Biden olası kabinesine ilişkin ilk isimleri açıkladı

ABD’nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden, sosyal medya hesapları üzerinden ilk kabine atamaları için düşündüğü isimleri açıkladı.

ABD’nin yeni Başkanı seçilen Joe Biden’ın ulusal güvenlik ve dış politikayı emanet edeceği isimler belli oldu. Biden, sosyal ağ hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün milli güvenlik ve dış politika ekibimin birincil üyelerini açıklıyorum. Daha önce kimsenin karşılaşmadığı güçlükleri üstlenerek dünyayı bitmiş toparlayacaklar, hiçbir ulusun kimsesiz yüzleşemeyeceği güçlükleri. Amerikan liderliğini baştan kurmanın zamanı geldi. Bu grubun bunu yapacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

BİDEN’IN OLASI KABİNESİNDE, OBAMA’NIN EKİBİNDEKİ ÖNEMLİ İSİMLER YER ALIYOR

Biden’ın olası kabinesinde yer alacağını açıkladığı isimler aralarında, eski ABD Başkanı Barack Obama‘nın ekibinden kayda değer isimler olması uyarı çekti. Biden’ın açıkladığı isimlerden ilki, beklendiği üzere Linda Thomas-Greenfield oldu. Biden, 2013-2017 yılları aralarında Obama yönetiminde Afrika’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak tayin yapan Thomas-Greenfield’ı, ABD’nin yeni Birleşik Milletler Kalıcı Temsilcisi olarak görevlendirmeyi planlıyor. Biden’ın kabinesinde netleşen diğer isimler Obama’nın İç Emniyet Bakan Yardımcısı Alejandro Mayorkas ve eski Milli Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Avril Haines oldu. Mayorkas’ın İç Güvenlik Bakanı olarak atanması beklenirken, Avril Haines’in de Milli İstihbarat Direktörü olarak atanması bekleniyor. Biden; Obama yönetiminin Dışişleri Bakanı John Kerry’i İklim Değişikliği ile Uğraş Temsilcisi olarak, Jake Sullivan’ı ise Milli Emniyet Danışmanı olarak görevlendireceğini açıkladı. Son olarak, Biden’ın Dışişleri Bakanı olarak belirlediği isim ise Anthony Blinken oldu. Blinken, Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Milli Güvenlik Danışmanı Yardımcısı olarak tayin yapmıştı.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *