BBP Genel Başkanı Destici: ‘İzmir’i yöneten zihniyet, parti, sizin yerel yönetiminizde bu işler nasıl oldu?’

BBP Genel Başkanı Destici: “İzmir’i idare eden zihniyet, parti, sizin lokal yönetiminizde bu işler nasıl oldu?”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici:

(İzmir’deki yer sarsıntısı) “En büyük can kaybının yaşandığı iki bina. Rıza Bey Apartmanı ve Doğanlar Apartmanı. Derhal sabahleyin öğrendik ama iki binanın da çürük raporu var. İki binanın da çürük raporu var olmasına karşın yer sarsıntısı bölgesinde olan İzmir’in Bayraklı ilçesinde bu binalar içerisinde onlarca ailenin oturmasına nasıl müsaade edildi?”

“Senelerdir söylenen bir şey var İzmir ile ilgili. İzmir’in mesken yerlerinin yüzde 50’den fazlasının hatta yüzde 70’inin kaçak olduğuyla ilgili. aşağı yukarı kurulduğundan beri İzmir’i yöneten zihniyet, parti, sizin lokal yönetiminizde bu işler nasıl oldu? Bunun hesabının verilmesi, sorulması gerekli”

ANKARA – Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Yıllardır söylenen bir şey var İzmir ile ilgili. İzmir’in yerleşim yerlerinin yüzde 70’inin kaçak olduğuyla ilgili. aşağı yukarı kurulduğundan beri İzmir’i idare eden zihniyet, parti, sizin lokal yönetiminizde bu işler nasıl oldu? Bunun hesabının verilmesi, sorulması lüzumlu” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara’daki bir otelde gerçekleştirilen partisinin Merkez Karar Idare Heyeti ve Merkez Disiplin Kurulu Toplantısı’na katıldı. Destici, toplantıda yaptığı konuşmada, BBP’nin dış politikayı daima milli bir politika olarak gördüğünü, iktidarda kimin olduğuna bakmadan her zaman devleti ve devleti yönetenleri destekleyerek onların yanında durduğunu söyledi. Bundan sonra da benzer şekilde durmaya devam edeceğini kaydeden Destici, “Suriye’nin kuzeyindeki terör yuvalarına karşısında devletimizin, hükümetimizin, kahraman silahlı kuvvetlerimizin başlattığı operasyonların daima yanına durduk. Hakeza Irak’ın kuzeyiyle ilgili, Libya tezkeresi, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin tamamında hiç tereddütsüz bir şekilde biz devletin ve devleti yönetenlerin yanına olduk ve olmaya devam edeceğiz. İçeride terörle mücadelede de yine devletimizin ve bu mücadeleyi yönetenlerin yanında olduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Ermenistan, emperyalistlerin verdiği füzelerle sivil mesken yerlerini vuruyor”

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilime değinen Destici, şunları kaydetti:

“Azerbaycan Ermenistan savaşı diye nitelendiriliyor. Fiilen bize kadar bir savaş yok. Ermenistan 30 sene önce kanla, gözyaşıyla, soykırımla işgal ettiği topraklardan çıkmadı, çıkarılmadı. Milletlerarası hukuk buna göz yumdu. Minsk Grubu, olayı oyaladı, öteledi ve 30 sene gibi bir süre geçti. Tüm buna karşın Ermenistan, yarı haklıymış gibi yeni saldırılar başlatınca Azerbaycan haklı olarak büyük bir harekat başlattı ve şu anda işgal edilmiş topraklarımızın pek çoğu kurtarıldı. Başından beri şunu söyledik; ‘işgal edilmiş toprakların tamamı kurtarılmadan bir masaya veya müzakereye oturulmamalı ya da çekilecek. Koşul bu olmalı’ dedik. Üç mütareke yapıldı ama bunların üçünü de Ermenistan bozdu. Ermenistan acilen sahada yiğitçe çaba edemiyor, kahraman Azerbaycan ulusal ordusunun karşısında duramıyor lakin emperyalistlerin verdiği füzelerle sivil ikâmetgâh yerlerini vuruyor. Bunlara gerekli karşılıklar veriliyor. İnşallah bütün işgal edilmiş bölgeler kurtarılacak, hatta bunun da ötesine geçilmeli, Nahcivan’la Azerbaycan bütünleşmeli ve o sayede Türkiye’nin de Türk dünyasıyla karadan bütünleşmesi de çözülmüş olmalı.”

Destici, İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen depremle adeta önce irkildiklerini, peşinde da yıkıldıklarını ifade ederek, “İzmir’imize, depremi hisseden tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Zelzele sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Bütün yaralılarımıza da acil şifalar niyaz ediyorum. İnşallah hepsi sağlıklarına kavuşur ve kısa vakit içerisinde alışılagelmiş hayatlarına döner” dedi.

“İki binanın da çürük raporu var”

Dün partililerle birlikte yer sarsıntısı bölgesine gittiklerini anımsatan Destici, “Gördüğümüz bakış üzücü. İki türlü üzülüyorsunuz. Bir, depremin gerçekleşmiş olması ve bunun neticesinde yaşanan kayıplar. Ama ikinci kere daha çok sizi üzen bir şey var. Evet yer sarsıntısı bir gerçeğimiz fakat depremden önce almamız gereken tedbirleri tam olarak almış olsaydık bu depremde acaba bu dek kayıp yaşar mıydık? Sorunun cevabı net, olmazdı. Ne bu değin bina yıkılırdı ne de bu değin can kaybı olurdu. Bu cevap bizi daha da üzüyor. En büyük can kaybının yaşandığı iki yapı Rıza Bey Apartmanı ve Doğanlar Apartmanı. Acilen sabahleyin öğrendik ancak iki binanın da çürük raporu var. İki binanın da çürük raporu var olmasına karşın yer sarsıntısı bölgesinde olan İzmir’in Bayraklı ilçesinde bu binalar içerisinde onlarca ailenin oturmasına nasıl müsaade edildi? Öteki binaları da gördüğümüzde yeniden benzer kanaat bizde oluşuyor. Gözümüz görüyor, aklımız eriyor. Bakıyorsunuz ortadaki yapı yıkılmış, yanındaki bina sağlam, arkadaki yapı sağlam, sağdaki yapı, soldaki bina sağlam. Seslenmek fakat bu yıkılan binada bir problem var. İşte çürük raporları varmış” değerlendirmelerinde bulundu.

“İzmir’i idare eden zihniyet, parti, sizin lokal yönetiminizde bu işler nasıl oldu?”

Destici, lokal yönetimlerin ve merkezi yönetimin depreme hazırlık yapması gerektiğini dile getirerek, “Senelerdir söylenen bir şey var İzmir ile ilgili. İzmir’in ikâmetgâh yerlerinin yüzde 50’den fazlasının hatta yüzde 70’inin kaçak olduğuyla ilgili. aşağı yukarı kurulduğundan beri İzmir’i idare eden zihniyet, parti, sizin lokal yönetiminizde bu işler nasıl oldu? Bunun hesabının verilmesi, sorulması lüzumlu. Sadece kasaya girecek para veya alınacak oy hesabıyla bu işler yapılırsa sonuç, görüntü İzmir’deki gibi karşımıza çıkıyor ve bunun çok ağır bir bedeli oluyor. Öncelik insan hayatı olmalı. Vatandaşlarımızı da bu konuda bilgilendirmemiz gerekli. Vatandaşlarımız, içlerindeki açgözlülerin, rant hırsına kapılmış olanların kurbanı oluyor. Vatandaşımızın da ev alırken, bina yaparken bunlara dikkat etmesi lazım” biçiminde konuştu.

Destici, “Öbür taraftan dün İzmir’de de gördük. Zelzele olduğu andan itibaren devletimiz orada. Harikulade bir alıştırma var. Ola Ki de bu noktada dünyanın en önde gelen ülkelerindeniz. Hepsine ben şükranlarımı sunuyorum” dedi.

BBP Genel Başkanı Destici: 'İzmir'i yöneten zihniyet, parti, sizin yerel yönetiminizde bu işler nasıl oldu?'BBP Genel Başkanı Destici: 'İzmir'i yöneten zihniyet, parti, sizin yerel yönetiminizde bu işler nasıl oldu?'BBP Genel Başkanı Destici: 'İzmir'i yöneten zihniyet, parti, sizin yerel yönetiminizde bu işler nasıl oldu?'BBP Genel Başkanı Destici: 'İzmir'i yöneten zihniyet, parti, sizin yerel yönetiminizde bu işler nasıl oldu?'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ABDULLAH SARİCA

About admin

Check Also

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren 'torba kanun teklifi' TBMM Bayındırlık Komisyonunda kabul edildi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren ‘torba kanun teklifi’ TBMM Bayındırlık Komisyonunda kabul edildi

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, mobil telefon kapsama alanının ve internet hizmeti altyapılarının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *