Bakan Pakdemirli, TGRT Haber’e açıklamalarda bulundu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Orman yangınları maalesef yüreğimizi yakıyor. Bu sene de adet olarak yüzde 30-35 fazla daha artı orman yangını çıktı. Çok merak edilen bir konu da terör, sabotaj falan mı? Yahut öteki konulardan nedeniyle mı? Kesinlikle artışların bir kısmı bundan kaynaklıdır. Ama bir taraftan da artışların bir kısmı bu seneye has özel meteoroloji koşullarının daha yüksek geçiyor olmasıyla alakalıydı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TGRT Haber Gündem Özel programında Gazeteci-Yazar Ziya Osman Açıkel’in sorularını cevapladı.

“Bu yıl de adet olarak yüzde 30-35 fazla daha fazla orman yangını çıktı”

Hatay İskenderun’daki yangınla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hatay’da böyle büyük bir yangının olduğunu öğrenince sayın cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bölgeye geçtim. Özellikle birebir devletin en üstteki kademesinin yangına müdahale ediyor olması kayda değer. Normalde genel müdürde bize eşlik ederdi lakin genel müdürümüz derhal tecrit sürecinde ona da buradan geçmiş olsun diyelim. Devlet bütün kurumlarıyla özellikle bu konuda hassasiyetle son iki yıldır fazla daha pozitif, fazla daha iyi bir şekilde gösteriyor. Tabi oysa orman yangınları maalesef yüreğimizi yakıyor. Bu sene de adet olarak yüzde 30-35 çok daha artı orman yangını çıktı. Çok merak edilen bir konu da terör, sabotaj falan mı? Yahut diğer konulardan dolayı mı? Kesinlikle artışların bir kısmı bundan kaynaklıdır. Ama bir taraftan da artışların bir kısmı bu seneye has özel meteoroloji koşullarının daha yüksek geçiyor olmasıyla alakalıydı. Dün öğleden sonradan gittim yangın, bu sabahleyin itibariyle de teftiş altına alabildik. Tüm geceyi uyamadan geçirdik. Birkaç saatlik bir kenarda dinlenme gibi bir durumumuz oldu. Fakat alt fakat bilhassa yangına çok üzüldüm, fakat can kaybının olmaması, mal kayıplarının fazla sınırlı olması bizi azıcık avuntu etti” dedi.

Türkiye için gazi meclisimize sahiden teşekkür ediyorum bir devrim olmuştur”

Torba kanunla ilgili konuşan Bakan Pakdemirli, “Bu torba kanunun içinde ihtilal özelliğinde maddeler olmakla beraber yalnızca bakanlığımızın işlerini ve işlerliğini daha iyi ülkü getirmek maksatlı ufak düzenlemelerde var. Fakat en büyüğü taklit, tağşiş diyebiliriz. Taklit ve tağşişte de fiilen ikiye yarmak gerekli. biri insan sağlığına zararlı maddelerin satılması pazarlanması, diğeri de fiilen taklit ve tağşiş. Bir ürünü olmadığı şekilde o ürünmüş gibi gösterip veya bir ürüne tağşiş yapmak. Misal olarak söylüyorum, zeytinyağı adı altında Ayçiçek yağı ve zeytinyağının karışımını satmak gibi. ya da dana sucuğuysa tavuk eti karıştırmak gibi. Burada insan sağlığına zararlı olanlarla alakalı da, burada özellikle gıda zehirlenmesi. Restoranlarda gerçekten insanın başına geliyor. Benimde geçmişte başıma geldi. E. coli ve Salmonella analizler sonucunda bulunduğu süre bizim il müdürlüklerimiz kabahat duyurusunda bulunuyordu. Bu duyuru da bir şekilde dolambaçlı bir görevsizlik olarak sonuçlanıyordu. Bundan daha sonra bundan böyle bir yıldan 5 yıla değin hapis ve adli para cezaları geliyor. Bu çok manâlı. dahası taklit, tağşişle alakalı hatalı ürünler üretip vatandaşa bilmeden bunları yedirmek veya o ürünmüş gibi davranmasını temin etmek konusunda önemli yaptırımlar getiriyoruz. Mevcut durumda açıklanmış yasakları içeriyor ve ifşa ediyorduk. Fena mahsul üretildiğinde biz tespit ettiğimizi ifşa ediyorduk. 2019-2020 her AŞ ifşa etmeye başladık. Bundan önemli bir sonuç aldık fakat bu sahtekarlığı yapanlar kesmiş olduğumuz cezanın üstünde ara sıra karlar elde ediyorlar. Burada elimiz kolumuz bağlıydı. Bu anlamda bu yasa bizim elimizi kolumuzu önemli bir şekilde rahatlatacak. Bu anlamda burada üreten ithal eden, perakendecilere ciddi cezalar getiriyor. 50 binden 500 bine kadar veya cirosunun yüzde 1’ine değin, bu cezaların ikinci tekrarında çarpı iki, üçüncü tekrarında çarpı ikinin üstüne bir daha çarpı ve adli para cezaları. En sonunda da bu işleri yapanlar sürekli olarak bu işi her tarafta ediyorlardı. Üçüncü tekrardan daha sonra hapis cezası değil fakat faaliyetten men bu işin içerisine geldi. Perakendeci bu ürünü satıyorsa, kendisiyle alakalı bir sorun olmayacak fakat toplum sağlığını ilgilendiren devir özelliğinde olacak ve iyiyle kötüyü, iyi üretenle, kötü üreteni ayırt edecek ve tüm sektörü daha iyi üretime özendirme edecek bir yasa etmiştir. Türkiye için gazi meclisimize fiilen teşekkür ediyorum bir devir olmuştur. İnşallah burada da iyi neticelerini alacağımızı bildirmek istiyorum” diye konuştu.

“18 yaşından küçüklere sigara satışında ikinci defa her yerde ederse iki yıllığına ruhsatı iptal ediyoruz”

Türkiye’deki tütün satışlarıyla ilgili konuşan Bakan Pakdemirli, “Üreticilerimizi ilgilendirecek, Türkiye’de üretilen sigaralardaki yerli tütün oranı yüzde 30′ çıkarılması. Bu çok daha az ve ithal tütünle sigarlar yapılıyor, yerli tütünün azıcık daha geliştirilmesi gerekiyor. Bu kadar büyük yatırımlar varken, bu işin tarım tarafının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Sigara sağlığımıza zararlı mı? Zararlı. Fakat eğer bu yapılacaksa, böyle bir sanayi varsa, bu işin tarım tarafının olması lazım. Keza tütün mamullerinin satılmasıyla ilgili bir düzenleme var. Gece 22.30’dan sonradan ya da 18 yaşından küçüklere herhangi bir saatte satışı 5 yıl süreyle, ikinci kez bitmiş ederse iki yıllığına ruhsatını iptal ediyoruz. Satıp satıp cezayı ödüyordu. Acilen ikinci kere her yerde ederse ruhsatı iptal ediyoruz. Kusura bakma bu evladımız 18 yaşından küçük ruhsatın gider ve yönetimle ilgili para cezalarını buna ekledik. 5 bin lira ile 350 bin liraya varana kadar yönetimle ilgili cezalar eklendi. Buradaki en büyük yenilik günün her saatinde çocuklara satış” şeklinde konuştu.

“Burada tarım yapılmıyor, burada suni imar adaları oluşturuluyor”

Hobi bahçeleriyle ilgili konuşan Bakan Pakdemirli, “Son yıllarda tarım arazilerinin bir şekilde yapay bir şekilde imarlaşmasını sağlayan bir konuydu. 5403 sayılı toprak koruma kanunumuz ve bölünemez bütünlük var. Bu bölünemez bütünlüğü kooperatif veya şirket kurma yolu ve hisseleri pazarlanma aracılığıyla baypas ederek, bunları satmak ve küçük ölçekte köycükler ortaya hariç tutmak. Bunun dezavantajı, burada tarım yapılmıyor, burada yapay imar adaları oluşturuluyor. Yanına ufak bahçeler konuluyor, konteynır tarzı evler ya da prefabrik evlerle insanlara bahçe ortaya çıkartılmış. Maalesef yasa buna yanıt vermiyor fakat bu işin cezai yaptırımını kim yapacağıyla ilgili kanunda bazı eksiklikler vardı, bunlar bitmiş oldu. Herhangi bir şekilde bu kanunu ihlal edenler valilik göre saptama edildikten sonra 30 gün içerisinde belediye gönderilecek. Belediye de 60 gün içerisinde eski haline getir. Metrekaresine 10 lira cinayet, facia masrafını da al. Eğer muhatap 60 gün içinde yapmaz 3 katı cinayet ve belediye yıkacak. Facia masrafı iki kat olarak tahsil edilecek. Bu masrafı da Tarım ve Orman Bakanlığı ödeyecek. Kişiden de bu en nihayetinde atama edilecek. Hobi bahçeleriyle alakalı kayda değer bir düzenleme olduğuna inandığımız vatandaşımız bu bahçeleri aranjör organize eden ve satanların elinden alıyorlar. Yani 5403 sayılı toprak bütünlük kanunu diyor, birileri bunu diyor kooperatif kuruyor ve parça parça satıyor. Bu hisselerin devirlerini yapanlar, pazarlayanlara bir sene ile 3 sene aralarında hapis cezası geliyor. Şöyle bir kolaylık getirdik. Araziyi eski haline getirirse yani her yerde tarıma kullanışlı ayla getirirse kabahat ortadan kalkıyor, otomatik olarak dava düşüyor” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde üreticiye takviye 14.6 milyardan 22 milyara çıktı”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle üreticinin desteklerinin arttığını bildiren Bakan Pakdemirli, “Desteklerin toplamı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde 14.6 milyardan geldi 22 milyara, yani takviye yüzde 52 arttı. Bu büyüyen yardım karşılığında tarımsal gayrisafi milli hasılamızda yüzde 45 arttı. Burada ciddi bir biçimde özeli ve üretici kesimi, sadece bizim iktidarımızda yok, tüm iktidarlarda şu veya bu şekilde desteklemek durumundadır. Çünkü tarım bir ülkenin gıdada kendi kendine tatmin edici olması, diğer konularda da stratejik konulardır ve ülkeler bu konuda mümkün mertebe üretimi kendi yapmadığı için üreticiyi doğru yerde yön belirleme konusunda çoğu sektöre tarafından üreticiye daha yakın durma durumundadır. Burada da biz ciddi bir şekilde üreticimizi destekliyoruz. AK Parti hükümetinin tamamında bu desteklenmiştir. AK Parti hükümetlerinde 10-12 misline çıkmış ama bu gün itibariyle 22 milyara çıktık. Bu destekleri bilhassa pandemi döneminde yüzde 75’inden fazlasını birincil 6 ay içerisinde ödedik ancak, üreticimizi birazcık bakımlı nefes alsın ve çoğu konuda destekleyelim” ifadelerini kullandı.

“Canlı hayvan ithalatında hep yarıya düşerek gittik, inşallah 2022’den itibaren sıfıra getireceğiz”

Türkiye’nin et ithalatıyla ilgili konuşan Bakan Pakdemirli, “Türkiye’nin bu gün itibariyle ithalat problemi kalmamıştır. 2018 yılında 50 bin ton ithal edilen bir tablo vardı, o günün tablosu kendine göre özellikle vardı. O gün 50 bin ton et ithalatı vardı. bir milyonun üzerinde besili hayvan ithalatı vardı, 150 bin civarında da kasaplık hayvan ithalatı vardı. Biz bunları 2019 yılında 50 bin tonu 5 bin tona düşürdük. Gerçekte sıfırdır. 1 Milyon 200 bin ton etin yendiği yerde 5 bin ton et bir şey değildir, bunu çok speküle ederler lakin, bunu edenler maalesef uluslararası ilişkileri bilmedikleri için, Sırbistan ve Bosna Hersek’e yapmış olduğumuz kırsal yeniden yapılanma desteklerinden nedeniyle azıcık zoraki olduğumuzu demeyelim ama müşterek ticari anlaşmamızdan dolayı mecbur olduğumuz bir ithalat rakamıdır. Ona da ihtiyacımız yoktu. Canlı hayvan ithalatında defalarca yarıya düşerek gittik. Geçen yıl bu yarıya düştü, bu yılda yarıya düştü. Yani 125 binlere değin düşecek. İnşallah 2022’den itibaren sıfıra getireceğiz. Bunu ilk bakan olur olmaz açıklamıştım. Hayvanın yaşam döngüsü gereği doğruları yaptığınız zaman ithalatı kesmeniz ve bitirmeniz 3-3,5 seneyi alıyor. Bizde yavaş yavaş an be an özellikle Türkiye’de üreticinin ve besicinin para kazanacağı bir ortam ve akabinde ithalatın ayrıntılarıyla sıfırlanacağı, bütün üretiminde yerli üretime döneceği bir ortamı hedeflemiştik. Buraya muhakkak adımlarla gidiyoruz” dedi. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *