AK Parti’li Gözgeç: ‘Birçok destekte kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz’

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, “Kadınlarımızın, üretimin can damarı olduklarına inanıyoruz. Çoğu destekte fazla ayrımcılık yapıyoruz.” dedi.

Gözgeç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 15 Ekim’in Dünya Bayan Çiftçiler Günü olarak kutlandığını anımsatarak, kadın çiftçilere özel olarak bir gün ayrılmasındaki amacın, çiftçi kadınların toplumdaki önemine şive gerçekleştirmek, statülerini çoğaltmak, hükümetleri ve kamuoyunu kadın çiftçilerin sorunları, ihtiyaçları konusunda aklıselim olmaya çağırmak, bayan çiftçilerin faaliyetlerinin görünür olmasını karşılamak ve dünyada müşterek bir ruh oluşturarak farkındalık temin etmek olduğunu belirtti.

Türkiye’de tarımsal üretimin hemen hemen yarısını kadınların gerçekleştirdiğini dile getiren Gözgeç, kadınların tarım sektöründe hemen hemen anahtar bir rol üstlendiğini söyledi.

Anadolu kadınının azminin, Anadolu topraklarının en büyük gücü olduğunu vurgulayan Gözgeç, bu bilinçle, kadınların her alanda daha dinç olmasını, önündeki engellerin kaldırımasını hedefleyen AK Parti’nin, hayata geçirdiği projelerle tekrar tekrar kadın çiftçilerin yanında olduğunu söyledi.

Kadın çiftçilere karşın çalışmalar hakkında data veren Gözgeç, şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığınca kadın çiftçilerimizin idareli ve sosyal yönden güçlendirilmesi, bayan istihdamının artırılması nedeniyle KOSGEB-İŞKUR meslek birliğinde kadın çiftilerimize girişimcilik, kooperatifçilik eğitimleri verilmesi, Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor projesiyle tarımsal yeniliklerin kadın çiftçilerimize ulaştırılması, Kırsal Kadın Seyisler Yetişiyor projesiyle Bursa da dahili olmak üzere kadınlarımıza mesleki eğitimler verilmesi, bunlardan yalnızca bir kaçıdır.

Kadınlarımızın, üretimin can damarı olduklarına inanıyoruz. Birçok destekte pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kalkınma ajanslarımızın, TKDK’nin projelerinde, bayan başvurucuların projelerine ek puan uygulanıyor ve ön sıralara çıkmaları sağlanıyor. Yeniden TARSİM’de kadınlara poliçe primi üzerinden yüzde 5 indirim yapılıyor. Orman köylüsü kadınlarımıza mikro kredi sağlanıyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı Ata Tohum Seferberliği’nin çok büyük siklet talep ettiğini de belirten Gözgeç, bu seferberliğe kadın çiftçilerin yardım olacağına inandığını belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Kemal Akıcı

About admin

Check Also

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

TİCARET Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı. Cumhurbaşkanlığı atamalarına ilişkin kararlar, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *