‘(Altay Tankı’nın üretimi) Birisi bize herhangi bir ambargo koyacaksa biz buna önceden olduğu gibi üzülen bir taraf değiliz aslında ‘Ah, vah, eyvah’…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Altay Tankı’nın çabuk üretimiyle ilgili, “Birisi bize herhangi bir yasaklama koyacaksa biz buna önceden olduğu gibi üzülen bir taraf değiliz doğrusu ‘Ah, vah, eyvah’ diyen taraf da değiliz. Bu bizi yalnızca kamçılıyor. Kendi motorumuzu, kendi ürünlerimizi, kendi şiddet gruplarımızı da bir an önce üretmemizi sağlayacaktır. başkaca da hiçbir etkisi olmayacaktır.” dedi.

Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşmelerinde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Erken yaşta evlilikle ilgili devletin aşiretlerle protokol yapıp yapmadığına ilişkin soru yöneltildiğini gösteren Oktay, “19 ilde erken yaşta zorla evlilikle ilgili ivedi eylem planları yürütülmektedir. Bu çerçevede lokal dinamiklerle kanaat önderleriyle meslek birliği çalışmaları yapılmaktadır. Söz konusu olan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarından ibarettir, bir protokol vesaire değildir.” dedi. Oktay, bu konuda ilgili bakanlığın desteklenmesi gerektiğini açıklama etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dünyanın umut bağladığı korona aşısından kötü haber! Eleştiriler üzerine harekete geçildiDünyanın umut bağladığı korona aşısından fena haber! Eleştiriler üzerine harekete geçildiHafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştıHafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştıSavaş çıkaracak sözler! Netanyahu'dan Orta Doğu'yu sarsan suikastle ilgili bomba itirafSavaş çıkaracak sözler! Netanyahu’dan Orta Doğu’yu sarsan suikastle ilgili bomba itiraf

Erken yaşta evlenen kız çocuklarının toplam evlenenler içinde oranının 2003’te yüzde 8,1 iken 2019 yılında bu oranın yüzde 3,2’ye düştüğünü aktaran Oktay, “Fazla ciddi bir ilerleme gerçekten lakin bu 0’a değin inmeli.” diye konuştu.

Oktay, Diyanet İşleri Başkanlığınca Ensar Vakfı’na ne dek ödeme yapıldığı yönündeki soruya karşılık da “Ensar Vakfı bir cami derneği olmadığı için şimdiye değin hiçbir kaynak aktarılmamıştır.” dedi.

Fuat Oktay, Ayasofya Camii’nde kılınan ilk namazda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kılıçla hutbe okumasına ilişkin, “Bu, kılıçla hutbe okumak fiilen tarihimizde ve geleneğimizde var olan oturmuş bir uygulamadır. İstanbul fethedildiğinde Ayasofya’daki birincil cuma hutbesi de tekrar kılıçla okunmuş ve 481 sene bu gelenek devam etmiştir. Kılıçla hutbe geleneği İstanbul, Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Kastamonu, Tokat, Balıkesir, Bartın ilk olarak edinmek üzere ülkemizdeki bir takım camilerde eskiden beri uygulanmaktadır. Bu duruma ayrı anlamlar yüklenmesi yersizdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Şırnak İdil’de bir şahsın iç çamaşırıyla evden çıkarılarak sokak ortasında dakikalarca baskı gördüğü iddiasını da yanıtlayan Oktay, iddianın hayali ve asılsız olduğunu belirtti. Oktay, şahsın terör örgütü üyeliği suçundan yakalanarak Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına getirilmesi talimatı üzerine ikametine gidildiğini, kapıyı açmaması nedeniyle sıradan başvuru formu çerçevesinde koçbaşı marifetiyle kapının açıldığını, şahsın eşofmanlı haliyle gözaltına alındığını, sağlık kuruluşundan alınan hekim raporunda herhangi bir darp ve cebir izine rastlanmadığının belirtildiğini anlattı.

“Türkiye gereğini yapmaktadır”

Bir başka soruya karşılık, Türkiye’nin DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek ülke olduğunun altını çizen Oktay, bunun NATO Genel Sekreteri kadar da ifade edildiğini söyledi. Oktay, “DEAŞ, PKK ve FETÖ’nün keza birlikte keza de dış mihraklarla karşılıklı hareket ettiklerine dair de elimizde çok önemli deliller de bulunmakta. Türkiye de bunun gereğini DEAŞ da dahil, PKK da dahil, FETÖ de dahil, ilgili bütün terör örgütleri de dahil, senin terör örgütün, benim terör örgütüm ayrımına katiyen gitmeden, sadece Türkiye’yi kastetmiyorum milletlerarası camiada da gereğini yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay, bazı kişilerin MİT tarafından kaçırıldığı iddialarını yanıtlarken, MİT ve ilgili kurumların atama ve faaliyetlerini 2937 sayılı Kanunla belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yürüttüğünü belirtti. Oktay, “Yasayla belirlenen kapsam dışarıda faaliyette bulunması mümkün değildir. Ne adam kaçırma ne helikopterden bir şey atma ne de herhangi bir kaçırma laf konusudur. Bizde böyle bir şey yoktur, olmamıştır.” dedi.

Oktay, Ankara Garı saldırısı failinin MİT kadar ağırlandığı iddiasının da gerçekle hiçbir ilgisinin bulunmadığını, konuya ilişkin spekülatif haberlere asalet edilmemesi gerektiğini söyledi.

HDP’lilerin parti mensubiyeti sebebiyle tutuklandığı iddialarına karşı da Oktay, “Nezaret ve tutuklamalar teröre bulaşanlarla ilgilidir, terörle arasına mesafe koyan hiç kimse hangi gruptan ve nereden olursa olsun ülkemizin yargısı kadar tutuklanmaz, güvenlik güçleri kadar gözaltına alınmaz. Herhangi bir siyasi partiye üye olduğu için hiç kimse tutuklanmamıştır, tutuklanamaz.” diye konuştu.

“Herhangi bir meslek adamına araya girmek katiyen söz konusu değil”

Muhalefet milletvekilleri göre, Katar ile yapılan anlaşmada özel sektöre ait konuların da yer aldığı ifade edilerek, “Bir iş adamına vasıta olmak yerinde mudur?” denildiğini aktaran Oktay, “Burada herhangi bir iş adamına ara bulmak asla söz konusu değildir. Birçok ülkede olduğu gibi zaten özel sektörde şirketler birbirleriyle görüşmelerini yapıyor, uzlaşma aşamasına gelmiş, dolayısıyla burada da Devlet Başkanları olağan diğer anlaşmalar varken onlar da o anlaşmalar içerisinde. Bir seramoniyel olayın dışarıda herhangi bir konu asla değildir.” ifadelerini kullandı.

Altay Tankı’nın üretimine ilişkin de konuşan Oktay, Altay Tankı seri üretim projesi sözleşmesinin 9 Kasım 2018’de imzalandığını, motor ve transmisyon ve kuvvet grubunun tedariği için de firmalar arasında alt sözleşmelere imza atıldığını anlattı. Alman yetkili makamlara lisanslar ve gerekli izinlere yönelik başvuruların yapıldığını ve sürecin devam ettiğini dile getiren Oktay, “Yani birisi bize herhangi bir yasaklama koyacaksa biz buna önceden olduğu gibi üzülen bir taraf değiliz sahiden ‘Ah, vah, eyvah’ diyen taraf da değiliz. Bu bizi sadece kamçılıyor. Kendi motorumuzu, kendi ürünlerimizi, kendi baskı gruplarımızı da bir lahza önce üretmemizi sağlayacaktır. başkaca da hiçbir etkisi olmayacaktır.” dedi.

Toplantıda, Cumhurbaşkanlığının yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Ulusal Saraylar İdaresi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İletişim Başkanlığı ile Savunma Sanayii Başkanlığının 2021 yılı bütçeleri de kabul edildi.

(Bitti)

'(Altay Tankı'nın üretimi) Birisi bize herhangi bir ambargo koyacaksa biz buna önceden olduğu gibi üzülen bir taraf değiliz aslında 'Ah, vah, eyvah'...'(Altay Tankı'nın üretimi) Birisi bize herhangi bir ambargo koyacaksa biz buna önceden olduğu gibi üzülen bir taraf değiliz aslında 'Ah, vah, eyvah'...'(Altay Tankı'nın üretimi) Birisi bize herhangi bir ambargo koyacaksa biz buna önceden olduğu gibi üzülen bir taraf değiliz aslında 'Ah, vah, eyvah'...'(Altay Tankı'nın üretimi) Birisi bize herhangi bir ambargo koyacaksa biz buna önceden olduğu gibi üzülen bir taraf değiliz aslında 'Ah, vah, eyvah'...

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ferdi Türkten

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *