Başkan Deveci: ‘Atakum’da KGYS’ye ihtiyaç var’

Başkan Hecin Süvarisi: “Atakum’da KGYS’ye gereksinim var”

-“Yerel yönetimler kentin güvenliğinden de sorumluluk sahibi”

SAMSUN – Atakum Belediye Meclisi toplantısında konuşan Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum’un şipşak gelişen ve hareketli bir nüfusa sahip olduğunu belirterek Şehir Güvenliği Idare Sistemi‘ne gereksinim olduğunu söyledi.

Sistemin kurulması konusunu her yerde görüşecek olan meclis üyelerine seslenen Başkan Deveci, “Hiçbir lokal idare, kendini kentin güvenliğinden bağımsız sayamaz. ‘Bu emniyetin işidir, polisin işidir’ diyemez. Polisle lokal yönetimin iş birliği içinde bunu sağlaması gerekiyor” dedi.

Atakum Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı’nın ikinci oturumu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Lösemili çocuklara dikkat çekmek için toplantıya meclis üyeleri ile birlikte turuncu maske takan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Hecin Süvarisi, “Bugün taktığımız turuncu maskelerin bir anlamı var. Buradan bir farkındalığı duyurmak istiyorum. 2-8 Kasım tarihleri Lösemili Çocuklar Haftası oluyor. Karadeniz’de kanserin tüm çeşitleri çok yaygın. Lösemi de fazla yaygın. Atakum, iç Karadeniz’de löseminin tedavisini yapabilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sahip. Lösemi, tedavisi uzun süren bir hastalık. Bu sebeple aileler çare sürecinde Atakum’da yaşamaya başlıyorlar, yeni bir iş kurmaya çalışıyorlar. Samsun ve Atakum’da biz ailelerin bu çabalarını yakından peşine düşüp takip ediyoruz. Bu konuda bir duyarlık ve dayanışma gerekiyor. Daha geçen hafta bir genç kardeşimizi, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Furkan Demir’i kaybettik. Bir defa daha saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

“Samsun’daki kazaların yarısından fazlası Atakum’da”

İçişleri Bakanlığı ve Güvenlik Genel Müdürlüğü ile birlikte Atakum’a kurulması planlanan Şehir Güvenliği Idare Sistemi hakkında meclise veri veren Başkan Hecin Süvarisi, “Bu sistem Samsun’da öyle uygulanmadı ama uzun bir süredir Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Edirne gibi büyük ve turizmin yoğun olduğu kentlerde uygulanıyor. Bununla ilgili kapsamlı bir yasal yönetmelik var ve İçişleri Bakanlığı büyük kasaba güvenliği ile ilgili çalışmalarda yerel yönetimleri kendine paydaş seçmiş. Bu noktada sadece Elektronik Denetim Sistemi kamerası ya da trafik değil, kentin bütününün güvenliği. Bizi ilgilendiren kısmında, kentimizin içinden şehirlerarası bir yol geçiyor. Atatürk Bulvarı, şehirlerarası bir yol. Günlük takriben 68 bin araç geçiyor. Ben size birkaç rakam vereyim arkadaşlar, 2019 yılında Türkiye’de yaralamalı ve ölümlü 283 bin 324 trafik kazası olmuş. Bunun yüzde 68’i ikâmetgâh yerlerinde olmuş. Yüzde 32’si yaralama ve ölümle sonuçlanmış. 2019 yılında Samsun’da 17 bin 686 kaza meydana gelmiş. Bunun yüzde 20’si ölümlü ve yaralamalı kaza. 17 bin 686 kazanın yarısından çoğu Atakum’un sınırları içerisinde meydana gelmiş” ifadelerini kullandı.

“Atakum büyüyen ve hareketli bir şehir”

Atakum’un öteki ilçelerden başka özelliklerinin de bulunduğuna uyarı çeken Başkan Hecin Süvarisi, “Atakum’un tanıdık nüfusu, bugün itibarıyla 230 bin civarında. Burada öbür kentlerden gelip okuyan 40 bin üniversite öğrencisi yaşıyor. Bambaşka ülkelerden gelen beş bin üniversite öğrencisi var. Kış dönemi hafta sonları buranın nüfusunun 400 hatta 450 bine çıktığı günler oluyor. Yaz aylarında ise bu rakam 550, 600 bine dayanıyor. Karadeniz’in iç kesimlerinden, Sivas’tan Tokat’tan, Yozgat’tan millet hafta sonlarını ve yaz tatilini burada geçiriyor. Samsun’un öteki kesimleri de ayrıca hafta sonlarını ayrıca de akşamları Atakum’da oluyor. Samsun’un manâlı bir kesimi yaz aylarını Atakum sınırlarındaki yazlıklarında geçiriyor. O süre nüfus daha da artıyor. Derhal korona nedeniyle onların önemli bir bölümü kışlık yaşadıkları yerlere gitmiyorlar. Yazlık bölgelerindeki ihtiyaçları için bizden sık sık talepte bulunuyorlar. Şunu söylemeye çalışıyorum: Bu şehir artan ve Karadeniz’in en hareketli, en devingen kentlerinden bir adam başına. Onun için burada Kent Güvenliği Yönetim Sistemi’nin olması gerekiyor. İçişleri Bakanlığı ile nasıl bir yol izlememiz gerektiğiyle ilişkin görüşmelerimiz oldu. Trafik de içinde almak üzere şehrin bütününü teftiş altına alacak bir emniyet sisteminden söz ediyorum. Sadece trafik değil, merkezdeki belirli büyük parklarımızda değişik kabahat unsurlarına bolca rastlandığına ilişkin güvenlik birimlerinin ellerinde istatistiki veriler var” şeklinde konuştu.

“Lokal idare büyük kasaba güvenliğinden bağımsız değildir”

Büyük Kasaba sakinlerinin emniyet önlemi alınmasına yönelik taleplerine uyarı çeken Başkan Cemil Deveci, “Belediye olarak hangi parka gidip, egzersiz yapmışsak hemen etrafındaki konutlarda oturanlar geliyor ve ‘akşamları buraya nöbetçi zabıta koyun’ diyorlar. Atakum içinde irili ufaklı 405 parkımız var. Bu kadar fazla alana ne emniyet ne de biz görevli ayırabiliriz. ‘Burada gençler geliyor alkol alıyor, bir zaman daha sonra ağız dalaşı oluyor. Güvenliğimiz yok’ deniliyor. Hatta bir takım uyuşturucu türlerinin Atakum’da daha fazla tüketildiğine yönelik veriler var. Biz bugüne dek çocuklarımızdan trafik kazalarında kurban verdiklerimizin isimlerini parklarda yaşatarak bu konuda duyarlık oluşturma çabasında olduk. Bir parkta trafik eğitimi alanı oluşturuyoruz. Hiçbir lokal idare kentin güvenliğinden kendisini egemen sayamaz, ‘bu emniyetin işidir, polisin işidir’ diyemez. Polisle yerel yönetimin meslek birliği içinde bunu sağlaması gerekiyor” sözlerine yer verdi.

“Karşımızda Baruthane örneği var”

Deveci şöyle devam etti: “Size başka rakamlar da vereyim. 2010 yılında Ankara’da içinde EDS bulunan büyük kasaba güvenliği sistemi kurulunca ölümlü trafik kazalarında yüzde 30 azalma olmuş. Çorum, Kırıkkale hattında yüzde 30 azalma var, Edirne’de en ince ayrıntısına kadar son bulmuş, otoyollarda yüzde 30-35 azalmış. Fazla uzağa gitmeyelim, Baruthane’de her sabah virajı alamamış, refüje çıkmış kamyonları, tırları görüyorduk. Oraya radar kurulunca orada hiçbir kazaya şahit olmadık. Şu Anda böyle bir radar uygulaması olduğunda güvenlik güçleri bunları kapan yerlere kuruyor. Bu şehir, bu cins bir güvenlik sistemi içine alınırsa her noktada sistemin uygulandığına ilişkin uyarı levhaları olacak. İnsanlar bunları görüp sürüşlerini buna göre düzenleyecekler. Önümüzde komple bir proje var ve paydaşı da İçişleri Bakanlığı. Büyükşehir’in de böyle bir çalışması var lakin daha fazla asıl arterlere ilişkin bir egzersiz. Kentin içerisine yönelik bir çalışması yok. Büyükşehir’in çalışması da içten, onu da destekliyoruz. Bu bizim yaptığımız da içten bir şey. Atakum, hareket bağlamında Samsun’un Canik veya Tekkeköy gibi kentlerinden daha ayrı düşünülmesi gerekiyor. Bu anlamda Atakum’un sorunlar yaşadığı herkes göre biliniyor. Bu sorunlar bizim de önümüzde olduğu için böyle bir çözüm önerisini meclisin önüne getirmiş bulunuyoruz.”

“Atakum’a hayat hakkı verin”

Daha önce bölgede negatif örnekler olduğunu hatırlatan Başkan Hecin Süvarisi, “Hepimiz yaşadık. Ordu’da, Çorum Osmancık’ta örnekler vardı. İlgili yasada son düzenlemeler yapılmadan önce kurulan sistemlerdi ve azıcık da tuzaktı. Ordu’nun girişinden çıkışına dek daima radara rastlanıyor ve yaklaşık olarak arabanın taksidi dek cezalar ortaya çıkıyordu. Bu müşteri örnekler çoğalınca kanuna ek düzenleme yapıldı ve bir yönerge yayınlandı. Bu düzenlemeler dikkatlice okunduğunda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve İçişleri Bakanlığı’nın paydaşının belediyeler olduğunu görüyoruz. Uygulayan belediyeler var. Keza şehirlerarası ayrıca de şehir halkı trafiğinin yoğun olduğu, ayrıca şehirdeki trafik kazalarının yarısından fazlasının meydana geldiği ilçenin Belediye Başkanı olarak bu tedbiri Atakum Belediye Meclisi’nin huzuruna getirdim. Atakum Belediyesi’ne yaşam hakkı verin. Samsun’un en büyük ilçelerinden birisi. Şu esas dek Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘böyle bir egzersiz yapıyorum, sizin için şunu düşünüyorum’ demedi. Bu konuda Atakum’un yanına olun. Atakum Belediyesi’nin meclis üyesisiniz” diye konuştu.

“Bu hareketlilik diğer bir ilçede yaşanmıyor”

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda egzersiz yürüttüğüne ilişkin görüşlere de cevap veren Başkan Hecin Süvarisi, “Büyükşehir ‘ben yapıyorum siz nereden çıktınız?’ diyecek. Ben de ‘bu şehrin bütününün güvenliğinden sorumluyum’ diyeceğim. Canik’in tepelerine KGYS kameraları konulacak mı? İlkadım’ın ‘Hastanebaşı’ olarak geçen bölgesine kamera konulacak mı? Çarşamba’da, Kavak’ta olacak mı? Atakum özelliği olan kentlerden bir tanesi. Bu özelliğini ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu ayrıcalığından yola çıkarak bir tek Atakum içinde Türkiye’nin ilk 10’una giren bir üniversite var, 40 bin üniversite öğrencisi 15 bin akademisyen bu ilçenin sınırları içerisinde yaşıyor. 5 bin tanıdık olmayan uyruklu öğrencimiz var. Hafta sonlarında nüfusumuzun üç katı nüfus oluyor. Bu nüfus hareketliliği bir tek Atakum’da oluyor. Karadeniz’de başka hiçbir ilçede bu yaşanmıyor. Onun için bu farkı ortaya koymaya çalıştım” biçiminde konuştu.

Başkan Deveci: 'Atakum'da KGYS'ye ihtiyaç var'Başkan Deveci: 'Atakum'da KGYS'ye ihtiyaç var'Başkan Deveci: 'Atakum'da KGYS'ye ihtiyaç var'Başkan Deveci: 'Atakum'da KGYS'ye ihtiyaç var'Başkan Deveci: 'Atakum'da KGYS'ye ihtiyaç var'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Biden'dan Erdoğan görüşmesi yorumu: 'Yapıcı ve pozitif bir toplantıydı'

Biden’dan Erdoğan görüşmesi yorumu: ‘Yapıcı ve pozitif bir toplantıydı’

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye değinerek, “Yapıcı ve pozitif …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *