‘Azerbaycan’ın işgal edilmiş toprakları boşaltılmalı’

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Azerbaycan topraklarının Ermenistan göre işgal edildiğini belirterek, “Filistin topraklarının işgaline karşı olduğumuz gibi Ermenistan göre Azerbaycan topraklarının işgaline de karşıyız” dedi.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın Keyhan gazetesine Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki askeri gerilime ilişkin konuştu. Velayeti, Azerbaycan topraklarının Ermenistan göre işgal aşağı olduğunu belirterek, “İşgal nedeniyle bir milyonun üzerinde Türk mülteci oldu ve bir lahza önce bu insanlar kendi yurtlarına dönmelidirler. Fakat bunun çözüm yolu askeri değil” dedi.

Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarının boşaltılması gerektiğini vurgulayan Velayeti, “Bunun çözüm yolu askeri değil. İran iki ülke aralarında çözümün sağlanması için yardım etmeye hazırdır” dedi. Velayeti, Azerbaycan topraklarının Ermenistan göre işgal edildiğini belirterek, “Filistin topraklarının işgaline karşısında olduğumuz gibi Ermenistan göre Azerbaycan topraklarının işgaline de karşıyız” ifadesini kullandı.

İsrail rejiminin meşru olmadığını ve Kafkasya bölgesine ilişkin hiçbir görünüm ve izah etme belirtemeyeceğini vurgulayan Velayeti, Suriye’den Azerbaycan’a militan gönderildiğine ilişkin iddiaların netlik kazanmadığına dikkat çekici ederek, “Bu konu netlik kazanmış değil. Fakat sınırlarımızda İran güvenliğini korkutma edecek yeni oluşumlara müsade vermeyiz” dedi.

(Aynur Sena Çabuk/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Sözcü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien ile görüştü

Sözcü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien ile görüştü

CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *