Bakan Pakdemirli: ‘2012’den bu yana IPARD kapsamında 14 bin 476 projeye, 1 milyar 251 milyon avro destek verildi’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘nin başlangıç konuşmasıyla başlayacak olan, Türkiye‘nin kırsal kalkınmasının geliştirilmesini amaçlayan Ulusal Kırsal Yeniden Yapılanma Ağı Kongresi UKAFEST, 7-9 Aralık tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek.

Bakan Pakdemirli, Avrupa Birliği tarım politikalarının manâlı bir unsuru olan Avrupa Kırsal Yeniden Yapılanma Ağı’nın bileşeni Kırsal Ağın 2008 yılından itibaren tüm üye ülkelerde uygulandığını söyledi.

Bu çerçevede, Türkiye’de de IPARD programı dahilinde 2017 yılında Ulusal Kırsal Ağ kurulduğunu andıran Pakdemirli, “Bu sayede kırsal kalkınma programları daha etkili uygulanıyor. bununla birlikte, mevcut programlar arasında koordinasyon sağlayarak, kırsal alanda faaliyet bildiren sektör temsilcilerinin ve öteki paydaşların katılımını da özendirme etmiş oluyoruz” dedi.

“IPARD zarfında 14 bin 476 projeye, 1 milyar 251 milyon avro takviye verildi”

Bakan Pakdemirli, IPARD programları ile şu belli başlı değin 14 bin 476 projenin desteklendiğini söyledi. Pakdemirli, “2012 ve 2016 yılları arasında uygulanan IPARD I programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti katkısıyla 10 bin 653 projeye bir milyar 45 milyon avro, IPARD II zarfında ise şu belli başlı değin 3 bin 823 projeye 206 milyon avro hibe desteği sağlandı. Bu Nedenle toplamda 14 bin 476 proje desteklendi” diye konuştu.

Etkinlikte 42 başarılı yatırım tanıtılacak

7-9 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek Ulusal Kırsal Yeniden Yapılanma Ağı Kongresine Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ile IPARD Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman Yıldız ve ilgili halk kurumları, lokal yönetimler, üniversiteler, araştırma enstitüleri, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, kooperatifler, dernekler, çiftçiler, lokal eylem dernekleri katılacak.

Kongre kapsamında, öne çıkan ve hayata geçirilecek konulara ilişkin 8 temada toplantılar düzenlenecek. UKAFEST etkinliğinde 42 başarılı kırsal yeniden yapılanma yatırımının tanıtımı da yapılacak. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *