AK Parti’li Özkan: 6-8 Ekim ihanet girişiminin hesabını sormaya devam edeceğiz

AK Parti’li Özkan: 6-8 Ekim ihanet girişiminin hesabını sormaya devam edeceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 6-8 Ekim 2014’te yaşanan ‘Kobani olayları’nın Türkiye‘nin varlığı, bağımsızlığı, bütünlüğü, kardeşlik hukuku ve toplumsal barışını korkutma eden ihanet girişimi olduğunu söyledi. Özkan, “Bunlarla ilgili bağımsız adalet kararını verirken kuşkusuz bizler de siyasiler olarak bu alçak girişimi hayata geçirenlere, yardım edenlere milletimizin huzurunda hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.

AK Partili Özkan, 2014’te HDP’nin çağrısıyla başlayan 6-8 Ekim olaylarının yıldönümünde DHA’ya değerlendirmede bulundu. Özkan, 6 Ekim’in, Türkiye için karanlık hayaller kuranların, Türkiye’yi kardeş kavgasına sürükleyenlerin ortaya koyduğu gayretlerin tarihi olduğunu belirtti. Özkan, “Dönemin HDP benzer Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısıyla başlayan akabinde 2 polisimizin şehit olmasıyla ve gerisinde da 30’dan pozitif vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle devam eden bir dizi olayı hatırlıyoruz. Idareli olarak ülkemize 300 milyonun üstünde ciddi anlamda fiziksel zararlar getirmişti. Yasin Börü ve arkadaşları terör yandaşları kadar barbarca katledilmişti” hatırlatmasında bulundu.

‘İHANET GİRİŞİMİNİN ADIDIR’Cahit Özkan, 6-8 Ekim olayları soruşturmalarında mahkemelerin öyle çok mahkumiyet kararı verdiğini vurgularken, yeni çıkan deliller çerçevesinde de 82 kişinin de gözaltına alındığını belirtti. Özkan, “Bunlarla ilgili hak süreci devam ediyor. Mahkemelerin vermiş olduğu karar istinaf ve yüksek yargıda Yargıtay denetimine açık. Akabinde varsa bir ihlal Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de bu noktada denetimleri yapıyorlar. Onun için; 6-8 Ekim olayları ülkemizin varlığı, bağımsızlığı, bütünlüğü ve toplumsal barışını, kardeşlik hukuku için önemli anlamda tehdit eden, bir ihanet girişiminin adıdır. Bu ülkede birlikte yaşama kültürümüzü hedef almış bir ihanet girişimidir. Bunlarla ilgili egemen hak kararını verirken elbette bizler de siyasiler olarak bu hain girişimi hayata geçirenlere destek edenlere milletimizin huzurunda hesabını sormaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. ‘DELİLLER GEÇ ULAŞABİLİR’Özkan, “6 sene neden beklendi?” şeklindeki eleştirilere ilişkin de “Bazen öylesine delilleri karartılmış vakalarla, suçlarla aleyhinde karşıya kalırsınız oysa bunları ara sıra vakit içeresinde faillerine ulaşamayabilirsiniz. Böylesine büyük bir soruşturmada elbette kanıt ve faillere ulaşamayabilirsiniz. Hala Turgut Özal’a düzenlenen hain suikastın failleri bulunamadı. Onun için bu kadar failin bulunduğu, bu değin idareli zararların olduğu büyük suç teşebbüsü ve eylemlerinde kuşkusuz mahkemelerin eline deliller geç ulaşabilir. Bu anlamda bağımsız yargıya güvenimiz tamdır. İnşallah bu noktada adalet önünde hesabın sorulacağına inancımız tamdır” değerlendirmesinde bulundu.’AZERBAYCAN’A DESTEĞİMİZ TAMDIR’

Özkan, ?Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısıyla ilgili de “Azerbaycan’a yönelen tehditlerin aynı zamanda Türkiye’ye yöneldiğini biliyoruz. Bu anlamda Azerbaycan’a karşın bir hücum varsa fiilen bunun arkadaki planında nihai hedefin Türkiye olduğunun farkındayız. Türkiye Cumhuriyeti olarak Azerbaycan’a desteğimiz tamdır. Yüreğimiz birlikte atmaktadır. Azerbaycan’ın yanında sözde değil, özde yanında olmamız gerekir” diye konuştu.

MANZARA GEÇİLDİ

Besti KARALAR- İbrahim KÖRDEMİRCİ/ANKARA, –

AK Parti'li Özkan: 6-8 Ekim ihanet girişiminin hesabını sormaya devam edeceğiz

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

About admin

Check Also

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

TİCARET Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı. Cumhurbaşkanlığı atamalarına ilişkin kararlar, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *