Bakan Koca, kendisine ait iki hastanede farklı fiyata test yapıldığı iddiasına yanıt verdi: Mümkün değil, yine de baktıracağım

PCR testi ücretleriyle ilgili tartışma devam ederken konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı‘ya konuşan Bakan Koca, kendisine ait iki hastanede ayrı fiyata deneme yapıldığı yönündeki iddiaya da cevap verdi.

Fatih Altaylı’nın “Fahrettin Bey, sizin iki bambaşka hastanenizde iki farklı fiyata deneme üretilmiş. Elimde bunun da makbuzları var. Biri 160 TL, diğeri 350 TL” şeklindeki sözlerine cevap veren Bakan Koca, “Fatih Bey, belirlenmiş olun fiyatı yüksek olanda muayene ücreti de vardır. Yoksa mümkün değil. gerçi baktıracağım” ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları;

“Fatih Bey, muhalefet partisinden milletvekili arkadaşımız bana hatalı bir itham yöneltti. Ben özel hastanelerde 250 TL’den pahalı PCR testi değil demedim. Onun bana ithamı kurucusu olduğum hastanelerde 250 TL’den daha pahalı test yapıldığı yolundaydı. Ben kendi hastanelerimin fiyatı için konuştum. O ise bunu sözde tüm hastaneler için söylemişim gibi beni suçladı. Siz de 500 TL’ye yaptırdım dediniz.

“İKİNCİ ŞİKAYETTE LİSANSINI İPTAL EDERİM”

Neyse yine de iyi oldu bu kavga. Böylece biz de bir genelge ile özel hastanelerde de tavan belirledik. 250 TL’yi geçemeyecek hiçbir hastane. Paranın iadesini de şart koştuk lakin ekseriyet gidip para iadesi istemeyecektir. İyi oldu dediğim, derhal 250 TL’den pozitif istek eden olursa birincil şikayette uyarırım. İkince şikayette deneme yapma lisansını iptal ederim. Belli kararlıyız.

“TEKEL OLUŞMASIN DİYE 3 FİRMAYA RUHSAT VERİLMESİNİ SAĞLADIM”

Bizim üniversite hastanemiz ile ilgili böyle bir mesele oldu. Içten. Bir ilaç firması ile ortaklık. Bakın bunu tüm sektör, tüm taraflar onaylayacaktır ki, orada en minik bir usulsüzlük yoktu. Yani burada hak sahibi belliydi. Lakin ben buna karşın talimatlar verdim ve bu ilacın benzerlerinin üretimi ile ilgili tekel oluşmasın diye 3 ayrı firmaya ruhsat verilmesini sağladım. Bunu niye yaptım? Çünkü tek firmaya lisans verdiğimiz zaman rekabet oluşmayacaktı.

“AYNI GÜN DAİRE BAŞKANINI GÖREVDEN ALDIM”

İlgili firma yani bizim üniversitedeki öğretim üyesinin de benzer olduğu firma bu hap için 140 dolar diyordu. Ancak ben bu ilacın maliyetini biliyorum. 10 dolar. Firma bize en son 350 TL dedi. Bunu da çok bulduk. Çok firmaya lisans verdik ve şu anda bu ilacı biz 14 dolardan alıyoruz. Tüm sektör burada adaletli davrandığımızı hatta hak sahibinin azıcık da hakkını yediğimizi ama bunun da Türkiye’ye fayda sağladığını biliyor herkes. Bu meseleyle ilgili olarak da aynı gün daire başkanını görevden aldım. Kurucusu olduğum sıhhat grubuna da asla bir imtiyaz yapmadım. Herkese ne yapıyorsak aynısını yapıyoruz. Hatta daha da dikkatliyiz.

“SAYILAR DÜŞMEZ İSE ILAVE YASAKLAR GELECEK”

Tam kapanma öyle etkin olmayabiliyor tekrar tekrar lakin şunu çok net söyleyeyim. Bu önlemler işe yaramaz ise hala tedbirlere uymakta sıkıntı çıkaran olur ise ve sayılar beklediğimiz, dilediğimiz oranda düşmez ise belirlenmiş olun daha mecburi kısıtlamalar da getireceğiz. Tam kapanma mı olur, şehirlerarası seyahat kısıtlaması mı olur, gece sokağa çıkma yasağı mı olur, buna karar veririz. Lakin her şey sayılara alt. Düşerse yasaklar azalır. Düşmezse artar.”

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *