Aydemir: ‘Türk Basını kalite ifade ediyor’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Milletvekili Aydemir, ‘Muhakkak ancak tüm gazetecilerin haklarının korunması esas olmalıdır. Gerçekten, gazeteci kimliğiyle çalışanların yani bu işi mesleği gereği yapanların Cumhurbaşkanlığı kanalıyla “gazeteci” adıyla kimliklendirilmesi önemlidir. ‘ dedi.

Yeni Düzenleme

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve Aydınlatılmış Milletvekili Bekir Güç Erim ile 46 milletvekilinin İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değiştirme Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin sarı basın kartlarına dönük maddesinde söz alıp, muhalefetin suçlama edici tarzına dönük notlar düştü.

Aydemir’den Reel Gazeteci Vurgusu

Konuşmasında, ‘Bu sektörde insanların, gerçekten sahici gazetecilik yapan insanların muzdarip oldukları, can sıkıntısı yaşadıkları esas konu “Kim gazeteci, kim gazeteci değil?” mevzusudur’ vurgusunda yer alan Milletvekili Aydemir, ‘Bugün özellikle bu sosyal medyanın cari olduğu, internet medyasının çok geçerli olduğu zeminde sabah kalkan gazeteci kimliğini taşıyabiliyor, “Gazeteciyim.” deyip orta yere çıkıyor ve orada neşet eden bütün anlayışsız haller tüm gazetecileri ilzam ediyor, ancak bu bir haksızlık, bu bir hatalı. ‘ kaydını düştü.

Gazeteci Kimliği Vuzuha Kavuşuyor

Kesintisiz Sarı Basın Kartı Sahibi bir gazeteci olduğunu andıran Milletvekili Aydemir, ‘Şu Anda, bu düzenleme yani bir kanuna mebni sarı basın kartı getirilmesi bir bakıma bunun önüne geçecek. Şüphesiz oysa tüm gazetecilerin haklarının korunması olmalıdır. Gerçekten, gazeteci kimliğiyle çalışanların yani bu işi mesleği gereği yapanların Cumhurbaşkanlığı kanalıyla “gazeteci” adıyla kimliklendirilmesi önemlidir. Dolayısıyla bu sektörden gelmeyenler sözde burada gazetecilere ciddi adaletsizlik yapılıyormuş gibi bir hatalı kavrama içerisindeler; onu görüyorum, tam tersi zapturapt altına alınan, tarif edilen bir mesleki teşekkül oluyor. Anayasa Mahkemesinin yapmış olduğu bu düzenleme bence fazla yerindedir ve biz bunu acilen düzene sokuyoruz. ‘ dedi.

‘Basınımız hakşinastır’

Konuşmasında Türk Basınının küresel ölçütte hakşinas olduğunu, bu duruşuyla özel bir fark oluşturduğunu, Azerbaycan ziyareti gözlemleriyle paylaşan Milletvekili Aydemir, ‘Üç gün önce Türkiye Büyük Irk Meclisi Başkanımızla beraber Azerbaycan’ı ziyaret ettik. Azerbaycan’ı ziyaretimizin gerekçesi şuydu: Meclis Başkanımız seçildikten sonra ilk ziyaretini Azerbaycan’a yaptı, bu bir gelenek haline geldi, daha önce Azerbaycan Başkanı da bize gelmişti, bu maksatla gittik ve özellikle 18 Ekimde gittik, sebebi şuydu: Azerbaycan’ın Hür Günü’ydü, ona eşit getirdik. Ama bu arada Gence’ye de gittik, Gence’de yaşananları bizatihi gözlemledik, uygun gördük. Orada müşahede ettiğim bir hal vardı, gazeteci olduğum için bilhassa o zaviyeden baktım. Scud füzeleriyle vurulan 300 civarında evin yerle yeksan olduğu, onlarca insanın katledildiği bir zemin vardı. Çok sayıda gazeteci vardı, Meclis Başkanımızı takibe gelmişlerdi. İçlerinde tanıdık olmayan matbuat da vardı, tanıdık olmayan gazeteciler, televizyoncular da vardı. Gözlemimiz şu: Çekim yapıyorlar fakat asla ve kata sayfalarına, sütunlarına, ekranlarına hakikatleri yansıtmıyorlar. Biz içinde bulunduğumuz hali defalarca tenkit ediyoruz, ama arkadaşlar, daha hakşinas olan, daha sahici konuşma bölge Türk basındır; aleyhimize deha olsa birçok vakitler sayfalarda, sütunlarda haberler yer alıyor, değişik tarafa dönüp baktığınızda zerre kadar hakikati yansıtmıyorlar, bütün tersi üstünü örtüyorlar. Öyleyse böyle çok artı burada basınımızı, gazetecileri tenkit ederken kantarın topuzunu kaçırmamak lüzumlu. ‘

‘Türk basını kalite ifade ediyor’

Muhalefetin Basına yönelik eleştirilerine tepki veren Milletvekili Aydemir, ‘Şüphesiz oysa bizim de muzdarip olduğumuz mevzular var. Mesela, ben Plan ve Bütçe Komisyonu zemininde bir hadiseyi yaşadım, ayrıca ben yaşadım keza Uğur kardeşim yaşadı, burada güçlü olarak mümkün sizler de yaşamışsınızdır. Burada söylediğim, anlattığım bir mevzunun arkasını, önünü keserek iyice bağlamından koparıp yaklaşık olarak beni sosyal medyada linç etme pozisyonuna taşıdılar. Kim yaptı? Bir basın organı yaptı ama bunu yaptı diye tamamına teşmil edersek bunu büyük bir haksızlık yapmış oluruz. Dolayısıyla yeniden nitelik ifade ediyor Türk basını, yine kalite ifade ediyor, işini hakkıyla yapan fazla sayıda insan var fakat buna rağmen aradan girip böyle yaklaşık olarak korsan gazeteci kimliğini taşıyanlar var. İşte bu madde, inşallah, bunun önüne geçecektir, dahasını söyleyeyim, bu maddeyle beraber bu sektörde sigortasız insan çalışmasının da önüne geçilir diye düşüyorum dolayısıyla çok yerindedir. ‘ dedi.

Komisyonda, terörle ilişkisi olan bir şahsa ait sarı kartın iptaliyle ilgili ithamlara karşılık veren Milletvekili Aydemir, ‘Terörle bire bir münasebet kurmuş, terörü teşvik etmiş, teşyi etmiş birisi için sarı basın kartının iptali söz konusuysa bunun gerekçesi zayıf mıdır? veya nedir örneğin zayıf gerekçeli bir tane karar gösterebilir misiniz?’ diye sordu.

‘Asla böyle birşey değil!’

Komite Üyesi Abdullatif Şener’in, ‘ Ne olur, bu yasa geçtiğinde efendim gazeteci gazetecilik yapamaz, iktidarın borazanı edinmek zorunda olur.’ sözlerine tepki veren Milletvekili Aydemir, ‘Sayın Şener dedi ya “Ne olur, bu yasa geçtiğinde efendim gazeteci gazetecilik yapamaz, iktidarın borazanı almak zorunda olur.” Zinhar bu maksada mebni bir madde yok. Siz doğrusu şunu yapıyorsunuz Sayın Şener, insanların zihinlerine bir şeyi bilhassa dikte etmeye, empoze etmeye çalışıyorsunuz. On dokuz yıldır bu ülkede iktidar olmuş bir inşa var ve bugüne kadar bir tane bu neviden tavrını gösteremezsiniz. Bir tane gösteremezsiniz bahis ediyorum. Siz o taraftan bakıyorsunuz, asla böyle bir şey değil.’ vurgusunda bulundu.

‘Kurşun atana zemin hazırlayanın teröristten ne farkı var? ‘

Milletvekili Aydemir konuşmasının devamında, ‘Ya, terörle bire bir münasebeti var, sarı basın kartı da değil, gitmiş bir internet sitesine “Ben burada gazeteciyim.” dedi. İçeri girmiş. Velev ki gazeteci olsun, velev oysa gazeteci, velev ancak benim gibi aralıksız basın kartı sahibi gazeteci olsun terörü özendirme edecek, yani bana göre dağdaki teröristten ne farkı var? O kurşun atıyor bu da kurşun atana buradan zemin hazırlıyor. Derhal bunları örnek vererek bize dönük suçlama edici, bizi ilzam edici ifadeleri ben reddediyorum, böyle bir şey değil. Kaldı ancak burada 212 sayılı gazetecilerin sosyal yapısını muhafaza eden ve onlara yargı tanıyan bir kanun var ve ona istinaden zaten gazeteciler yılda doksan jurnal bir indirimden istifade ediyor. ‘ ifadesine yer verdi.

Sarı Basın Kartı Düzenmesi

Sarı Basın Kartı düzenlemesi hakkındaki yeni düzenlemeyle ilgili eleştirilere katılmadığını bildiren Milletvekili Aydemir, ‘Hangi yasa maddesiyle biz mülga ülkü getiriyoruz yahut da ortadan kaldırıyoruz? Böyle bir şey yok ancak. Burada bir şey söylüyorum ben: Basın-yayın Enformasyon Genel Müdürlüğüne tabi bir komite oluşuyor ve bu kurul yılda 2 defaydı daha önce, şartlarını yerine getirenlere sarı basın kartı veriliyor. Sarı basın kartı dediğiniz de efendim çok artı bir imtiyaz filan getiriyor da yok. Ola Ki o önceki yıllara ait bir şeydi. ‘ dedi.

İletişim Başkanlığı Hatırlatması

Sarı Basın Kartına ilişkin düzenleme dahilinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kaydedilen İletişim Başkanlığı Kurumuna yön belirleme yapıldığını andıran Milletvekili Aydemir, ‘Bunu bir vuzuha kavuşturmak lazım. Yani sarı basın kartıyla insanların hayatı kolaylaşıyor falan yok. Bana Kalırsa… Gazeteci olduğunu devletin bir kurumu tescil ediyor, bir kart veriyor. Hemen, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde İletişim Başkanlığı kurumu var; buraya yönlendirme yapılıyor hepsi bu. Yani 212 sayılı Yasa’ya dönük herhangi bir tahdit, bir sınırlama söz konusu yok ama. Burada yapılan kanuni düzenlemeye istinat edilsin kaydı yerine getiriliyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, İletişim Başkanlığına dönük bu düzenlemenin yapılacağı “Efendim, merkezdir, adrestir.” diye bir tanımlama geliyor, budur. ‘ sözleriyle konuşmasını tamamladı. – ERZURUM

Aydemir: 'Türk Basını kalite ifade ediyor'Aydemir: 'Türk Basını kalite ifade ediyor'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Selçuk: 'Samsun'da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız'

Son Dakika | Bakan Selçuk: ‘Samsun’da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun‘da bir kadının eski eşi tarafından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *