Bakan Varank’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik sözleri Meclis’i karıştırdı! CHP’liler protesto etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM‘de bakanlığın bütçe görüşmelerine katıldı. Bakan Varank, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğretmenlerle ilgili sözlerini eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki sözlerini andıran Varank’ın, ‘faşist genel başkan’ ifadesi gerginliğe niçin oldu. CHP’li milletvekilleri Varank’ın konuşması bitene dek sıralara vurarak protesto etti. CHP’ye HDP’li vekiller de eşlik etti. Varank protestolar arasında konuşmasını sürdürdü.

“DÜNYA, YAKIN TARİHTE BENZERİNİ YAŞAMADIĞI KÜRESEL BİR KRİZ DÖNEMİNDEN GEÇİYOR”

Konuşmasında pandemi sürecine uyarı çeken Bakan Varank, “Salgın; insan sağlığına olan etkilerinin yanında, çöken üretim ve tüketim kanallarıyla ülkelerin ekonomik dengelerini daha alçak üstteki etti. Milletlerarası kuruluşlar; küresel artış, ticaret ve doğrudan yatırımlarda son 60 yılın en ciddi daralmasını bekliyor. Tüm dünyada öncelikle turizm olmak üzere, hizmetler sektörünün durumu apaçık. Olağanüstü zamanlardan geçtiğimizin altını çiziyorum. Peki, umut ışığı yok mu? Muhakkak var. Aşı ve tedavi konusunda başarıya ulaşan her adım, gerçekten fazla hızlı bir küresel toparlanmayı da beraberinde getirecek” dedi.

“BU DÖNEMİ, SANAYİMİZ SAYESİNDE BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÖNETTİK”

Normalleşme adımlarının da etkisiyle, üçüncü çeyrekte yüzde 6,7’lik bir çoğalma gerçekleştiğine uyarı çeken Bakan Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu performansta sevindirici olan taraf, yatırımlardaki yüzde 22,5’lik büyüme. Makine ve teçhizatta yüzde 23,5’lik bir çoğalma görüyoruz. İnşaat yatırımlarındaysa; yüzde 14,7’lik bir büyüme var. Dördüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, üçüncü çeyreğe kıyasla bir miktar yavaşlamaya sinyâl etse de yatırımlar cephesinde hız kesilmediğini görüyoruz. Sanayi bölgelerinde 851 yeni fabrika üretime başladı. 13 bin 546 imalat sanayi tesisi, sanayi sicile kaydolarak üretime geçti. Bugün itibarıyla sanayi bölgelerinde 4 bin 69 tesisin inşaatı devam ediyor. Burada konuşan muhalefet milletvekillerinin ısrarla bakmak istemedikleri, görse bile kabullenemedikleri gerçek tablo işte bu. Son 2 senede, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın ilk ve tek endüstriyel enzim fabrikasını, Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük entegre ve zeki kompresör fabrikasını, Türkiye’nin ilk alüminyum hibrit motor fabrikasını, Türkiye’nin en büyük ışıklandırma fabrikasını, dünyanın üçüncü büyük fıstık işleme tesisini, kişisel olarak ben açtım. Bunlarla birlikte, ülkemizin birincil medikal besin fabrikasının, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük yapıştırıcı ve tutkal fabrikasının, Türkiye’nin ilk çinko izabe tesisinin temellerini de bana kalırsa attım.”

“İMALAT SANAYİ DAHA AŞAĞI SEKTÖRLERİNDE BU YIL ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTIK”

Cihaz sektöründe 1,7 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin ekim ayı rekorunu kırdıklarını kaydeden Bakan Varank, “Çelik sektörümüz yılın birincil 10 ayında, Almanya’yı geride bırakarak, Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sıraya yükseldi. Yalnızca son 3 aylık süreçte, bugüne dek ülkemizde üretilemeyen akışkan paslanmaz çelik ve külçe çinkoda ilk ürünleri elde etmenin gururunu yaşıyoruz. Gemi inşa sektörümüz, tam elektrikli ve hibrit gemiler ilk olarak edinmek üzere, dünyada oluşabilecek tüm talepleri karşılayabilecek yetkinliğe kavuştu” dedi.

“EKONOMİ GÜVENLİĞİ, ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞUMUZ BİR BAŞKA ALAN”

Bakan Varank, ekonomi güvenliği üzerine de “Yerli üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesini sağlayacak politikaları en üstteki düzeyde tahsis etmek için sanayileşme icra komitesini kurduk. Uluslararası rekabet gücümüzü artıracak kararları; bu komitede, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ilgili bakanlıklarla birlikte alacağız. Halk alımları çıpasını kullanarak mahsul gamımızı, katma değeri yüksek alanlar ilk önce elde etmek üzere çeşitlendirerek sanayimize ölçek kazandıracağız” dedi.

“TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİNİ MİLLETİMİZİN BEĞENİSİNE SUNDUK, FABRİKAMIZIN TEMELLERİNİ ATTIK”

Bakan Varank, yerli araba üretimine ilişkin de şöyle konuştu:

“Türkiye’nin otomobili projesi, bir otomobil üretmenin çok daha ötesinde bir vizyona sahip. Otomobillerin bundan böyle yalnızca ulaşım aracı olmaktan çıkıp; elektrikli, otonom, ağa yan ve zeki cihazlara dönüştüğü bu dönemde TOGG; Türkiye’nin gururu oldu. Özellikle elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla, bu araçlarda enerji depolamak için kullanılan bataryalar, evlerde de kullanılabilecek. Dolayısıyla; yenilenebilir enerjinin depolanması konusunda harikulade bir fırsattan, Türkiye’nin enerji dönüşümüne sağlanacak büyük bir katkıdan bahsediyoruz. Türkiye’nin otomobili tersine beyin göçünü de ciddi manada teşvik ediyor. Küresel tecrübesi olan genç mühendislerimiz, yazılımcılarımız, yöneticilerimiz, yurt dışındaki işlerini bırakıp Türkiye’nin otomobili için vatanlarına döndüler. Kocaeli’de bir firmamız bu denetim ünitelerini tasarlıyor, üretiyor ve Mercedes’e satıyor. Dünyada son dönemde üretilen Mercedes kamyonlarında bu Türk ürünü var. Bunun gibi onlarca, yüzlerce öbür Türk ürünü global otomotiv markaları kadar kullanılıyor.”

bu arada, konuşmaların arkasında oylamalara geçildi. Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, 2021 yılı bütçeleri, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Bakan Varank'ın Kılıçdaroğlu'na yönelik sözleri Meclis'i karıştırdı! CHP'liler protesto etti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *