CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem meselesinin bir parti meselesi olmadığını ve merkezi hükümetle yerel yönetimler aralarında dinç bir diyalog olmasını istediklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de bir otelde, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Bayraklı, Bornova ve Seferihisar ilçe belediye başkanlarından, 30 Ekim’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan sürece ilişkin kısa toplantı aldı.

Kılıçdaroğlu, basına kapalı yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, İzmir’de yaşanan depremin herkesi içten üzdüğünü belirtti. Acıların sarılması, sonlandırılması için belediye başkanlarının seferber olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, sürecin kuytu atlatılması için AFAD, Kızılay, Jandarma gibi kamu kurum ve kuruluşlarının yaptıkları katkıların da şükranla anılması gerektiğini söyledi.

Toplantıda bir şart değerlendirmesi yaptıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Şu belli başlı dek evlerinden ayrılan tüm yurttaşlara 42 milyon liralık kira yardımı yapıldığı açıklama edildi. 224 hane belediyeye ait konutlara yerleştirildi, bütün iç donanımı, tefrişatı sağlanarak… 4 bin 200 aileye de keza 10’ar bin lira kira yardımı yapıldığı ifade edildi. Eğitimle ilgili, -uzak eğitim var zaten-, çocukların bütün talepleri, tablet başta elde etmek üzere tümü karşılanmış vaziyette. Ağır ve orta hasarlı binalar var. Bunların bir an önce yıkılması ya da onarılması, güçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda merkezi hükümetin oluşturacağı her türlü katkı fazla manâlı. Ayrıca Büyükşehir Belediyemiz, belediyelerimiz merkezi hükümetle bu sorununun dar bir şekilde giderilmesi açısından da ellerinden gelen tüm çabaları gösterecekler.”

“Belediye başkanlarımız tarih yazdı”

İzmir’in yaşadığı acının, Türkiye’nin karşılıklı acısı haline dönüştüğünü vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Gerek bizim diğer belediyelerimiz, gerek AK Parti’ye veya MHP’ye ait belediyeler var, İYİ Parti’ye ait belediyeler var, o belediyelerin de şöyle veya böyle katkıları olmuştur. Merkezi hükümet de elinden gelen çabayı gösterme konusunda bir gayret içine girmiştir lakin şu açık ve nettir, İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve belediye başkanlarımız burada bir tarih yazmışlardır.” dedi.

Hiçbir depremzedenin en minik bir ihtiyacının göz ardı edilmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Ayakkabıdan tutun iletişime dek, buzdolabından tutun çamaşır makinesine kadar, televizyondan tutun elektrik süpürgesine kadar bütün ihtiyaçlar belediyelerimiz kadar karşılanmıştır. Giyimi, yiyeceği, içeceği, donanımı her şeyi karşılanmıştır. böylece bütün medya organlarının huzurunda, belediye başkanlarımıza teşekkürler. Onlar günün 24 saati uyumadı, yeter oysa İzmirli bakımlı etsin diye. Bir sorun varsa çabuk şekilde sorunun giderilmesi için de ellerinden gelen her türlü çabayı gösterdiler. Bundan sonra şehirsel dönüşümle ilgili olarak da merkezi hükümet engel çıkarmadığı sürece her türlü sorunu kısa süre içinde çözeceklerdir. Bizim gönlümüzde yatan merkezi hükümetle lokal yönetimler arasında iki taraflı kuvvetli bir diyaloğun olmasıdır. Sorun bir parti sorunu değildir. Yer Sarsıntısı sorunu hepimizin müşterek sorundur. Bu müşterek sorunun giderilmesi lazım. Merkezi yönetimle lokal yönetimler el birliği, baskı birliği yaptıkları taktirde bundan vatandaşlar hoşnut olacaklardır. Bu vatandaşların içinde her partiye oy veren kişiler var. Parti ayrımı yapmaksızın, belediyelere engel çıkarmaksızın, iş birliği halinde tüm bu sorunları çözmek mümkündür.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Halil Şahin

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *