CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: ‘Ahlaklı bir siyaseti bu coğrafyaya getirmek istiyoruz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yeni bir siyaset, ahlaklı bir siyaset anlayışını bu coğrafyaya getirmek istiyoruz. Ama bunu biz tek başımıza yapamayız. Beraber yapacağız. Esnafın derdini anlatacak makam değil. Bunu hazırlamak çok mu şiddet. Tüzük da esnaf korunacak diyorlar ama koruyacak makam yok. Esnaf bakanlığı olacak ancak esnafın makamı olsun” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir dizi buluşma ve açılış için dün akşam saatlerinde hava aracılığıyla Adana’ya geldi. Sabahtan saatlerinde CHP il ve ilçe yönetiminin yanı sıra Tabipler Odası Idare Kuruluyla basına kapalı röportaj gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, sonradan babası vefat eden eski CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı’ya taziye ziyaretinde bulundu.

Gerisinde Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda esnafla buluşan Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, “Tüm esnaf kardeşlerimin bu süreçte çok büyük can sıkıntısı yaşadığını biliyorum. En tekrar itibaren hiç kimseyi suçlamadan nelerin yapılması gerektiğini anlattım. Karar alındı bütün işyerleri kapandı fakat esnaf kardeşim kazanç elde edecek mi? Hayır. Sosyal devlet bizim anayasamızda değiştirilmesi teklif edilemeyen yasanın içinde yer alıyor. Sosyal devlet fakirin, garibanın yanına olan devlet demektir. Sosyal devlet budur. Esnafın bir artısı daha var. Anayasa da esnaflarla ilgili özel bir düzenleme var. Sanayici, turizmci için değil. Esnafın korunması için anayasa özel bir düzenleme yapmış. Yani bir anlamda devlet dediğimiz kurumun başlıca omurgasını esnaf oluşturuyor. Bütün coğrafyada esnaf vardır” diye konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Fotoğraf bugün Türkiye'de çekildi! Ekipler harıl harıl mezar yeri kazıyorFotoğraf bugün Türkiye’de çekildi! Ekipler harıl harıl mezar yeri kazıyorUçakta cesur fotoğraflarını paylaşıp, ücrette anlaştığı yolcularla cinsel ilişkiye girdiUçakta gözü kara fotoğraflarını paylaşıp, ücrette anlaştığı yolcularla cinsel ilişkiye girdiVali ve belediye başkanı da oradaydı! Koronaya rağmen tabutuna onlarca kişi omuz verdiVali ve belediye başkanı da oradaydı! Koronaya rağmen tabutuna onlarca birey omuz verdi

“DÜKKANI KAPATMASINA HAKLI DİYORUM AMA YARDIM YAPMAMASINA HAKSIZ DİYORUM”

Esnafın ahi evran kültürü, dayanışma kültürü olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Komşusu gelir elde etmiyorsa onun da kazanç elde edebilmesi için özel bir alıştırma vardır. Esnaf devletin orta direğidir. Bu süreçte esnafın hangi sorunu çözüldü? Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Pandemide yaşadığımız zaman içerisinde esnafın hiçbir sorunu çözülemedi. Bankalarda krediler falan zaten verildi. Aldığınız kredilerin faizi silindiyse veya dingin kredi verildiyse evet devlet yardım yaptı derim. Yalnızca size borç verdi ve karşılığında faiz alacak. Dükkanı kapatmasına haklı diyorum ama yardım yapmamasına hileli diyorum. Sosyal devlet nerede çıkacak? Esnaf dükkanı kapatıyorsa esnafa kira yardımı yapacak. Diğer ülkelerde nasıl oldu. Benim dediğim gibi oldu. Bu bununla beraber devletle yurttaş aralarında ciddi bir güvenin doğması demektir. Ama güvensizlik oluştu” ifadelerini kullandı.

“ESNAF BAKANLIĞI KURMALIYIZ”

Bir esnafın kendisine, “Ben devlete 40 yıldır ödenti veriyorum lakin 40 gün devlet bana bakamadı” dediğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, esnaf bakanlığı da kurulması gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Eğer Türkiye’de esnaf gerçekten korunmak isteniyorsa, onun beklentilerini, onun sorunlarını kulak vermek zorundayız. Benim konuştuğum esnaf arkadaşlarla ilgili bana şunu diyorlar; “Bazen sorunumuz çıkıyor çözüme kavuşturamıyoruz. Bize hangi bakanlık bakıyor” diyorlar. Bu ülkede daima diyorum esnaf bakanlığının elbette kurulması gerekli. Sanayicinin, turizmcinin bakanlığı var. Sorunları oldu mu derdini anlatacağı makam var. Esnafın derdini anlatacak makam değil. Bunu belirlemek fazla mu baskı. Tüzük da esnaf korunacak diyorlar fakat koruyacak makam yok. Esnaf bakanlığı olacak oysa esnafın makamı olsun. Bakın Insanlar Bankası niçin kuruldu? O bankanın kuruluş gerekçesi esnafa takviye vermektir. Millet Bankası esnaf bankası olmaktan çıkarıldı. ‘Sicil Affı çıksın’ dedik, teklif ettik lakin çıkmadı şuana kadar. Cumhuriyet Insanlar Partisi‘nin birazcık mesafeli olduklarını biliyorum ama eğer siz var olan sorunlarınızı çözmek istiyorsanız oyunuzun rengini değiştireceksiniz. Bunu fazla açık ve net söyleyeyim. Benim bir sahibim olsun diyorsanız, senin bir sahibin var. Cebini düşünmeyen, vatandaşı düşünen biri var. Siyaset köşeyi dönme yeri değildir. Bizim eksiğimiz, yanlışımız olabilir fakat bu ülkede kim çalışıp, kim üretiyorsa helalinden başımızın üstünde yeri vardır.”

“İSTANBUL BORSASI’NI NE KADARA SATTIK KİMSE BİLMİYOR”

İstanbul Borsası’nın da yüzde 10’unun satıldığına değinen Kılıçdaroğlu, “Hepiniz ücret veriyorsunuz, ödediğiniz vergiler nereye gitti. İstanbul Borsası’nın yüzde 10’unu ne kadara sattık kimse bilmiyor. 600 milletvekili de bilmiyor. Satıyorsunuz güzel lakin ihale yaptılar mı? Yapmadılar. Ola Ki başka ülke daha yüksek fiyat verecekti. Siz bu soruyu sormazsanız, sorunun cevabını vermeyen bir hükümete verdiğiniz oy haram oydur. Sizin yoksul, fukaraya sahip çıkmanız gerekli. Vatandaştan ödenti aldım, şuraya harcadım, şurayı özelleştirip buraya harcadım deyip izah etme yapmalı. Birlikte, beraber sesimizi yükseltmek zorundayız. Ödenti veriyorsunuz nereye gidiyor bu para? Siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin idareli olarak Londra’da fakat bir avuç tefeciye teslim edildiğini biliyor musunuz. 18 yılda açık havada 178 milyar dolar ödenen dış ücret. Bu eski rakam. Yeni rakamlar çıkarsa onu da söylerim. Bu kimin parasıyla ödendi, sizin paranızla. Allah’ın verdiği en kıymetli hazine akıldır. O nedenle aklımızı çalıştıracağız” biçiminde konuştu.

“SİZİN STOPAJ VERGİSİYLE NE İŞİNİZ VAR”

Stopaj vergisinin de kalkması gerektiğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Stopaj vergisinin kalkması lüzumlu. Sizin stopaj vergisiyle ne işiniz var. Kaldırın dedik, kaldırmadılar. Her yeri kapattılar, kapatın bitmiş ama orada çalışan işçiler var. Oradakilerin hepsi günlük yaşayan kişiler. O Kadar büyük sermayeler oralarda değil zaten. Yanınızda çalışan kişiye dükkanı kapatıp eve gönderdik, o adam nasıl geçinecek. Bu adama sahip çıkması lüzum kim? Sosyal devlet. Nerede bu sosyal devlet. Benim açlığımı tamir etmek zorunda. Bu coğrafyada hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. Eğer bir çocuk yatağa aç giriyorsa 83 milyon o gece uyumamalı. Eksik ya da fazla herkesin karnının doyması lazım. Para yok diyorsanız eğer para var. İşsizlik Sigortası Fonu var. O paralar nerede. Biliyor musunuz? Kimse bilmiyor. O işsiz kalanın garantisiydi. Kendi kumbarasıydı. Oradan bir arz ödediler diğer ödemediler. Dükkanı kapatıp işçiyi eve gönderip sahip çıkmıyorsan orada sosyal devlet yoktur” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE KAN KAYBEDİYOR”

2020’nin ilk 10 ayında 665 milyar lira devletin para topladığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Devlet yurt dışından hem 46 milyar lira borç para almış. Birde karşılıksız merkez bankasında 59 milyar lira para basmış. üstelik sattığı para 85 milyar dolar sattığı para var. 1 trilyon 891 milyar lira devlet ilk 10 ayda para kullanmış. Bu para nereye gitti. Hazineden karşılıksız takviye yapıldı. 1 trilyon 891 milyar lira para kullanacaksınız, 8 milyarını karşılıksız kullanacaksınız bunun da 2 milyarı ibandan toplanan para. Toplam karşılıksız yardım 8 milyar lira. Tefecilere ise 119 milyar 581 milyon lira faiz ödendi. Sizin para, aidat faizcilere gitti. Hem binmediğimiz uçağa kalktığı havalimanın garantisi var. Oda 13 milyar lira. Esnafa karşılıksız bahşedilen para ise 0 lira. Bakın bu bir siyası tercihtir. Parayı esnafa mı verelim, üreticiye mi, çiftçiye mi yahut tefeciye mi verelim. Siyasi tercihte bulunanlar iktidardır. Çünkü ben kullanmıyorum parayı. Türkiye kan kaybediyor. Devletin tüm kurumlarını, şirketlerini sattılar. Nereye gitti para” dedi.

“HER BİRİNİZİN SORUMLULUKLARI VAR”

Futbol karşılaşmalarının Katarlı bir işyeri kadar yayınlandığını fakat onda da ödenen para da indirim yapıldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Futbol karşılaşmaları televizyondan yayınlanıyor bir Katar firması. 500 milyon dolar para verdi. Kimse itiraz etmedi. Daha Sonra dolar artınca parayı ödemeyeceğim dedi ve mahkemeye bile verilmedi. 90 milyon dolar düştüler. Yetmez dedi Katar firması. Doları, Türk Lirası’na 5,80 lira kur üzerinden çevirdiler. 1 Katar firmasına sağlanan 90 milyon doları esnafa verselerdi ne olurdu. Türkiye’nin tüm coğrafyasında esnaf Allah razı olsun derdi. 1 kişiye sağlanan imkanı yüzbinlerce kişiye sağlamıyorsunuz. Sizin bu tercihi görmeniz lazım. Her birinizin sorumlulukları var” şeklinde konuştu.

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINI GETİRECEĞİZ”

Türkiye’ye yeni bir siyaset anlayışı kazandırmak istediğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Yeni bir siyaset, ahlaklı bir siyaset anlayışını bu coğrafyaya getirmek istiyoruz. Ama bunu biz tek başımıza yapamayız. Beraber yapacağız. Kul hakkı yemek yemek en büyük günahsa, en büyük günahı işleyene oy vermeyeceksiniz. İşin doğasında da, ahlakında da, inancımızda da bu vardır. Ben esnafı düşünüyorum, esnaf beni düşünmüyorsa bir sorunumuz vardır. Orada da suç esnafta yok, bizdedir. Biz belki esnafı samimi olarak dinleseydi bugün bu tablo olmazdı. Bir sorun varsa nasıl çözüleceğini toplumun önüne koyuyoruz” dedi.

Toplantının geri kalanı basına kapalı devam etti.

(İHA)

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Ahlaklı bir siyaseti bu coğrafyaya getirmek istiyoruz'CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Ahlaklı bir siyaseti bu coğrafyaya getirmek istiyoruz'CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Ahlaklı bir siyaseti bu coğrafyaya getirmek istiyoruz'CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Ahlaklı bir siyaseti bu coğrafyaya getirmek istiyoruz'CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Ahlaklı bir siyaseti bu coğrafyaya getirmek istiyoruz'CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Ahlaklı bir siyaseti bu coğrafyaya getirmek istiyoruz'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *