– Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: ‘Ermenistan yönetimini kalan toprakları kendi isteğiyle terk etmesi konusunda uyarıyorum’- ‘Topraklarımızı geri…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: “Ermenistan yönetimini kalan toprakları isteyerek terk etmesi konusunda uyarıyorum”

“Topraklarımızı geri alacağız, herkese bunu bilsin”

BAKÜ – Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Ermenistan’ın faşist yönetimini, kalan toprakları can atarak terk etmesi konusunda uyarıyorum” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ulusa sesleniş konuşmasında, Fuzuli operasyonunun sembolik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Azerbaycan tarihi, kadim mesken topraklarına tekrar kavuştu. On binlerce insanın buralara dönmesine izin verdi. bununla birlikte stratejik açıdan Fuzuli’nin bağlantı hattında birkaç savunma hattını ayırması bize başka bir stratejik üstünlük sağlıyor. Çünkü bugünlerde Fuzuli yönündeki askeri güçlerimiz orada savaşıyor ve hemen Fuzuli’ye hangi taraftan girdiğimiz bir sır değil. Cesaretin bir sonucu olarak, Fuzuli’yi işgalcilerden kurtardık. Ermenistan askerleri silahlarını bırakarak kaçtı. Bugün Fuzuli operasyonunun askeri kitaplarda yer alacağı düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı.

“Ermenistan’ı uyarıyorum”

Ermenistan’ı işgal ettiği toprakları terk etmesi için uyaran Aliyev, “Ermenistan’ın faşist yönetimini, kalan toprakları seve seve terk etmesi konusunda uyarıyorum. Her neyse, onları oradan kovacağız. Onların hiçbir izi kalmayacak. Onları ülkemizden ardına kadar kovacağız. kendi isteğiyle çıksın. Bu gece başarılı bir işlem yapıldı, stratejik zirveler alındı. Hemen Şimdi bunun hakkında bir şey bildirmek istemiyorum, olayları evvelden tahmin etmek istemiyorum. Lakin bugün muzaffer Azerbaycan Ordusu amacına ulaşıyor ve ulaşacak. Toprak bütünlüğümüz baştan sağlanıyor ve sağlanacak” dedi.

“Topraklarımızı geri alacağız, herkes bunu bilsin”

Cumhurbaşkanı Aliyev konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bakın, Fuzuli’ye çirkin bir isim verdiler. Bu ad bundan böyle mevcut değil. Madagiz adı yok. Sukavuşan var. Öteki tarihi isimlerimizi geri getireceğiz. Kara örgütün parlamentosunu Şuşa’ya taşıyordunuz, gidin taşıyın bakıyım nasıl yapacaksınız. Bu sahte çetenin liderinin yemin töreninin yapıldığı gün hangi gündü, biz onu yok ettik, yok ettik! Önümüze 7 durum koydunuz, ültimatomla konuştunuz. Hangi koşulu belirlediğini gördün mü? Ne oldu? Birilerinin eteğine tutunur, yere düşer ve Azerbaycan’ı durdurmak için destek isterdin, Azerbaycan’a durmasını söylerdin. Toprağımızdan çıkın duralım, defolun toprağımızdan duralım. Bunu söyledim, saklamıyorum. Azerbaycan halkı da aynı şeyi söylüyor. Bunu her gün söylüyorum. Kan dökmemize gerek yok, topraklarımız lazım. Topraklarımızı ne şekilde olursa olsun alacağız. Herkesin bilsin.”

“Ermenistan ordusuna bugünlerde ezici bir darbe indirildi”

Azerbaycan ordusunun Ermenistan’ın askeri potansiyelini yok ettiğini belirten Aliyev, “Ermenistan’da bu kadar fazla tabanca nereden geliyor? Ermenistan iflas etmiş bir ülkedir. Ülkenin dış borcu GSYİH’nın yüzde 60-70’i. Bu ekipmanın maliyeti nedir? Şimdiye kadar yok edilen vasıta sayısı minimum 2 milyar dolar. Oysa hala askeri araçları mevcut. Keza işgal edilmiş hem de Ermenistan topraklarında. Onları kim silahlandırıyor? Soru, Ermenistan silahlandığında? Ama bu yoksul ülkede bu kadar fazla silah ve teçhizatı nereden. Bugün onlara tabanca ve ekipman kaçak yollarla veriliyor. Bu soruların cevaplarını istiyoruz” diye konuştu.

- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 'Ermenistan yönetimini kalan toprakları kendi isteğiyle terk etmesi konusunda uyarıyorum'- 'Topraklarımızı geri...- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 'Ermenistan yönetimini kalan toprakları kendi isteğiyle terk etmesi konusunda uyarıyorum'- 'Topraklarımızı geri...- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 'Ermenistan yönetimini kalan toprakları kendi isteğiyle terk etmesi konusunda uyarıyorum'- 'Topraklarımızı geri...- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 'Ermenistan yönetimini kalan toprakları kendi isteğiyle terk etmesi konusunda uyarıyorum'- 'Topraklarımızı geri...- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 'Ermenistan yönetimini kalan toprakları kendi isteğiyle terk etmesi konusunda uyarıyorum'- 'Topraklarımızı geri...

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / KAMİL NADİRLİ

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *