Bakan Karaismailoğlu: Türksat 5A ve 5B uydularının frekans bantları yer istasyonları kurulumunda son aşamadayız

ULAŞTIRMA ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “2021 yılı içerisinde hizmet vermesi planlanan Türksat 5A ve Türksat 5B uydularından hizmet sunulacak yeni frekans bantları için, Gölbaşı merkez kampüsümüzde yer istasyonları montaj çalışmalarında son aşamaya geldik” dedi.

Bakan Karaismailoğlu,  Ankara Gölbaşı’nda ‘Türksat 5A Uydusu İçin Kullanılacak Uydu Haberleşme Verici Anten Sahasının Görülmesi Programı’na katıldı. Karaismailoğlu, Türkiye‘nin bu dönemde ulaştırma ve haberleşme alanında eksiklerini gidermesi ve kendi teknolojilerini üretmeye yatırım yapmasının fazla önemli olduğunu bildirdi. Attıkları her adımın geleceğin büyük Türkiye’sini ve sarsılmaz ekonomisini yapı etmek olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu açıdan baktığımızda Türksat, ortaya koyduğu çalışmaları ve başardıklarıyla ayrıca bugünün keza de yarının Türkiye’si için büyük stratejik değer taşıyan bir kurumudur” dedi.

Karaismailoğlu, kamunun büyük bilişim projelerinin Türksat göre geliştirildiğini belirterek, “Türkiye’nin en büyük bilişim projeleri arasında yer alan e-Devlet Kapısı ‘turkiye.gov.tr’, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Değişim Ofisi adına Türksat göre işletiliyor. e-Devlet’te, 51,5 milyonun üzerinde belirli kullanıcı, 345’i lokal yönetimler edinmek üzere 700’e yakın millet kurumuna ait, sayısı 5 bin 300’ü aşan öbür hizmetleri alabiliyor. e-Devlet kapısında, 2019 yılında aylık 319 milyon ortalama ile yıllık 3,8 milyar adet hizmet kullanımı gerçekleşti. 2020 yılında ise pandeminin etkisiyle, aylık sıradan tatbik sayısı 463 milyona yükseldi. e-Devlet mobil uygulaması, 49 milyon vatandaşımız kadar indirildi ve 2 bin 835 farklı hizmete mobilden ulaşılabiliyor. e-Devlet kapısı, bugün, Türkiye’de en fazla kullanılan 7 uygulamadan biri. HES kodu üretme ve listeleme, E-Uygulama ve HES kodu sorgulama hizmetlerine de ulaşılan e-Devlet, salgın sırasında kamu sağlığının korunmasına fazla önemli bir yardım vermiştir diye konuştu.’SON AŞAMAYA GELDİK’Bakanlık olarak, kara, hava, demir ve denizyolları ile birlikte, bilişim otobanlarında, tehlikesiz, seri ve kararlı bir şekilde ilerlemek için yerli ve ulusal kaynakları seferber ettiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Onu takip edecek Türksat 5B ve Türksat 6A’nın da devreye girmesiyle birlikte, 6 haberleşme uydumuzla uzayda çok daha enerjik olacağız. Türksat 5A’nın fırlatma anını; ülkemizde ilk defa kutlayacağımız, uzay ve havacılık vizyonumuzu pekiştirecek, Türkiye Uzay Haftası etkinlikleriyle tüm halkımıza ulaştıracağız. Türksat 5A uydumuzun ardından, bir öteki kilometre taşı olan uydu düzey testlerine başladığımız Türksat 5B’yi ise 2021 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız. 2021 yılı içerisinde hizmet vermesi planlanan Türksat 5A ve Türksat 5B uydularından hizmet sunulacak yeni frekans bantları için Gölbaşı merkez kampüsümüzde yer istasyonları montaj çalışmalarında ise son aşamaya geldik. Tüm bu çalışmalarımıza ilave olarak, Türkiye’nin haberleşme uydusunu üreten on ülke aralarında yer almasını sağlayacak, yerlilik ve millilik oranı bakımından büyük bir ağırlık talep eden uydumuz Türksat 6A için ise TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Deneme Merkezi’nde Türksat mühendislerimizin de katılımıyla mühendislik modeli teçhizat imal ve entegrasyonu devam ediyor. 6A uydumuzu da 2022 yılında uzaya göndereceğiz.”

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *