Ankara’yı ayaklandıran çıkış! AYM üyesinin ‘Işıklar yanıyor’ tweetine tepki yağıyor

İstanbul 14. Ağır Cinayet Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemisi’nin Enis Berberoğlu ile ilgili karını değil sayması tartışmalara niçin olurken, AYM üyesi Engin Şimşek, Twitter hesabından kurumun gece çekilen fotoğrafını paylaşarak ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımı yaptı.

Daha önce de Bakan Süleyman Soylu’nun AYM çıkışına, bisikletli paylaşımla yanıt veren Şimşek hatalı anlaşılmalara aleyhinde ikinci bir paylaşım yaparak “(Işıklar yanıyor) derken hukukun ışığını kastettim, diğer ışıkları değil” dedi.

Ankara'yı ayakalndıran olay! AYM üyesinin 'ışıklar yanıyor' tweetin tepki yağıyor

IŞIKLAR YANIYOR’UN ANLAMI NE?

AYM üyesinin bu sözleri Ankara’da bomba etkisi yaratırken gazeteci Gürkan Hacır, “Işıklar yanıyor” söyleminin ne anlama geldiğini açıkladı. Hacır, “Eskiden, bilhassa Ankara muhabirleri bunu mükemmel bilir, olağanüstü bir gelişme olduğu süre ‘Genelkurmayın ışıkları yanıyor’ cümlesi kullanılırdı. Mucizevi bir koşul var anlamında bir gazetecilik terimi hâline gelmişti” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK’TAN YANIT GELDİ

Yıldırım’ın paylaşımına dakikalar daha sonra İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından cevap geldi. Bakanlık binasının fotoğrafına yer bahşedilen paylaşımda “Bizde ışıklar hiç sönmüyor” ifadeleri kullanıldı.

YİĞİT BULUT’TAN TEPKİ GELDİ

AYM üyesi Engin Şimşek açıklamasına Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut’tan yanıt geldi. Bulut “Buradayız” diyerek şu paylaşımda bulundu: “AYM ÜYESİ ‘Işıklar yanıyor’ diyerek, Büyük Türk Milleti’nin Atatürk’ünü de cihaz ederek, darbe tehditleri savuruyorsa , söylenecek tek bir cümle var; büyük Türk milleti olarak bekliyoruz, buradayız. Gelmeyen bizi nafile bekleten şerefsizdir!!”

AK PARTİ’DEN TEPKİ

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise sosyal ağ hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Tüzük Mahkemesi üyesinin korkutma iması taşıyan “AYM’nin ışıkları yanıyor” sözlerini kınıyoruz. Hiçbir kurum yada kişi ulusal iradeye gözdağı veremez. Jüristokrasi heveslilerine bu ahali fırsat vermez!” ifadelerini kullandı.

Ankara'yı ayakalndıran olay! AYM üyesinin 'ışıklar yanıyor' tweetin tepki yağıyor

Ankara'yı ayaklandıran çıkış! AYM üyesinin 'Işıklar yanıyor' tweetine tepki yağıyor

About admin

Check Also

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

TİCARET Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı. Cumhurbaşkanlığı atamalarına ilişkin kararlar, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *