığı arasında uçurum var.

JÜLİDE ATES: Kadın cinayetlerinden iyi hal indirimi neden kaldırılmıyor?

ISTEK ZENGİN: İyi hal indirimi töre cinayetlerinde uygulanmıyor zaten. Neden böyledir bunu ayrıç konuşabiliriz lakin dünya uygulamalarında şöyle bir şey var: Ceza ile infaz başka bir şey. Dünyanın hiçbir yerinde bir ceza için sonsuza dek hapiste kalmak gibi bir şey sözkonusu değil. Uluslararası hukukta gün ışığını görmesi var. şimdi kadına karşın kuvvetle alakalı Türkiye en ağır cezaları veren ülkelerden birtanesi. O yüzden hapishanelerde fantastik bir doluluk var. Avrupa ortalamalarının çok üstünde. Cezaları arttırarak suçları aşağıda indiremiyorsunuz, maalesef durmuyor. Derler ya ırk arasında ‘yatarı ne kadardır?” öyle bakıldığında en ağır cinayet mevzuatıyla karşısında karşıya Türkiye. Ama bu çözüm yok. Çözüm diğer yerlerde. Soma’daki kardeşlerimizin alacaklarının tarafı devlet değil, kardeşlerimizin hepsi özel şahıslardan alacaklılar!

JÜLİDE ATEŞ: Soma ve Ermenekli maden işçilerimizin tazminatları neden ödenmiyor?

ÖZLEM ZENGİN: Biz CHP Grup Başkan Vekili Serbest Özel ile en iyi çalıştığımız konulardan birisi bu Soma meselesi oldu. Biz meclis kapanmadan beraber bir düzenleme yaparak Soma’da hayatını kaybeden 301 madencilerimizle ilgili hiçbir problem kalmadı gerçekten. Devletin taraf olduğu bütün konularla ilgili süreçlerimizi tamamladık. Ben kardeşlerimizi dinledim, kendileri de biliyor ama onların alacaklarının tarafı devlet yok gerçekten. Bu kardeşlerimizin tümü özel şahıslardan alacaklılar. Davalarını kazanmışlar, lakin muhatapları oldukları özel şirketlerde bu alacaklar meblağ olmadığı görülüyor. Ola Ki fiilen var, ola ki kaçırdılar… 700 birey kadarlar, lakin alacakları toplamda 30 milyon değin. Bunların hiçbirisinin alacağı devletten yok. Özel şirketin bu borcunu ödemesi konusunda o kadar çok kişiyle görüştüm, bir süre daha sonra da bunları nihayetlendirebileceğimizi, söz vererek değil ama, çok büyük bir gayretim olduğunu arkadaşlarımızın da gördüğünü biliyorum. Ben yemek yemek ikram ediyorum, arkadaşlar Kızılay’da tartaklanıyorlar. Polis ve jandarmanın müdahalesini orantılı yapması lüzumlu!

AK Parti Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin güzel haberi verdi: Bütçe kanunundan sonra hayvan hakları kanunumuzu yapacağız

JÜLİDE ATEŞ: Tazminat haklarını arayan maden işçileri neden jandarma ya da polis ablukasında?

ÖZLEM ZENGİN: Fazla üzüldüğümü söylemem lüzumlu buna… Bunları bildirmek hoş değil ama, randevu organize ediyorum, onları gösteri ediyorum, yemek ikram ediyoruz, oturuyoruz sohbetimizi yapıyoruz, nasıl yardımcı olabileceğimi anlatıyorum, bu arkadaşlar çıkıyorlar Kızılay’da bir basın açıklaması yapacaklar; tartaklanıyorlar! Ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Söyleyecekleri de ‘Biz Açlık Hanım’la konuştuk, elinden ne geleceksek yapacağını söyledi’ ifadesini ileteceklerdi. pek fazla telefon aldım ama, orada Soma’da tetiklenmeye de çalışılan bir şey var. Oradaki madenci kardeşlerimiz de bile bile diğer şeylerle irtibatlandırılmaya çalışılıyor. Toplumsal olaylarda polise ve jandarmaya düşen, onları her lahza bir gözün gördüğünü düşünerek müdahalesini orantılı yapması lüzumlu. Türkiye’de kadınlarla ilgili kimse yasaklardan bahsedemiyorsa bunun sebebi AK Parti’dir.

JÜLİDE ALEV: Emekli General Ahmet Yavuz’a adaletsizlik etti mi?

AÇLIK ZENGİN: Sıfatları bir kenara koyalım. Emekli, general, asker… Bunların önemi değil. Burada şu var: Ak Parti’den evvel Türkiye’nin kadınlarının yüzde 70’i yoktu, işsizlerdi, değil olsun diye alkış tutuyordunuz. Dışarı dışarı diye alkışları kim tuttu bu ülkede? CHP’li milletvekilleri bunu yapmadı mı? Artık Türkiye’de kadınlarla ilgili kimse yasaklardan bahsedemiyorsa, bunun sebebi Ak Parti’dir. Tweet’deki meseleyi hatalı anladığımı düşünmüyorum, onu okuyan cümbür cemaat ben olduğunu anlar zaten. Öyle anlaşılması istediği için ben kendisine böylece ağır bir yanıt verdim. Kuş beyinliği dediği kendisinin cümlelerin bakınız, hakaret ettiği kadını özdeş kılarak, bana hakaret ediyor, bana hakaret edene ben de yanıt veririm! İster asker, ne olduğunun hiçbir önemi değil benim için. Kimse mesleğinin arkasına sığınmasın! Üslup çok rahatsız ediciydi, ben de kendisine zorunlu cevabı verdim. Ben çirkin şeyler söylenmezse yanıt vermem, böyle hakaret edilirse cevabımı veririm.

AK Parti Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin güzel haberi verdi: Bütçe kanunundan sonra hayvan hakları kanunumuzu yapacağız

About admin

Check Also

Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım

Davutoğlu’ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan’a yalvardım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Fethiye 1. Olağan İlçe Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *