Akşener: ‘(Azerbaycan) Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır. Bunu, Azerbaycan‘ımızın yalnız olmadığını dosta düşmana uygulamak için yapmalıdır.” dedi.

Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasına, basın danışmanı Murat İde’ye geçmiş olsun diyerek başladı.

İde’nin geçen hafta Giresun’da, 2015’te yazdığı bir yazı sebebiyle göz altına alındığını anlatan Akşener, “Ne çektin be Murat. Hakarete uğradın. Saldırıya uğradın. Göz altına alındın. Niçin? Hakikati yazdığın, hakikati söylediğin için. Hakaret ettiler diye susacak mısın? Dövmeye çalıştılar diye korkacak mısın? Hapisle tehdit ettiler diye kaçacak mısın? İde, bu sorulara hayır cevabı verdi. Allah senden razı olsun. İyi ancak varsın, iyi ki bizimlesin sevgili Murat kardeşim.” diye konuştu.

“Vatandaşlarımızın endişesini giderin”

Hatay ve Kahramanmaraş’taki orman yangınlarına işaret eden Akşener, Hatay’da, şehir halkı merkezine dayanan alevlerin yarattığı tahribatın, onlarca yılda tamir edilemeyeceğini söyledi. Doğayı yakanları Allah’a havale ettiğini dile getiren Akşener, “Bu işin ardından, hayata ve insana dair ne varsa düşman olan, terör örgütünün olduğu şüpheleri var. Bu konuda emniyet birimlerimiz seri hareket etmeli, gereğini bir an önce yapmalı.” ifadesini kulandı.

Akşener, yapılanın, bütün dünyada infial yaratacak bir alçaklık olduğunu vurgulayarak “PKK’nın gerçek yüzünü dünya kamuoyuna kullanmak de en başta hükümetin görevidir. Oysa bakıyoruz ki bu konuyu dünya gündemine taşımak adına, hiçbir şey yapılmamış.” dedi.

Büyükelçiliklerin, resmi sosyal ağ hesaplarından bile bir paylaşımda bulunmadığını belirten Akşener, “İşte size Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ultra yetkin bürokratları.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu alçaklığın, dünyanın bütün haber bültenlerinde yer alması gerektiğini açıklayan Akşener, “Türkiye bu yangınları, dünyanın birinci gündem maddesi yapmalıydı fakat olmadı. Çünkü bunu gerçekleştirmek için devlet ciddiyeti gerekir, liyakat gerekir, vatan sevgisi gerekir. Vatanının her ağacını, her canlısını tanrısal kavramak, önemsemek gerekir.” ifadelerini kullandı.

Milletin, yangın felaketini bir rant felaketinin peşine düşüp takip edeceğinden endişe duyduğunu savunan Akşener, “O bölgelere dikilecek tek bir binanın, otelin ya da konutun vebali büyüktür. Kül olan alanlarla ilgili ağaçlandırma çalışmalarını, bir lahza önce başlatın, ve bunu şeffaf bir biçimde yapın, vatandaşlarımızın endişesini giderin.” dedi.

“Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır”

Azerbaycan’daki gelişmeleri yakından takip etiklerini belirten Akşener, “İlan edilen ateşkese karşın, utanmadan sivil kardeşlerimize saldıran Ermenistan’ı da dikkatle peşine düşüp takip ediyoruz. Moskova’daki ateşkes masasından kalktıktan birkaç saat daha sonra, Gence’de sivillere bomba yağdıran bu gözü dönmüşlüğü, artık dünya daha iyi tanımalıdır.” biçiminde konuştu.

Kurulacak bir masada Türkiye’nin olması gerektiğini kaydeden Akşener, şöyle devam etti:

“Ancak, bir sabahleyin ansızın kurulan masada, taraflar dıştan sadece Moskova vardı. ve Rus Dışişleri Bakanı, büyük abi edasıyla ateşkesi ilan etti. Kardeşimizin vurulduğu bir savaşla ilgili masa, bizim için ar meselesidir. Dışarıdan, ‘Türkiye’nin o masada ne işi var?’ diyenlerin hesaplarını anlarım. Fakat üzülerek izledik ancak içeride de maalesef, onlarla ağız birliği yapanlar oldu. Daha Haziran ayında, Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosunu kaldıran Kanada bile, Ermeni diasporasının baskıları üzerine tabanca ticaretini durduruyorsa, batı Dünyası, Türkiye’yi, meselenin bir tarafı görüyor demektir. Türkiye, Kanada’dan, insansız hava araçlarının optik parçalarını alıyor. Bu yasaklama, İHA’larımızın üretimini negatif etkileyecek. Dolayısıyla ambargo uygulayacak dek içinde gördükleri Türkiye’yi, masaların dahil etmemek isteyen bu ikiyüzlülüğe aleyhinde, dikkat etmek zorundayız. Kuşkusuz bundan sonra da başka masalar kurulacak. Bir defa daha uyarıyorum ancak Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır. Bunu, Azerbaycan’ımızın yalnız olmadığını dosta düşmana uygulamak için yapmalıdır. İktidarı bu konuda daha tedbirli olmaya ağırlama ediyorum. Yurt açık havada, ilgili ülkelerde, diplomasi ve lobi faaliyetlerine yük verilmeli, haklılığımız dünyaya anlatılmalıdır.”

Akşener, “Karabağ, Karabağ, yüreğim dağlar, yolumu bağladılar, har-ı bülbül ağlar.” dizelerini okuyarak, “Karabağ’da yolumuzun bağlanmasına izin veremeyiz çünkü Karabağ sadece Azerbaycan Türk devletinin yok, bir büyük coğrafyadaki her Türk’ün davasıdır.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Akşener: '(Azerbaycan) Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır'Akşener: '(Azerbaycan) Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır'Akşener: '(Azerbaycan) Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır'

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aynur Ekiz

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *