Bakan Koca bizzat açıkladı! Türkiye’de yapılacak Çin aşısının iki yan etkisi olacak

Koronavirüs salgınına karşısında Çin tarafından üretilen ve Türkiye‘nin 50 milyon doz sipariş verdiği Sinovac aşısının önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye’de yapılmaya başlanması planlanıyor.

AŞININ AST ETKİLERİ NELER OLACAK?

Aşıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de alt etkileri. Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘dan uyarı çeken bir açıklama geldi. Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Bakan Koca, “Bu aşının ast etkileri olacak mı?” sorusuna “İnaktif aşıda böyle bir sorun değil. Bağli tesir dediğiniz alev ve halsizlik çok fazla eksik. Adeta yok gibi. Emrindeki etkiler mRNA aşılarında sert oluyor. mRNA aşısı olan bazı deneklerimizde iki gün süren yüksek ateş oldu. Sinovac inaktif aşı ve böyle bir şey yapmıyor” yanıtını verdi.

“KİMSEYE CEBREN AŞI YAPAMAYIZ”

Fatih Altaylı’nın “Peki bir takım sıhhat personeli aşıyı olmak istemezse ne yapacaksınız?” sorusuna da cevap veren Bakan Koca, “Yapacak bir şey değil. Kimseye zorla aşı yapamayız lakin tüm hocalarımız olur ya de canlı yayında bu aşıyı olacaklar. Siz de canlı yayında edinmek istediğinizi söylemişsiniz, olursanız seviniriz. Çünkü bu aşıların güvenli olduğunu cümbür cemaat görüp; bilmeli. Siyasetçileri değil, bilim insanlarını öne çıkarıp güvenliliği göstermek lüzumlu” ifadelerini kullandı.

ÇİN AŞISI KİMLERE, NASIL UYGULANACAK?

11 Aralık’ta ülkemize gelecek olan Çin aşısı, aşamalı bir şekilde belirlenen öncelikli gruplara yapılacak. Aşılar geldiğinde öncelikle milletlerarası akredite Millet Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları kadar ithal edilen tüm aşılarda da uygulanan çalışmalar yapılacak.

TİTCK Laboratuvarları göre yapılacak incelemelerde aşının güvenilirlik testlerinin olumlu çıkması ve Faz 3 çalışmalarının erken sonuçlarının açıklanması gerekiyor. Bunların arkasından ortaya çıkacak veriler TİTCK kadar değerlendirilecek ve Türkiye standartlarına yerinde bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek. Aşıların uygulanmasına bu aşamadan sonradan geçilecek.

Aşılama uygulamasının dört aşamada yürütülmesi planlanıyor:

– İlk aşamada sıhhat çalışanları, 65 yaş üstü ile ihtiyar, engelli, koruma evlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacak.

– İkinci aşamada, toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak.

– Üçüncü safha 50 yaş altı asgari 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsayacak.

– Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dıştan kalan bütün bireyler aşılanacak.

Bakan Koca bizzat açıkladı! Türkiye'de yapılacak Çin aşısının iki yan etkisi olacak

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *