Bakan Selçuk, TBMM Genel Kurulunda Milli Eğitim Bakanlığının 2021 yılı bütçesi üzerinde konuştu: (2)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Hükümetlerimiz döneminde, hoca başına düşen öğrenci sayımız, ilköğretimde 28’den 16’ya, ortaöğretimde de 18’den 11’e düşmüştür.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Selçuk, TRT EBA ilkokul, ortaokul ve lise televizyon kanalları için ders ve faaliyet çekimlerine devam ettiklerini söyledi

Ders videolarının keza EBA internet portalına ayrıca de TRT İzle platformuna yüklendiğini gösteren Selçuk, EBA internet platformunun anlık erişim kapasitesinin artırılması çalışmalarına sürat verildiğini, EBA platformunun bugün 1700’den fazla ders ve 40 binin üstünde zenginleştirilmiş etkileşimli içerikle öğrencilerin kullanımına sunulduğunu dile getirdi.

EBA’da konu ve kazanımlarla eşleştirilmiş videolu ya da etkileşimli anlatımlar, alıştırmalar, özetler, infografikler, proje dokümanları, öğretmenlere özel içerikler, 5 binden fazla kitap ve 240 binden artı soru şu lahza hoca ve öğrencilerin hizmetinde olduğunu belirten Selçuk, uzakta eğitimin başladığı 23 Mart tarihinden bugüne kadar yaklaşık 12 milyar 249 milyon defa ziyaret edilen EBA platformunun, dünyada eğitim kategorisinde azami kullanılan eğitim sitesi olduğunu söyledi.

Selçuk, canlı derslik ve alternatif uygulamaların sisteme entegrasyonuyla EBA’da jurnal yaklaşık 3 milyon ders yapabildiklerini ifade ederek, her ülkenin EBA yarı siteleri bulunduğunun fakat dünyada hoca ve öğrencilerin azami kullandığı sitenin EBA olduğunun altını çizdi.

“EBA Muavin ise dünya birinciliği ödülü aldı”

Dünyada sadece 4 ülkenin öğretim kademeleri için 3 farklı TV kanalı kurabildiğine dikkati çeken Selçuk, bunlardan birinin Türkiye olduğunu belirtti.

Selçuk, salgın döneminde topluma bahşedilen hizmet kalitesi için geçen haftalarda Çağrı Merkezinin dünya ikinciliği ödülünü aldığını hatırlatarak, “Yapay akıl destekli sanal robotumuz EBA Tezgâhtar ise dünya birinciliği ödülü aldı. EBA Yardımcı halen dünyanın en fazla kullanılan sanal asistanları aralarında yer alıyor.” dedi.

Bu eğitim hizmetlerine adaletli erişim için de yoğun şekilde çalıştıklarını ifade eden Selçuk, bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için Türkiye genelinde 13 bin 900 salon hazırladıklarını, bunların her birinde en düşük 8-10 bilgisayar olan EBA Destek Merkezleri bulunduğunu, 162 mobil EBA Yardım aracının da hizmet verdiğini söyledi.

EBA Takviye Noktalarının sayısını 20 bine çıkarmaya istikrarlı olduklarını belirten Selçuk, öğrencilerin ve velilerin bu hizmeti bedava alabileceklerini dile getirdi.

Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, gereksinim sahibi olan öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki tablet ve bilgisayar gereksinimlerini yerine getirmek için çalıştıklarını anlatarak, “Şimdiye değin değişik kuruluşların da desteğiyle 150 bin civarında tablet dağıtıldı. Bakanlık olarak çalışmalarımız devam ediyor. 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tableti daha dağıtmış olacağız. Yarın da başlıyoruz. 2021 Ocak ortasına kadar 300 bin ek tableti dağıtmış olacağız. Bu tabletlerin tamamı internet bağlantılı.” diye konuştu.

Bu tabletlerin öncelikli kimlere verileceğine dair bazı ölçütler belirlediklerini aktaran Selçuk, tabletlerle ilgili çalışmaların devam edeceğini açıkladı.

“1 milyon öğretmenle 1 milyon 46 bin 809 mesleki gelişim eğitimi”

Eğitim sisteminin başarısının büyük ölçüde öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin mesleki yeterlilikleri ve adanmışlıklarına bağlı olduğunu açıklayan Selçuk, Türk eğitim tarihinin en detaylı hoca eğitimi çalışmasını başlattıklarını dile getirdi.

Salgın koşullarına rağmen sürat kesmediklerini ve 1 milyon öğretmenle 1 milyon 46 bin 809 mesleki gelişim eğitimini başarıyla gerçekleştirdiklerini kaydeden Selçuk, “Bu Vesileyle her gün ekran başına geçip öğrencilerinin eğitimi için çabalayan, evinin her yanını sınıfa çeviren öğretmenlerimize sizlerin huzurunda bir defa daha teşekkür etmek isterim.” dedi.

Bakanlığa alt resmi eğitim kurumlarında devir yapan 974 bin 837 hoca bulunduğunu, AK Parti hükümetleri döneminde atanan öğretmen sayısının, mevcut resmi hoca sayısının yüzde 71’ine karşılık geldiğini belirten Bakan Selçuk, 40 yaş ve altındaki hoca sayının toplam hoca sayısının yüzde 62’sine tekabül ettiğini, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının, ilköğretimde 28’den 16’ya, ortaöğretimde de 18’den 11’e düştüğünü dile getirdi.

“Idare ve Destek Programı’na 11 milyar 325 milyon 177 bin lira kaynak ayrıldı”

Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerindeki öğretmen doluluk oranlarının birbirine yakın bir seviyeye yükseltildiğini açıklayan Selçuk şu bilgileri verdi:

“Norm kadro doluluk oranları Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 95, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 93, ülke genelinde ise yüzde 92 seviyesindedir. Öğretmenlerimizin finansal ve sosyal haklarında kayda değer iyileştirmeler üretilmiş ve 01.07.2020 tarihi itibarıyla Bakanlığımız bünyesinde göreve başlayan 9. derece 1. kademedeki bir öğretmenimizin maaşı 4.369 lira, ek ders ücretinin saati net 18,22 lira olmuştur. Keza bütün öğretmenlere, her eğitim öğretim yılı başında bin 210 lira tahsis verilmektedir. Bakanlığımızın üst yönetimine ilişkin hizmetler, muavin hizmetler, yasal danışmanlık ve muhakemat hizmetleri, insan kaynakları yönetimi, yönetimsel ve finansal hizmetler, danışma ve kontrol faaliyetlerini içeren 2021 yılı bütçemizin Yönetim ve Destek Programı’na 11 milyar 325 milyon lira kaynak ayrılmıştır.”

Bakan Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde veriye dayalı yönetim anlayışı seçim edildiği için Bakanlığa ait konum, imar planı, sahiplik, tapu, yüz ölçüm, bina temel bilgileri, mektep türü gibi bütün taşınmaz bilgilerinin, Coğrafi Veri Sistemi ile elektronik ortama taşındığını kaydederek, bu kapsamda 43 bin 235 eğitim alanı, 183 bin 811 eğitim parseli, 45 bin 93 kampüs, 132 bin 500 binanın kayıt altına alındığını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 2003 yılından bugüne değin, 53 bin 601 adedi hayırseverler kadar elde etmek üzere toplam 336 bin 355 yeni dersliğin yapımının tamamlandığını belirterek, bu araştırmalar sonrasında derslik başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 36’dan 24’e, ortaöğretimde ise 30’dan 19’a düştüğünü bildirdi.

“Hedefimiz, 100 bin Tasarım Beceri Atölyesi kurulması”

Tasarım Hüner Atölyeleri oluşturduklarını anlatan Selçuk, atölyeleri özellikle öz kaynakları yetkisiz, okul aile bütçeleri sınırlı olan okullarda oluşturduklarını söyledi.

Bakan Selçuk, 9 bin 479 Tasarım Beceri Atölyesi açtıklarını bildirerek, hedeflerinin 100 bin Tasarım Maharet Atölyesi kurulması olduğunu vurguladı.

Bugüne değin yarım milyona yakın etkileşimli tahtanın okullara kurulduğunu açıklayan Selçuk, 2020 yılı sonuna kadar yaklaşık 1350 mektep için 26 bin adet etkileşimli tahtanın kurulumunun tamamlanacağını dile getirdi.

Selçuk, 15 binden pozitif okulda okul içi ağ altyapısı tesis edilerek bir milyonun üzerinde ağ ucu kurulumu yapıldığını belirterek, bu kapsamda 13 bin 800 okula VPN hizmeti sağlandığını, bu hizmetin 13 bin civarında okulda faal olarak kullanıldığını ifade etti.

2021 yılı içerisinde 3 bin 500 okula daha ağ altyapısı kurulması hedeflendiğini kaydeden Selçuk, “2021 yılı içerisinde 23 bin etkileşimli tahta alımı ihalesi yapılması ve yıl sonuna kadar bunların kurulması hedeflenmiş bulunuyor. 2012 yılında kurulumu yapılan ve 1. Safha olarak tasarlanmış olan 20 bin etkileşimli tahtanın donanım iyileştirmesi yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

“Mesleki ve teknik eğitimi tercih edip bu okullara yerleşen öğrenci sayısı yüzde 63 arttı”

Müfredatı milli iş standartları ile ahenkli ülkü getirdiklerini gösteren Selçuk, şöyle devam etti:

“Mesleki ve teknik eğitimde kalite teminat sistemi kurduk ve sektör temsilcilerinin bu sürece aktif katılımlarını sağladık. Sektörlerin enerjik temsilcileri ile birlikte attığımız adımlar kısa sürede netice verdi. Mesleki ve teknik eğitimi seçim edip bu okullara yerleşen öğrenci sayısı yüzde 63 arttı. Iş, bölge ve atölye öğretmenlerimize karşın iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerinde öğretmenlerimizin yüzde 85’ine eğitim imkanı sağladık. Hem, yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci bölge okullarınızın sayısı da çabuk artıyor. Eğitim-imal-istihdam ilişkisini desteklemek için dış paydaşların da katılımıyla teknolojik altyapısı güçlendirilmiş yerli ve ulusal altyapıya sahip 40 Ar-Ge merkezi 20 ilde sabit ve bu merkezlerin imal oluşturacağı ürünler belirlenmiştir.

Döner sermaye işletmeleri yoluyla öğrenciler, sektörün talep ettiği becerileri gerçek iş ortamlarında daimi ve sağlam bir şekilde kazanarak istihdama hazır bir mezuniyeti görecekler. böylece mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının döner sermaye gelirlerinden alınan yüzde 15’lik define kesintisi, yüzde 1’e düşürüldü. Daha artı öğrencinin reel iş ortamında işe dayalı bir eğitimle öğrenim görmesinin önü açılmış oldu. Döner sermaye gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 43 oranında artış gösterdi.”

“Artık ihracata yönelmiş okullar var”

Salgınla mücadeleye takviye dahilinde Bakanlığa ast mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında N-95 maskeler, yüz koruyucu siperlikler, solunum cihazları üretildiğini anlatan Selçuk, artık ihracata yönelmiş okulların da olduğunu söyledi.

Selçuk, salgın sürecinde, altyapısı kuvvetli iş liselerinde solunum cihazı, UVC hava sterilize etme cihazı, video laringoskop cihazı, izole numune alma ünitesi, temassız kızılötesi termometre cihazı, yoğun bakım yatağı gibi fazla sayıda ürünün üretildiğini kaydetti.

“‘Özelim Eğitimdeyim’ mobil uygulaması dünyada ödül alan uygulamalarımızdan”

Hayat boyu öğrenmeyi çok önemsediklerini belirten Selçuk, 2007 yılında yüzde 1,8 olan hayat boyu öğrenmeye katılım oranının, yüzde 222 artarak 2019 yılı itibarıyla yüzde 5,8 olduğunu söyledi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere, kişisel yetenekleri doğrultusunda ihtiyaç duydukları alanlarda kendilerini geliştirmeleri için takviye olmaya çaba ettiklerini dile getiren Selçuk, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin de ihtiyaçlarına yerinde eğitim içerikleri hazırladıklarını belirtti.

Dünyada ödül alan uygulamalarından “Özelim Eğitimdeyim” adlı mobil uygulamalar gerçekleştirdiklerini anlatan Selçuk, “Özel Çocuklara Özel Materyaller” projesini zarfında araştırmalar yaptıklarını açıkladı.

Bakan Selçuk, 2020 yılında 17 bilim ve sanat merkezini öğrencilerin hizmetine sunduklarını, toplamda 183 bilim ve sanat merkezinde 62 bin 9 özel kabiliyetli öğrencinin bu hizmetten yararlandığını söyleyerek, 2021 yılı bütçesinde Engellilerin Toplumsal Hayata Katılımı ve Özel Eğitim Programı’na 7 milyar 568 milyon lira kaynak ayrıldığını hatırlattı.

“şahsi rehberlik yapılma imkanı da oluşturuldu”

Selçuk, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla örgün eğitimin tüm kademelerinde toplam 14 bin 466 özel mektep bulunduğunu belirterek, özel okullarda belirtilmiş öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranının yüzde 8,8 olduğunu dile getirdi.

Selçuk, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim gören öğrencilere karşın eğitim ve öğretim desteği uygulamasını kademeli olarak kaldırıldığına dikkat çekici ederek, 2019-2020 ve 2020-2021 dönemlerinde eğitim ve öğretim desteği kapsamına yeni öğrencilerin dahil edilmediğini bildirdi.

Bakanlık olarak ölçme ve değer biçme çalışmaların ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Veri Güvenliği Idare Sistemi’ne sahip olması için adım attıklarını ve her iki belgeyi de aldıklarını anlatan Selçuk, “Çocuklarımızın izlenmesi, değerlendirilmesi, yönlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla e-portfolyo oluşturuldu. Bunların dijital altyapıları kuruldu. Çocuklarımızın kendilerini tanımaları için oluşturulan bu sistemde, öğrencinin ilgi ve merakı yıllar itibarıyla izlenip her birine şahsi rehberlik yapılma imkanı da oluşturuldu.” ifadelerini kullandı.

Bütün alanlarda ve eğitim kademelerinde, öğrencilerin yeterliliklerinin izlenmesi için Ölçme, Seçme ve Koyma Programına 69 milyon 132 bin lira kaynak ayrıldığını bildiren Selçuk, Milletlerarası Eğitim İş Birlikleri ve Yurtdışı Eğitim Programına da 1 milyar 645 milyon 282 bin lira kaynak ayrıldığını açıkladı.

Yurt dışarıya yaşamış vatandaşların ve soydaşların eğitim çağındaki çocuklarının ülke ile bağlarını gözetmek, Türkçeye ve Türk kültürüne dair eğitim ihtiyaçlarını karşılamanın da önemine değinen Selçuk, bu gaye doğrultusunda 61 ülkede toplam 89 temsilciliğinin bulunduğunu, Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezi (TÖMER) elde etmek üzere toplam 65 mektep ve kurumla bu hizmetlerin devam ettiğini kaydetti.

Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını yerine getirmek nedeniyle yurt dışına yüksek lisans ve doktora öğrencileri gönderdiklerini aktaran Selçuk, bu öğrencilerin geri dönüş oranının yüzde 97 olduğunu söyledi.

“Maarif Vakfı dıştan herhangi bir vakfa 1 lira ödeme yapmamız söz konusu yok”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına, yurt dışarıda insanlığın karşılıklı birikim ve değerlerini alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek nedeniyle 2016 yılında Türkiye Maarif Vakfını kurduklarına dikkati çeken Selçuk, “Bugün itibarıyla Türkiye Maarif Vakfı; 104 ülke ile resmi temas sağlamış, 67 ülkede etkinlik gösteriyor, 52 ülkede temsilcilik açmıştır. Bizim vakıflar üzerinden 422 milyon civarında ödenen bir bütçeden söz edildi. Maarif Vakfı dışında herhangi bir vakfa 1 lira ödeme yapmamız söz konusu yok.” diye konuştu.

Selçuk, Sayıştay Başkanlığınca hesap verme sorumluluğu çerçevesinde gerçekleştirilen denetimleri, Bakanlıktaki eksikliklerin görülmesi ve görülen bu eksikliklerin giderilmesi açısından bir fırsat olarak gördüklerini kaydederek, Sayıştay Denetim Raporu’nda bulunan bulguların, Bakanlık kadar detaylı bir şekilde incelendiğini bildirdi.

Eğitimin yarınları şekillendiren çok önemli bir unsur olduğunu belirten Selçuk, “Hükümetimiz bu bilinçle hareket etmekte, eğitim alanına yönelik yatırımlarını bilimsel ve pedagojik gerekçelerle sürdürmektedir. Milli Eğitim Bakanı olarak şahsım, eğitim camiamız ve milletimiz adına, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bu sürece katkısı olan ve bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Eğitimin ortak memleket meselesi olarak kabul edilmesi ve sürdürülmesinin kayda değer olduğunu tarif etmek isterim. Genel Kurulumuzun da bu desteği sağlayacağına olan inancım tamdır. Vereceğiniz destek için baştan teşekkür ediyorum. Bütçemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aynur Ekiz

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *