Borçların yapılandırılmasına ilişkin Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

Borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümler taşıyan kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklif ile işsizlik ödeneğinden yararlanan çalışanların ödemeleri İşsizlik Fonu’ndan yapılacak. İlave istihdam özendirme başvuru formu süresi 31 Aralık 2020 tarihine değin uzatılıyor. İstihdamın arttırılması nedeniyle ilave istihdam karşılayan özel sektör işverenlerine 31 Aralık 2020 tarihine değin sağlanan prim desteği uygulaması 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılıyor.

Özel sektör işverenlerin bir önceki sene ortalamasına ek istihdam edilen kişiler için gelir vergisi stopaj desteği ve damga vergisi desteği sağlanacak.

Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlüktük tarihi 1 Ocak 2021 tarihine ertelenecek. Kısa çalışma ödeneği uygulaması tekrar düzenlenecek. Kısa çalışma ödeneğine hak için prim ödeme şartları düşürülecek. Son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı 450 güne, kısa alıştırma ödeneğine başlamadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı 60 güne düşürülüyor. Bedava müsade desteği günlük 39.24 TL verilecek.

193 sayılı Kazanç Vergisi Kanunu’na fıkra eklenerek, posta idaresi ya da seri kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından düzenlenen elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirdikleri mal ihracatı gerekli şartlar zarfında elde ettikleri kazancın yüzde 50 indirilebilecek.

Yurtdışında yer alan para, altın, döviz, menkul kıymetler 30 Haziran 2021 tarihine dek Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlara bildiren reel ve tüzel kişiler laf konusu varlıklarını serbestçe değerlendirilebilecek.

Belirtilmiş Süreli iş sözleşmesi 25 yaşını doldurmamış ya da 50 ve daha yukarı yaşta olma koşulunu sağlaması kaydıyla yazılı olarak bildirilebilecek.

Öneri, Ücret Usul Kanunu kapsamına giren, beyana dayanan vergilerde 31 Ağustos 2020 tarihine dek verilmesine ilişkin ödenti ve bunlara ilişkin ücret cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, 31 Ağustos 2020 tarihinden önce tahakkuk eden aidat ve bunlara ast aidat cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamındaki sigorta statüsünden kaynaklanan, 2020 yılı Ağustos ayı ve daha önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseceği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal emniyet yardım primi ile bunlara alt geç kalma cezası ve gecikme zammı alacakları, eğitime katkı maddesi payı ve bunlara yan geç kalma zammı alacakları, İl Özel İdareleri’nin takip edilen 31 Ağustos 2020 önce olduğu halde ödenmemiş asli ve fer’i amme alacakları, belediye alacakları, Gümrük Vergileri alacaklarını ile ilgili hükümler içeriyor.

Define ve Maliye Bakanlığı kadar takip edilen kanun yayımı itibariyle ödenmemiş olan asılları dikkate alınarak 100 TL aşmayan asli alacaklardan vazgeçilecek.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca Cumhurbaşkanlığı Raportörlüğü adıyla personel istihdam edilecek.

Mucizevi Hal kapsamında kabul edilen kanunlarda bulunan ilave tedbirler Hakkı’nda yönetimle ilgili uygulama yolu ve yargı yolu açılıyor. Öneri, elektronik haberleşme istasyonlarına ilişkin hükümler içeriyor.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı'ndan müjdeli açıklama

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı’ndan müjdeli açıklama

Balıkesir’in AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı Sözcüsü Murat Tuna, İlçe Yönetim Kurulu adına yazılı bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *