Bakan Karaismailoğlu: ‘Büyük hedeflerimiz var’

Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları saptama ettiklerine uyarı çeken Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Ülkemizin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceğimizi belirliyoruz. Büyük hedeflerimiz var. Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek, memleketin her karış toprağını dünyayla bağlantı kurmak, çağa yerinde, zeki, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı hazırlamak. Zira, çağın gereklerine yerinde bir ulaşım ve altyapı sistemi Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için fazla önemlidir. ve daha da önemlisi, dinç bir milli ekonomi, milli bağımsızlığımızın en önemli dayanağıdır” dedi.

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu çeşitli tahlil ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ‘a geldi. Havayolu ile kente gelen ve il protokolü kadar karşılanan Bakan Karaismailoğlu ilk önce havalimanında yapımı süren ve yüzde 80 oranında tamamlanan ikinci pistte incelemede bulundu. Arkasından kentte yapacakları ziyaret ve incelemelerle ilgili veri veren ve günlerinin her gün bir başka şehirde vatandaşı arasında şantiyelerde geçtiğini anımsatan Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Ülkemizin her noktasını çağa uygun bir ulaşım ve haberleşme altyapısına kavuşturmaya yemin içmiş bir bakanlık olarak, projelerimizin niteliğini, gidişatını yakından gözlemleme olanağı buluyoruz” diye konuştu.

“ELAZIĞ HAVALİMANI BÖLGESİNDE ULAŞIM VE LOJİSTİK ÜSSÜ HALİNE GELECEK”

2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanı’nda, yıllık yolcu sayısının yıllar içinde gitgide artarak artma gösterdiğini 1 milyonu geçtiğini gösteren Bakan Karaismailoğlu, “Bildiğiniz gibi, biz de bu artışa yanıt verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık. Bugün baktığımızda ikinci pist projemizde, yüzde 80’in üzerinde bir gerçekleşme kaydettiğimizi görüyoruz. Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde yapı edilmektedir. Projede hem, ek apron ile temas ve yüksek çabukluk taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor. İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar, 550’ye 150 metre boyutlarındaki yeni ek apronumuzu tamamladık.Askeri taksi yolları ile yüksek dakiklik taksi yollarının gövdelerini yaptık. Proje dahilinde ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile, pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor. Havaalanı’nda yürüttüğümüz bir öteki proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği Hizmet Binası ve tesisleridir. Elazığ Havaalanı ikinci pisti, ek apron işlerimizi, 2021 yılının Haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız. Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş kalkış kapasitesi artacak. Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜK BİR EKONOMİ OLMASINDA HAVALİMANLARININ ÖNEMİ UNUTULMAMALIDIR”

Havayollarının kendileri için her daim stratejik bir alan olacağına değinen Bakan Karaismailoğlu, “Manâlı yatırımlar yaparak 2003’de 26 olan etkin havaalanı sayımızı, son on sekiz yılda 56’ya çıkarmamız da bunun bir göstergesidir. Yapımı devam eden 5 yeni havaalanı projemiz tamamlandığında, havadaki gücümüz daha da artacaktır. Görüyoruz ki havaalanı yapı ettiğimiz her şehrimiz, ekonomik açıdan canlanmakta, daha fazla yatırım çekmekte ve yeni iş olanaklarına kavuşmaktadır. Türkiye’nin büyük bir ekonomi olmasında havalimanlarının önemi unutulmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve geleceğe ilişkin hedefleri, bizleri, sadece havayolları alanında yok tüm ulaşım ve altyapılar projeleri alanında iddialı adımlar, dev projeler için her daim cesaretlendirmektedir. Biz de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, kendisinin önderliğinde yapacağımız projeleri, atacağımız adımları ve ülkemize katmak istediklerimizi, Ulusal Ulaşım ve Altyapı Politikaları başlığı aşağıda bir araya getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR”

Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları saptama ettiklerine uyarı çeken Karaismailoğlu, “Ülkemizin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceğimizi belirliyoruz. Büyük hedeflerimiz var kıymetli Elazığlılar. Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper şiddet haline getirmek, memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak, çağa uygun, zeki, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak. Zira, çağın gereklerine uygun bir ulaşım ve altyapılar sistemi Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için çok önemlidir. ve daha da önemlisi, zinde bir ulusal ekonomi, milli bağımsızlığımızın en manâlı dayanağıdır. Hedefimiz, şanlı bayrağımız aşağıda, mutlu, huzurlu, müreffeh bir geleceğe yürümektir. Ülkemizi ulaşım ve haberleşmede çok daha iyi yerlere getirmek için ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bakan Karaismailoğlu’na Elazığ ziyaretinde Vali Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Tolga Ağar, Sermin Balık, Metin Bulut ve Zülfü Demirbağ ile birlikte diğer protokol üyeleri ve ilgili kurum müdürleri eşlik etti.

-İHA-

Bakan Karaismailoğlu: 'Büyük hedeflerimiz var'Bakan Karaismailoğlu: 'Büyük hedeflerimiz var'Bakan Karaismailoğlu: 'Büyük hedeflerimiz var'Bakan Karaismailoğlu: 'Büyük hedeflerimiz var'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Suat Öztürk

About admin

Check Also

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

TİCARET Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı. Cumhurbaşkanlığı atamalarına ilişkin kararlar, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *