Bakan Selçuk: ‘111 yeni kadın kooperatifi kurulacak’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye genelinde 111 yeni kadın kooperatifin kurulmasında son aşamaya gelindiğini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında Akdeniz Bölgesi’nde yer alan 8 ilin valileri ve illerde etkinlik belirten toplam 66 bayan kooperatifinin temsilcilerinin katılımıyla 2. Akdeniz Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması toplantısı gerçekleştirildi. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası görüşme salonunda video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu ve Isparta’da faaliyetlerini sürdüren 12 kadın kooperatifinin temsilcilerinin yanı sıra ilgili il müdürleri, öteki illerin vali ve bayan kooperatifi temsilcileri katıldı. Toplantının başlangıç konuşmasını yapan Bakan Selçuk, kadın kooperatiflerinin gelişmesinde bakanlıklar arası yürütülen projeleri katılımcılar ile paylaşarak, Türkiye genelinde 111 yeni bayan kooperatifin kurulmasında son aşamaya gelindiğini kaydetti. Bakan Selçuk, “Bugün kadın girişimciliğinin belli başlı örneğinin ve bayan dayanışmasının en güzel örneğine tanık oluyoruz. Tarım Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı işbirliği içinde bir protokolümüz var. Tarımsal imal anlamında Tarım ve Orman Bakanlığı ile paydaşız. Ticaret Bakanlığı’yla da devam ediyoruz. Kadınlarımızın bilişimci yönünü geliştirerek, işgücü ile egzersiz hayatına katılımlarını arttırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda ticaret ve sanayi odalarımızın da koskocoman bir desteği var. Kadın kooperatifçiliğinin hesaplı ve sosyal yönden desteklenmesi konusunda çeşitli çalışmalarımız var. Bu süreçte 111 yeni bayan kooperatifi kurulma çalışmalarımızın kısa sürede meyvelerinin vermesi bizim adımıza sevindirici gelişmeler” dedi.

Toplantıya katılan 8 ilin vali ve vali vekilleri illerinde yürütülen incelemeler ile ilgili veri verirken, Isparta adına konuşan Vali Seymenoğlu ilde 3 olan kadın kooperatifi sayısının Cumhurbaşkanlığı’nın birinci 100 jurnal icraat programı kapsamında 12’ye yükseltildiğini kaydederek, bakanlıklar üzerinden aktarılacak proje bazlı hibe ve desteklerin kadın kooperatifleri açısından önemine değindi.

Toplantıda Isparta’da etkinlik bildiren bayan kooperatiflerinin yapmış olduğu ürünler de iştirakçi illere tanıtıldı. Ürünler aralarında Güneykent Gülderen Tarımsal Yeniden Yapılanma Kooperatifi üyesi Fatma Çevikbaş tarafından yapılan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un bebek tasviri ise en çok dikkat çeken obje oldu.

(Ali Serkan Aygün/İHA)

Bakan Selçuk: '111 yeni kadın kooperatifi kurulacak'Bakan Selçuk: '111 yeni kadın kooperatifi kurulacak'Bakan Selçuk: '111 yeni kadın kooperatifi kurulacak'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *