Bakan Pakdemirli, TBMM Genel Kurulunda Tarım ve Orman Bakanlığının 2021 yılı bütçesi üzerinde konuştu: (1)

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Son 18 yılda tarımsal yardım miktarında 12 kat rekor artışla gerçek 311 milyar lira hibeye ulaşılmıştır.” dedi.

Pakdemirli, bakanlığının 2021 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulundaki sunumunda milletin refahının artırılması, gıda güvenliğinin sağlanması, ormanların ve suyun geleceği için üretimde verimliliği ve kazançta bereketi karşılamak namına bütün imkanları seferber ettiklerini söyledi.

Tarım ve orman sektörünün savunma sanayinden daha kayda değer olduğunu daha öncede belirttiklerini anlatan Pakdemirli, pandemi sürecinin bu söylemi haklı çıkardığını 83 milyonun hepsinin de kendileriyle anlaşmaya varılmış olduğunu dile getirdi.

Pandemi süreci ile alakalı olarak bütün dünyada market kuyruklarının oluştuğunu, insanların evinde aç kaldığını bildiren Pakdemirli, Türkiye‘de böylesine manzaralarla karşılaşılmadığını açıklama etti.

Perakende ve lojistik sektörlerinin bir ay önceden hazırlıklarını tamamlamalarını istediklerini anlatan Pakdemirli, “Yiyecek arzında sorun yaşamamış olmamızın en manâlı sebeplerinden birisi de 18 yıldır oluşturduğumuz yiyecek ve tarım altyapısının güçlülüğüyle de alakalıdır. Bu süreçte mahsul stoklarının kontrolleriyle ilgili araştırmalar yaptık. 2020 Aralık itibarıyla desteklerimizin takriben 20 milyarını ödedik. Yani çiftçimize diplomatik pasaport verdik. ‘Biz evimizde otururken siz çıkın’ dedik. ‘Üretim yapmaya devam edin, ekin, dikin, ve hasadınızı yapın’ dedik.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’da lider konumumuzu altını çizerek garantiledik”

Pakdemirli, 24 ilde yüzde 75 hibe tohum ile nebati ürünleri geliştirme projesini hayata geçirdiklerini, tembel define arazilerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çalıştıklarını, isteyenlere sembolik rakamlarla kiralayarak atama işlemlerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Pandeminin derhal başında da zirai kredilerle ilgili erteleme işlemlerinin gerçekleştirildiğinin altını çizen Pakdemirli, tarım, orman ve balıkçılık sektörünün 18 yıldır 14’ü pozitif elde etmek üzere ortalama 2,8 oranında çoğaltma ile kapattıklarını aktardı.

Bu rakamın 1960’lı yıllarda yıllık yüzde 2 olduğunu, 1990’lı yıllarda da yüzde 1 oranında bir büyümenin laf konusu olduğunu bildiren Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bu 2,8 oranındaki artma bütün Avrupa ülkelerini geride bırakan bir orandır. Pandemi döneminde tarım ve orman sektörümüz birincil 3 çeyrekte 5,3 büyümüş. Tüm sektörlerden daha hızlı bir büyümemiz var. Son iki yılda gayrisafi tarımsal ulusal hasılamız yüzde 47 artış ile 277.5 milyar liraya gelmiş. Sektörümüzün GSYH’ye katkısı 2018 yılında 5,8 olurken, 2019 yılında yüzde 6,4 ve 2020 yılının birincil dokuz ayında yüzde 7,1’dir. Döviz bazında da 2018 yılında 44 milyar dolar olan tarımsal gayrisafi yurtiçi hasıla 2019’da da 48.5 milyar olarak gerçekleşmiştir. Avrupa’da lider konumumuzu altını çizerek garantiledik. Dünyada da birincil 10 içinde olduğumuzu söyleyelim.”

Pakdemirli, Türkiye’nin tarımsal ihracatının 18 milyar dolar olduğunu, 5,3 milyar dolar da dış ticaret fazlasının olduğunu belirtti.

Son 2,5 yılda yüzde 6.5 oranında ihracatın arttığının altını çizen Pakdemirli, 50,7 milyar dolar ihracat yapıldığını, 14,6 milyar dolar da dış ticaret fazlasının bulunduğuna dikkat çekici etti.

“2020 yılı birincil on ayında, Kovid-19 salgınına karşın, 15,1 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı yaptık ve 4,5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.” diyen Pakdemirli, Türkiye’nin hayvansal ürünlerde de cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmaya devam ettiğini söyledi.

Canlı hayvan, hayvansal mahsul ve su ürünleri ihracatının 9,5 kat arttığını vurgulayan Pakdemirli, son 2.5 yılda ihracatın yüzde 28 artışla 1 milyar doların üzerine gelindiğini ifade etti.

Türkiye’nin, Forest Resources Assessment’nın (FRA) tespiti ile orman varlığı bakımından dünyada 47. bayağı 26. sıraya yakseldiğinin altını çizen Pakdemirli, “Odun dışı orman ürünleri ihracatında 2019 yılında 1,1 milyar dolar, 2020 yılı sonu tahminimiz de 1,3 milyar dolardır. Buradaki manâlı olan şey orman ürünleri ihracatımız 8 kat artarak 826 milyon dolara geldi, cumhuriyet tarihinde birincil defa 479 milyon dolar dış ticaret fazlası verdik. 2020 yılında da 1 milyar dolardan daha büyük bir rakamla dış ticaret fazlası veriyor olacağız.” diye konuştu.

Tarımsal takviye miktarları

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılı imal sezonu tarımsal takviye miktarlarını artırdıklarını yeni desteklerin devreye alındığını söyledi.

Mazotta yüzde 50 desteğin bulunduğunu, kütlü pamukta 1,10 lira, yağlık ayçiçeğinde 50 kuruş, su ürünleri yetiştiriciliğinde de 1,6 milyar lira takviye seviyelerine çıkıldığını aktaran Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Son 18 yılda tarımsal destek miktarında 12 kat rekor artışla hakiki 311 milyar lira hibeye ulaşılmıştır. Hayvansal desteklerin kapsamını da tam 60 kat artışla… Yani 2020’de 7,4 milyar lira hayvansal destek verdik, son 2.5 yılda da 16,2 milyar lira takviye verdik. Kırsal kalkınma yatırımları destekleme programı kapsamında 18 yılda 12 bin projeye 10 milyar lira hibe verirken, 100 bin kişilik istihdam sağladık. Yeniden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde 3 bin 500 projeye 1 milyar lira hibe verirken 18 bin kişiye istihdam sağlamış olduk. Lisanslı depo, genç çiftçi ve kırsal kalkınmada uzman eller kapsamında 1,8 milyar lira, IPARD zarfında da 13 milyar lira yatırım yaptık. ORKÖY kapsamında 3,3 milyar lira kredi desteği sağladık. TARSİM konusunda da devlet 6,9 milyar lira hasar tazminatı ödedi. 2.5 yılda da 3,3 milyar lira prim desteği verildi.”

Marka projeler

Bakan Pakdemirli, marka projeler dahilinde “Dijital Tarım, Orman Akademisi”, “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık”, “E-Tarım” portalını hizmete açtıklarını anlatarak 28 ülke ile bu sene “Geleceğe Nefes” kampanyasının sürdürüldüğünü söyledi.

Pakdemirli, önümüzdeki sene iddialı hedeflerle 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nü 7’den 77’ye tüm vatandaşlarla kutlayacaklarını dile getirdi.

Dijitalleşme konusunda da 2020 yılını dijitalleşme yılı bildiri ettiklerini andıran Pakdemirli, pandemi sırasında öne meydana çıkan bir takım uygulamaların olduğunu dile getirdi.

“Zeki küpe”, “Elektrikli traktör”, “İHA kullanımı” ve bunlarla ilgili teknolojilerin öne çıktığını ifade eden Pakdemirli, “Türk çiftçisinin üretiyor. 2002’den 2018 yılına değin artma 97milyon tondan 115 milyon tona, 2018’de 115 milyon ton olan nebati üretim miktarımız 2020’de 124 milyon ton olmuştur.” diye konuştu.

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / İsmail Çimen

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *