Azerbaycan tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi (1)

Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Tezkerenin görüşmelerinde söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican, Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferinin, büyük Ermenistan hayallerinin çöpe atılmasını sağladığını belirtti.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki antlaşmanın Karabağ sorununu nihai bir çözüme ulaştırmadığını savunan Andican, “Benim inancıma kadar asıl Karabağ sorununun halledileceği dönem derhal başlıyor fakat diplomasi masasında ama milletlerarası siyaset boyutunda. Azerbaycan, Türkiye ve Türk dünyası için koskocoman bir kasıt taşıyan bu zaferi hamasi nutuklarla anmak yerine realist bir görünüm açısıyla tespitler yapmanın ve geleceğe karşın projeksiyonları bugünden itibaren yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin kuracağı gözlem noktalarına gönderilecek İHA’ların, Türk subayları göre teftiş edilmesi ve verilerin yeniden Türk askerleri ve subayları tarafından tahlil edilmesi gerektiğini vurgulayan Andican, bu durumda gözlem noktalarının bir fonksiyonu olabileceğini söyledi.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Azerbaycan’ın onurlu ve tarihi bir başarı kazandığını, bu zaferin Türklüğün şahlanışı olduğunu belirtti.

Özdemir, Dağlık Karabağ meselesinin, sorunun çıktığı ilk günden itibaren tartma verilen alanlardan biri olarak görüldüğünü kaydetti.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki antlaşmaya göre bölgede ateşkese uyulup uyulmadığının denetlenmesi amacıyla işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında bir karşılıklı merkez oluşturulacağını anlatan Özdemir, bu merkezde Azerbaycan’ın talebi üzerine Türkiye ve Rusya’nın müştereken yer almalarının kararlaştırıldığını ifade etti.

Azerbaycan’ın belirleyeceği yerlerde Türkiye’nin Rusya ile kuracağı müşterek merkezde ve bu merkezin icra edeceği faaliyetlerde Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile lüzumu görülen sivil personelin tahsis yapmasının amaçlandığını dile getiren Özdemir, şunları kaydetti:

“Azerbaycan’ın talebi üzerine bölgeye gidecek olan Mehmetçik, Azerbaycan’a sunduğumuz taahhütlerimizi yerine getirirken bir ananın iki oğlu, bir amacın iki kulu olarak felek birlikteliğimizi pekiştirecektir. Ayrıca, Kafkasya’nın kolaylık, emniyet, barıştırma ve istikrarının tesisinde sorumluluk üstlenecektir. Açık Açık bildirmek gerekir fakat aynı bölgede, Azerbaycan’ın yanına omuz omuza durmamız iki taraflı gelecek inşamızın ve ülkemizin menfaatlerini korumanın da bir gerekliliğidir. Biz, dün de Azerbaycan’da yaşamış soydaşlarımızla beraberdik, bugün de beraberiz ve yarın da Allah’ın izniyle bir ve beraber olmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra savaş boyunca Ermenistan’ın bölgeye Suriye’den PKK/PYD bünyesindeki çok sayıda teröristi getirdiği malumdur. Kafkasya’da milli güvenliğimize ilk elden korkutma oluşturan bu teröristlerin varlığına asla göz yumamayız. Bu kapsamda, Mehmetçik, ulusal bekamız için Karabağ’da manâlı ve mutlak gerekli bir görevi ifa edecektir.”

HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğlulları Oruç, Ermenistan-Azerbaycan savaşında hem Ermenilerin keza Azerbaycanlıların koskocoman bir travma yaşadığını, savaşın bedelini iki kardeş halkın ödediğini söyledi.

Oruç, “HDP olarak hangi gerekçeyle olursa olsun halkların birbirine kırdırtılmasına, yöresel çatışmaların derinleştirilmesine, komşu halklarımızın birbiriyle çatışmasına dün ‘Evet’ demediğimiz gibi bugün de ‘Evet’ demiyoruz. HDP bu Meclis’te faaliyet yürüttüğü günden bugüne kadar da hiçbir askeri tezkereye evet demedi, hepsine ret verdik. Biz dış siyasette diyalog, uzlaştırma ve siyasi yöntemlerle çözüm konusundaki ısrarın ikinci plana atılmaması konusundaki kararlılığımızı defalarca ifade ettik.” diye konuştu.

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Kemal Akıcı

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekimine katıldı. NATO Liderler Zirvesi Belçika‘nın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *