AK Parti’den kitle imha silahları ve terörizmin finansmanının önlenmesine yönelik kanun teklifi

AK Parti, kitle yıkım silahlarının yayılması ile terörizmin finansmanının önlenmesine yönelik dağıtılmış düzenlemeler içeren 44 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

AK Parti’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu önerge ile kitle tahrip silahlarının finansmanının yayılmasının önlenmesi amaçlanıyor. Teklife göre; terörizmin finansmanı, uyuşturucu, kara para aklanması gibi meselelerde derneklerin, bu işin içerisine girdiğinin tespiti halinde buradaki dernek yöneticilerinin görevden uzaklaştırılması ve dernek faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması düzenleniyor. Mahkemelerce terör örgütü olduğuna kesinkes karar verildikten sonradan terörizmin finansmanıyla ilgili olarak Türkiye‘de bulunan kişi, kuruluş ve organizasyonların akla uygun sebeplerin varlığına istinaden Türkiye’de bulanan tüm mülk varlıklarının dondurulmasına kanunla kurulacak, ‘Değerlendirme Komisyonu’nun’ önerisi üzerine Define ve Maliye Bakanı ile İçişleri Bakanı’nın birlikte karar vermesi öngörülüyor. Laf konusu dondurma kararı, 48 saat içerisinde duruşma onayına sunularak, mahkemenin de 5 gün içerisinde karar vermesi ile düzenleniyor.

GEÇİCİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA VE FAALİYETTEN MEN

‘Terörizmin Finansmanın Önlenmesi Hakkındaki Kanun’ kapsamında bulunan suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti veya suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından nedeniyle derneğin genel kurulu dışındaki organlarda görevli olanlar hakkında ya da ilgili personel hakkında soruşturma başlatılması halinde, bu kişiler, bu kişilerin tayin yaptığı organlar geçici bir önlem olarak İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilecek. Hem; suçun işlenmesini veya suçun devamını önlemenin gerektirdiği durumlarda gecikmesinde sakınca yer alan hallerde hakim onayına sunulmak üzere İçişleri Bakanı’na derneği faaliyetten alıkoyma yetkisi verilecek. bununla beraber bu suçlardan cinayet almış olanların dernek genel kurulu dışındaki organlarında tayin almayacaklarına ve seçildikten sonradan bu suçlardan mahkum olmaları halinde ise görevlerinin sona ereceği hususu düzenleniyor. Yurt dışına yapılacak yardımlarda, yardım yapılmadan önce dernekler göre mülki idare amirliğine bildirimde bulunulması da düzenleniyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *