Bakan Dönmez müjdeyi verdi: ‘Kanuni Ocak ayında aktif olarak çalışmaya başlar’

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Üç tane deniz sondaj gemimiz var, bunların ikisi etkin çalışıyor, Kanuni’de şu an da hazırlık döneminde. Haydarpaşa Limanı’na çekip direği sökeceğiz. Kasım ayı içerisinde onu Filyos’a çekeceğiz. Olasılıkla orada kulenin dikilmesi ve bazı hazırlıklar yapılacak. Önümüzdeki yılın Ocak ayı içerisinde o da faal olarak çalışmaya başlar” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz‘deki doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tuzlu Gölü yer altı doğal gaz depolama tesisi için yürütülen çalışmaları anlatan Bakan Dönmez, “Ekolojik olması, çevreci olması, ülkenin arz güvenliğine katkı maddesi sağlaması açısından son derece kritik projelerden birisi ve 2 milyar dolarlık yatırım yaptığımız bir alan. Zaten bu özellikler öne çıkmazsa kredi temininde de zorlanırsınız. Dünya Bankası her projeye kolay basit yardım vermez. Yeniden Asya Yatırım Bankası’nın burada bir desteği söz konusu. Hamdolsun planlandığı gibi gidiyor. Salgın döneminde bazı personelin veya teknolojik ekipmanın, malzemelerin tedarikinde de zorlanmamıza karşın inşallah onları da telafi edeceğiz. Planladığımız şekliyle projeyi vaktinde yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yüzey tesislerimiz bir taraftan başlayacak. Yüzey tesislerimiz de işletme döneminde gelen gazı bu mağaralara basacak. Bilhassa kış aylarında alacağımız gazı da sisteme akın etmek üzere planlanmış yüzey tesislerimiz var. Fakat asıl işin büyük bir kısmı bu 52 tane mağarayı, kuyuyu açıyoruz. Yerin altında formlar oluşuyor. Buradan az çok 600 metre indikten sonra tuz tabakasına başlıyoruz. Oradan itibaren yeni bir 500 metre daha iniyoruz. 1000-1150 metreye gelince kuyunun en üstteki koduna ulaşıyoruz. Sonradan da her tarafta en alttan başlayarak 300-400 metredir mağaranın yüksekliği. Sondaj kuyusu, doğrusu petrol, doğal gaz, jeotermal kuyusu neyse o da onu yapıyor. Önce boruları yerleştiriyoruz, matkap dönüyor çıkartıyor ve şuraya ulaştıktan daha sonra, hatta en alta dek da gidiyoruz, önce oradan başlıyoruz. Bunun etrafından nodüller çıkıyor. Fıskiyeli bir sistem düşünün, orada yüksek basınçla tatlı suyu, yani Kızılırmak’tan taşıdığımız tatlı suyu bu mağarayı açılmak için oluşturuyoruz ve çapı 90-100 metre. Bir futbol sahası büyüklüğünde. Yüksekliği 300 ila 400 metre aralarında değişiyor. 60 tane Galata Kulesi hacim olarak içine yerleşebiliyor. aşağı yukarı bir Eyfel Kulesi yüksekliğinde bahsettiğimiz iş. Buraya biz 100 milyon metreküp civarında gazı da depolamış olacağız. Toplamda da 5.4 milyar metreküpe ulaşmış olacağız” dedi.

Hedeflenen birçok mega proje olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, “İnşallah Sakarya Gaz Sahası’ndaki gazı da çıkarttığımızda, o da sisteme 2023 gibi basılmış olacak. Yaz aylarında genel olarak imal kuyularında ideal olan uyumlu bir imal, ahenkli bir akışı sağlamaktır sistem verimliliği açısından. Fakat elektrik ve doğal gazın şöyle bir farkı var; elektrik mevsimsel olarak fazla farklılık talep etmez istek açısından baktığımızda fakat doğal gazda tam tersidir. Yani biz yaz aylarında örneğin bir bölüm tüketiyorsak, kış aylarında üç katı oluyor. Bu şu demektir; üç katı sistem veriyorsa, yazın da o üç katı aldığımda ben ikisini depolarsam, kışın o zaman sistemden ben üç çekmeme gerek kalmaz. Çünkü ikisini normal akıştan, borudan yaparım, birini de depodan verirsem o zaman benim özellikle kış aylarında ithal edeceğim gaza olumlu katkısı olur. Çünkü kış aylarında doğal gaz fiyatları spot piyasalarda artar, yaz aylarında düşer. Bu hem sistem dinamiği açısından keza de maliyetlerin optimizasyonu açısından da son derece manâlı bir gelişme” açıklamasında bulundu.

“ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ İÇİN HERHANGİ BİR SIKINTI DEĞIL”

Önümüzdeki kış herhangi bir bıkkınlık yaşanmayacağını kaydeden Dönmez, “Bu kış TürkAkım devreye girdi. Mavi Cereyan var. Etkin çalışıyor. Geçtiğimiz sene TANAP devreye girdi. Yeniden Bakü-Tiflis-Erzurum hattımız vardı, Azerbaycan’dan gelen gaz. O zaten etkin. İran tarafı aktif. 2 mobil LNG terminali ekledik. 2 de daha önceden kara terminali vardı. Baktığımızda ülkeye teorik giriş kapasitemiz tüketimimizin iki katına ulaştı. Ortalama 45-50 milyar metreküp yıllık gaz tüketiyoruz. Tüm bu sistemin bu antre noktalarından full çekebilsek ve bu dek da tükettiğimizi teorik olarak varsayarsak, bunun iki katı kadar gaz getirebileceğiz demektir. Bunun anlamı şu; yerli gazla birlikte ne değin dağıtılmış kaynaktan fazla gaz getirebilirsek öyle fazla gazda rekabetin yaşandığı bir piyasa oluşacak. Hep onun altını vurguluyoruz. Gazın gazla rekabeti daima tüketicinin lehine çalışır. Bu bütün dünyada olduğu gibi bizde de o kadar olacak. Bunu biz daima söylüyoruz. Bunun işaretlerini de alıyoruz doğrusu. Bizim şu anda iki senedir çalışan bir doğal gaz piyasamız var derinliği artı büyük olmamakla birlikte. Yeni kaynaklar da geldiği süre göreceksiniz, orada derinliği artacak ve rekabet de artmış olacak. Nitekim Avrupa’da bu şekilde çalışan iki büyük piyasa var. Birisi TTF dediğimiz Hollanda’da da, bundan başka Londra merkezli borsa var. Hem onlar kadar büyük olmamakla birlikte İtalya’da bir piyasa var. PSV adı verilen bir piyasa daha var. Biz de gerçekten Güneydoğu Avrupa’nın yöresel ticaret merkezi olabiliriz. Jurnal ticaret bu sene 2 milyar metreküpü geçecek” diye konuştu.

FİLOYA YENİ GEMİ VE ORUÇ REİS’İN SON DURUMU

Denizlerdeki sondaj ve arama çalışmaları hakkında data veren Bakan Dönmez, “Üç tane deniz sondaj gemimiz var, bunların ikisi faal çalışıyor, Kanuni’de acilen hazırlık döneminde. Haydarpaşa Limanı’na çekip direği sökeceğiz. Kasım ayı içerisinde onu Filyos’a çekeceğiz. Olasılıkla orada kulenin dikilmesi ve bir takım hazırlıklar yapılacak. Önümüzdeki yılın Ocak ayı içerisinde o da aktif olarak çalışmaya başlar. İki sismik gemimiz faal vaziyette. Onlar Akdeniz’de çalışıyor; Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa. Oruç Reis’te Kaş’ın güneyindeki sahada oradaki meslek planımızın yarısını tamamladık. Doğu batı yönündeki sismik çalışmalarımızı tamamladık. Hemen güney kuzey yönündeki sismik çalışmalara geçiyoruz. acilen biz doğu batı eksenindeki çalışmaların kendi kıyılarımıza kadar olan kısmını bitirdik. Şimdi güney kuzey taramalarına geçiyoruz. Burada da takriben 2 aylık bir programımız var bu iki boyutlu çalışmanın sonuçlanması için. Daha Sonra verileri değerlendireceğiz, üç boyutlu sismikler için bir iş planı yapacağız. Hiçbir emare yahut bir takım yerlere üç boyutlu sismik hiç yapmayacağız. Röntgen filmine bakıyor hekim, herkesten tomografi istemiyor. Bir yerde tomografi bizim buradaki üç boyutluya benziyor, daha detaylı film, daha artı data aktarıyor. O üç boyutluyu da değerlendirdikten sonra o zaman orada yeniden bir değer biçme yapılıyor ve nerelerde sondaj açalım. Oradaki gaz varlığının tayini keşfi açısından böyle bir aşaması var. Bizim planlarımız ilk buluş oluncaya dek 2-3 sondaj gemisi ilk arama amaçlı olanları yeterliydi. Ama birincil keşiften sonra yoğun bir sondaj işimiz olacak. Bir gemimiz biliyorsunuz Akdeniz’de. Karadeniz’de iki gemimiz var. Belki bir üçüncü geminin satın alması veya kiralanması yönüne gidebiliriz demiştik. hemen arkadaşlar da çalışıyorlar. Hangisi idareli olacaksa bizim açımızdan onu seçim edeceğiz” dedi.

KARADENİZ’DE YENİ SONDAJLAR

Buluş amaçlı sondajın tamamlandığını gösteren Dönmez, “Yakında Türkali-1 kuyusunda sondaja başlayacağız. Kasım ayının başından itibaren. Ardından da orada toplamda 30 ila 40 aralarında bir sondaj kuyusu açmayı planlıyoruz. Bu da demektir oysa öyle ya da böyle bir 7-8 yıllık bir iş planından bahsediyoruz. Ama ilk üretimi de 2023’te yapacağız. 2023’e değin 8-10 kuyuyu tamamlarsak üretime almaya başlarız demektir. Bir yanlamasına imal devam edecek. Bir yana da sahanın geliştirilmesi, yeni üretim kuyularıyla devam edecek. Orada da planımız 2028’e değin oradaki işlerin tamamını son vermek. Bu natürel mevcut sahaya ilişkin. Bir taraftan sismik çalışmalara tekrar Kasım ayı başında başlıyoruz. Sakarya Gaz Sahası’nda takriben 5-6 aylık bir programımız var. Oralarda da sismik verilerimiz eğer potansiyel vaat ederse ilk buluş amaçlı sondajlarımızı yapacağız. Burada bahsettiğimiz 400 milyar metreküplük sahanın açık havada. Şu lahza da o sahayla alakalı elimizde bilgi değil, sismikleri bitirdikten sonradan konuşacağız. Lakin şu var; bu mevcut birincil keşfi yaptığımız sahanın komşu sahaları bunlar. Dolayısıyla proje jeologları bu sahaların birbirine benzediğini ve ümit verici olduklarını söylüyorlar. Lakin bu sismik çalışmaları ve sondaj çalışmasını bitirmeden burada şu dek vardır veya yoktur seslenmek içten olmaz bugünden” şeklinde konuştu.

AKDENİZ’DEKİ ARAMA VE SONDAJ FAALİYETLERİ

Akdeniz’de 8 sondajın olduğunu belirten Dönmez, “Birkaç kuyudan gaz akışı okuduk fakat akıcılık talep etmedi. Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası gibi değil. Son açtığımız Selçuklu-1 kuyusunda arkadaşlar programı birkaç ay uzattılar bizim beklediğimizden daha uzun sürdü. Bunun da nedeni ara sıra gelen gaz akışlarıydı. Oraya daha yakın yerde bir ilave sismik çalışması yaptırıyoruz. O açıdan orada bir potansiyel görüyoruz. Fakat o sismik çalışması ve peşinde yapacağımız ikinci bir kuyuyla onu deneme etmemiz lazım. Oradan da o müjdeli haber gelir lakin bugün belli bir şey anlatmak erken” dedi.

zaman zaman bambaşka ülkelerden lüzum Akdeniz, gerekse Avrupa ve Karadeniz ülkelerinden gemilerin oralarda da çalışmasıyla ilgili talepler geldiğini söyleyen Dönmez, “Fakat şu anda bu son keşifle birlikte kendi işimize yoğunlaşmamız gerekiyor. O teklifleri biraz erteliyoruz. Sondajdan önce sismiklerinin yapılması gerekli. hemen biz kendi sahalarımıza yoğunlaştığımız için o tip tekliflere açıkçası teşekkür ediyoruz. İleride bakalım diyoruz” diye konuştu.

-İHA-

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Suriye açıklarında müdahale edilen gemide 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildiğini duyurdu. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *