CHP, HDP ve Gelecek Partisi, skandal bir karikatürle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldıran Charlie Hebdo’ya tepki gösterdi

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo‘nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren bir karikatür yayınlamasına iktidarın yanı sıra muhalefetten de tepki fark etti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Fransız dergisi Charlie Hebdo’nun karikatüründe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı kasıt almasıyla ilgili, “Hiçbir ülke, Cumhurbaşkanı’na ayar veremez, had bildiremez ve hakaret edemez. Ettirmeyiz. Kabul etmeyiz” dedi.

CHP’Lİ ENGİN ALTAY: İSLAM’DA REFORM MACRON’UN İŞİ DEĞİLDİR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Charlie Hebdo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı niyet karikatürüyle ilgili tepkisini dile getirdi.

CHP’li Altay şöyle konuştu: Fransa’yla aramızda bir gerginlik var. Biz Türkiye’yiz, içeride münakaşalarımız tartışmalarımız olur lakin biz dışarı döndüğümüzde Türkiye’yi tamamiyle düşünürüz. 83 milyonu bir görürüz.

Hiç kimse ve hiçbir ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne, aziz milletimize ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’na akort veremez, had bildiremez ve hakaret edemez. Ettirmeyiz. Kabul etmeyiz. En yüksek refleksi, tepkiyi, geçmişte olduğu gibi parlamentoda ve tüm meşru zeminlerde gösteririz.

Ayrıca hiç kimsenin, hiçbir ülke ve hiçbir devlet başkanının, medya organının İslam dinine ve onun yüce Peygamberine ya da başka dinlere ve peygamberlere hakaret etme küstahlığı olamaz.

İslam’da reform, Macron’un işi değildir. İslam’da reform talebinin Macron gibi birinden gelmesi, densizliktir, aymazlıktır, hadsizliktir. Herkes haddini bilecek. Karikatür bile olsa, kutsala, insanların şahsiyet haklarına saldırıyı, saygısızlığı fikir özgürlüğü olarak kabul etmemiz olası değildir. Yüce Peygamberimiz ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ilişkin karikatürler edepsizliktir ve bayağılık ötesidir.”

HDP: PROVAKATİF YAKLAŞIMLARI KABUL ETMEYİZ

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, Charlie Hebdo’nun karikatürleriyle ilgili, “İnançları aşağılayan, ırkçı ve cinsiyetçi, provokatif, kışkırtıcı yaklaşımları katiyen kabullenemeyiz. Bu konudaki tutumumuz nettir.” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin Fransız dergisi Charlie Hebdo’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam ve Hz. Peygamber ile ilgili karikatürlerine karşın değerlendirmesini sorması üstüne, şöyle konuştu:

“İnançları aşağılayan, ırkçı ve cinsiyetçi, provokatif, kışkırtıcı yaklaşımları asla kabullenemeyiz. Bu konudaki tutumumuz nettir. Tüm inançlara karşı aynı hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini, dini değerlerin, sembollerin aşağılanmaması gerektiğini, dinlerin tümüne, inançların tümüne eşit yaklaşılması gerektiğini ve dinler ile toplumlar arası uzlaşma açısından bunu çok hayati gördüğümüzü betimlemek istiyorum.”

DAVUTOĞLU DA TEPKİ GÖSTERDİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, lüzum Fransa hükümetinden gerekse Fransız basınından son günlerde çoğalan İslam’a yönelik hakaret içeren söylemlerine bireysel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla tepki gösterdi.

Davutoğlu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Fransa’da saygısızca yüce dinimiz İslamiyete saldıranların kazanacakları bir şey değil, insanlıktan, medeniyetten nasibini almamış zavallılar kaybetmeye mahkumdur! Mevlid-i Şerif gecesi bilinmelidir oysa, İslam’ın evrensel değerleri bütün insanlığa ışık saçmaya devam edecektir.”

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Selçuk: 'Samsun'da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız'

Son Dakika | Bakan Selçuk: ‘Samsun’da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun‘da bir kadının eski eşi tarafından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *