Akşener, Albayrak’ın Instagram üzerinden istifa etmesini eleştirdi: 18 yılda hiç mi devlet adabı öğrenemediniz?

Parti grubunda değerlendirmelerde yer alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in gündeminde de Define ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden Patent Albayrak vardı.

Albrayrak’ın istifasını Instagram üzerinden açıklamasını sert sözlerle eleştiren Akşener, “Kendisi lafa geldi mi ‘Biz devlet yönetiyoruz devlet…’ diye, parmak sallarken, bir bakanı Twitter, son olarak da damadı, Instagram üzerinden istifa etti. Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde artık her bakan, kendine tarafından bir sosyal medya mecrası seçip, oradan istifa ediyor. Önümüzdeki süreçte, kabinenin bir öteki ultra başarılı üyesinin, yani Tarım Bakanı’nın da TikTok’ta yapacağı bir düetle istifa etmesini bekliyoruz… Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? 18 yılda, hiç mi devlet adabı öğrenemediniz?” ifadelerini kullandı.

Akşener’in açıklamalarından satır başları:

“Dünyanın diken üstünde olduğu bugünlerde, Türk’ün, makus talihini adım adım yendiği, bir büyük destanı yakından takip ediyoruz. Azerbaycan Türk Ordusu, işgal altındaki vatan topraklarında, ay-yıldızı dalgalandırmaya devam ediyor. Şuşa’dan gelen müjdenin, hemen arkasından imzalanan anlaşma, mukaddes bir hakkın teslimidir. 28 yıldır, bıkmadan usanmadan haykırdığımız gibi: Karabağ Azerbaycan’dır! Sırada Hankendi var. Sırada, 28 yıllık kalp yaramız, Hocalı var. Allah bize, o günleri de göstersin inşallah. Allah kardeşlerimizi muzaffer eylesin. Ve tüm dünya bilsin oysa; yumruğumuzu sıktık, nefesimizi tuttuk, yüreklerimiz, kardeşimizle birlikte atıyor! Bir defa daha her zaman birlikte haykırıyoruz: Karabağ Azerbaycan’dır!

“ABD İLE İLİŞKİLERİN YENİDEN DEVLETLERARASI BİR KİMLİK KAZANMASINI UMUYORUZ”

Biliyorsunuz, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkanlık seçimi vardı. Bu noktadan sonradan, bölgesel ve global etkilerinin yanına, bizim için önemli olan, ABD’nin Türkiye ile ilişkileri ve Türkiye’nin milli çıkarlarıyla ilgili nasıl bir duruş sergileyeceğidir. Amerika kuşkusuz dünya üzerindeki etken güçlerden biri. Ancak, bizim için manâlı olan, Amerikan başkanının Türk siyasetine nasıl baktığı değil, Türkiye’nin ulusal çıkarlarının, nasıl korunup kollanacağıdır. Bu açıdan baktığımızda, Trump dönemi, hiç de iyi bir dönem değildi. Biden öbür mı olacak, onu zaman gösterecek. Bundan Böyle yeni bir döneme girdik. Trump döneminde ‘Ahbap-çavuş’ boyutuna indirgenen ilişkilerin, her yerde devletlerarası bir kimlik kazanmasını umuyoruz. Diplomasi, bireysel ahbaplıklar üzerinden yok, liyakatli kadrolar üzerinden ve akıllıca yürütülmelidir. Türkiye’nin ciddi ve güçlü bir diplomasi geleneği var. Bu gücün ve ciddiyetin, her tarafta devreye alınmasını bekliyoruz.

“TARIM BAKANI’NIN DA TIKTOK’TA İSTİFA ETMESİBİ BEKLİYORUZ”

Biliyorsunuz, Güvey Bakan gitti… Kendisine ivedi şifalar diliyoruz. Ne var oysa; kendisinin gelişi de, gidişi de, bu ciddiyetsiz idare anlayışının, devletimizin düşürüldüğü komik durumun, ibretlik bir vesikası. Eski Güvey Bakan’ın istifa sürecinde, Sayın Erdoğan’ın internet ve sosyal medya yasaklarında niçin bu değin ısrar ettiğini daha iyi anladık… Kendisi lafa geldi mi, ‘Biz devlet yönetiyoruz devlet…’ diye, parmak sallarken, geçtiğimiz dönemde bir bakanı Twitter, son olarak da damadı, Instagram üzerinden istifa etti. Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde, bundan böyle her bakan kendine kadar bir sosyal ağ mecrası seçip, oradan istifa ediyor. Önümüzdeki süreçte, kabinenin bir öteki ultra başarılı üyesinin, yani Tarım Bakanı’nın da, TikTok’ta oluşturacağı bir düetle istifa etmesini bekliyoruz.

“AYIPTIR”

Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? 18 yılda, hiç mi devlet adabı öğrenemediniz? Haydi ülkeyi düşürdüğünüz durumdan utanmıyorsunuz, Bari 5000 yıllık Türk Devlet geleneğimizden utanın. Bari atalarımızın şanlı mirasından utanın. Ayıptır, ayıp.

“ERDOĞAN’IN GEÇ KALINMIŞ ADIMLARI ATMASINI BEKLİYORUZ”

Milletin hazinesinin bunca zamandır teslim edildiği, bu ciddiyetsizliğin, bu beceriksizliğin açtığı yaraların, çabucak tamir edilmesi gerekiyor. İlk günden beri uyardık. ‘Damadına her ay yeni paket açıklatma. Damadı paketle, Türkiye nefes alsın’ dedik. Nitekim, eski damat Bakan, Sayın Albayrak, istifa metninde, ‘Allah sonumuzu hayreylesin’ diyor. El adalet dürüst. Geç de olsa, memleketin gerçekleriyle yüzleşmiş olmasını, böyle bir öz eleştiri yapmasını olumlu karşılıyoruz. Bunları biz söyleyince inanmayan, Sayın Erdoğan’dan da bu özeleştiri doğrultusunda, geç kalınmış adımları atmasını bekliyoruz”


Akşener, Albayrak'ın Instagram üzerinden istifa etmesini eleştirdi: 18 yılda hiç mi devlet adabı öğrenemediniz?

About admin

Check Also

Biden'dan Erdoğan görüşmesi yorumu: 'Yapıcı ve pozitif bir toplantıydı'

Biden’dan Erdoğan görüşmesi yorumu: ‘Yapıcı ve pozitif bir toplantıydı’

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye değinerek, “Yapıcı ve pozitif …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *