CHP Sözcüsü Öztrak gündemi değerlendirdi (2)

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Salgınla mücadelede sosyal hareketliliği azaltacak kısıtlamalar kuşkusuz olmalıdır. Ama bu kararlarla beraber milletin işini, vatandaşın aşını koruyacak tedbirler de mutlaka alınmalıdır.” dedi.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı.

Yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgınında işçisi, çiftçisi, esnafı, gizli gelirlisi ve KOBİ sahibinin büyük sıkıntı çektiğini belirten Öztrak, milletin elinden tutan bir hükümetin bulunmadığını savundu.

Hükümetin salgındaki vaka sayılarını aylarca saklayarak algıyı yönetmeye çalıştığını ve tedbir almadığını öne süren Öztrak, bir gecede acı gerçeğin ortaya çıktığını, jurnal vaka sayısının 5-6 binlerde değil, 30 binin üzerinde olduğunun açıklandığını söyledi.

Türkiye’nin, vaka sayısı bakımından 330 milyon nüfuslu ABD’den sonradan dünyada ikinci sırada olduğunu açıklayan Öztrak, “Salgın bu mucizevi boyutlara gelene dek hangi önlemler alındı? Kritik vaka eşikleri geçilirken ne yapıldı?” sorularını yöneltti.

Hesap sorulmaması için bunların açıklanmasının hükümet kadar engellendiğini ileri süren Öztrak, “Hükümet milletten sakladığını Dünya Sağlık Örgütünden de saklamış. Bu sabahtan açıklandı. Sarayın niçin olduğu skandal küresel boyuta ulaşıyor.” ifadelerini kullandı.

“Bir Takım hastanelerde sedyelerde yer yok”

Fedakar sağlık ordusunun yorgun ve bitkin olduğunu, hastanelerin yoğun bakımlarının dolup taştığını, bir takım hastanelerde sedyelerde yer olmadığını gösteren Öztrak, hastane girişinde deneme kuyruklarının ve gasilhanelerin önünde tabut sıralarının bulunduğu bir fotoğrafı basın mensuplarına gösterdi.

Öztrak, salgında ikinci dalganın geleceğinin muhakkak olduğunu dile getirerek, bir yaz her tarafında ikinci dalgaya hazırlık için hiçbir şey yapılmadığını bildirdi.

“Gerçekler karartılmasaydı, önlemler vaktinde alınsaydı, vatandaşlarımızın büyük bir bölümü ola ki bugün aramızda olacaklardı.” diyen Öztrak, “Bu kayıplarımızın, kaybettiklerimizin sorumlusu, vaka sayılarını açıklatmayan, tedbir almayan, vatandaşı uyarmayan Erdoğan’dır. Milletimize bunun hesabını vermelidir. Erdoğan, oturduğu koltuğu, milletin birincil seçimde altından çekmesini beklemeden hemencecik istifa etmelidir.” dedi.

Salgınla mücadelede alınan önlemler

Hafta içi ve hafta sonu yapılan kısıtlamaları hatırlatan Öztrak, “Salgınla mücadelede sosyal hareketliliği azaltacak kısıtlamalar kuşkusuz olmalıdır. Lakin bu kararlarla beraber, milletin işini, vatandaşın aşını koruyacak tedbirler de mutlaka alınmalıdır. Tüm dünya bunu böyle yapıyor.” diye konuştu.

Öztrak, hükümetin milleti salgında bir başına bıraktığını, esnafın, çiftçinin, dar gelirli ailelerin bütçelerine desteklemek yerine, 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa yardım vermekle övündüğünü öne sürerek, “Siz kimin parasını başka ülkelerin bütçesine yardım devretmek için kullanıyorsunuz? Hangi hakla, kimden yetki aldınız? Hangi akılla?” sorularını yöneltti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sakarya’daki Tank Paleti Fabrikası ile ilgili olarak, “Bir iftira ile karşısında karşıyayız. Yapılan işlemin adı satış değil, özelleştirme yok, işletme devridir” ifadesini kullandığını aktaran Öztrak, 19 Aralık 2018’de imzalanan kararı göstererek, şöyle devam etti:

“Peki, bu kararın altındaki imza kimin? Erdoğan’ın. İmzaladığınız bu karar, ‘yapılan işin adı özelleştirmedir’ diyor. Biz de soruyoruz, bu meslek özelleştirme ise diğer kimlerden öneri aldınız? Neden 50 milyon dolarlık yatırım sözü karşılığında, Tank Paleti Fabrikasını ücretsiz verdiniz? Devletin kasasına tek kuruş, tek cent girmeden, ülkemizin en stratejik tesislerinden birisini 25 yıllığına, Katar ordusunun yetişkinlik hissesine sahip olduğu bir şirkete neden peşkeş çektiniz? Bugün bir lokantayı, bir kasap dükkanını veya sıradan bir işletmeyi devralmaya kalksanız, o dükkan veya işletme için hava parası verirsiniz fakat siz yandaşlarınıza ve Katar ordusuna bu stratejik tesisi bedavaya peşkeş çektiniz.”

Faik Öztrak, tesiste üretilip, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bu yılın mayıs ayında teslim edilmesi gereken tankların hala apaçık olmadığını iddia etti.

“Enflasyon rakamları geriye doğru güncellenmelidir”

Bugün borcundan dolayı Türkiye genelinde 590 bin ailenin doğal gazının, 123 bin ailenin ise elektriğinin kesildiğini aktaran Öztrak, kasımda aylık enflasyonun rekor kırıp, 12 aylık enflasyonun yüzde 14’ü aştığını kaydetti.

Herkesin olgu sayıları gibi enflasyon rakamlarının da reel olmadığını bildiğini savunan CHP Sözcüsü Öztrak, egemen araştırmacıların rakamlarının TÜİK’in enflasyonunun fazla üstünde olduğunu söyledi.

TÜİK’e kadar son 3 ayda gerçekleşen enflasyonun yüzde 5,5, ancak akademisyenlerden oluşan “Enflasyon Araştırma Grubu”na göre yüzde 9,9 olduğunu kaydeden Öztrak, şu değerlendirmede bulundu:

“şu anda en az aidat görüşmeleri sürüyor. Yarın öbür gün memurun, emeklinin maaş zamları da belirlenecek. Bütün bu ücret ve maaş görüşmelerinde en manâlı gösterge enflasyon. Milletin maaşını, ücretini artırırken makyajlı TÜİK enflasyonunu dikkate alırsanız, milletimizi enflasyona ezdirirsiniz. Buradan fazla açık, fazla net bir çağrı yapıyoruz. Tıpatıp vaka sayılarında olduğu gibi enflasyon rakamları da geriye güncellenmelidir. İşçinin, memurun, emeklinin aylığı reel enflasyona göre belirlenmelidir. Makyajlı enflasyon rakamlarıyla daha pozitif kul hakkına girmeyin.”

Öztrak, asgari vergi görüşmelerinin aylık en düşük 3 bin 100 liradan başlaması gerektiğini dile getirerek, “Yandaşınıza dolarla, avroyla para ödemek için üretirken, millete para vermemek için mazeret üretmekten vazgeçin.” diye konuştu.

“Kutsal cuma namazı çıkışlarını da siyasi müsamerelerine sahne yaptılar”

Ehliyetsiz, liyakatsiz ve beceriksiz yönetimin gemiyi yalnızca salgında ve ekonomide yok, dış politikada da karaya oturttuğunu öne süren Öztrak, Libya’ya giden Türk gemisinin hukuk dışı aranmasına ilişkin, hükümete böyle bir olayın yeniden yaşanmaması için ne yaptığını sordu.

Öztrak, “tek adam” rejimiyle ülkenin çok derin bir devlet krizinin kucağına atıldığını savunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Birkaç maaşı birden gövdeye indiren lakin işini yapmayan saray sosyetesinin, milletin sırtına yüklediği ağır fatura ortaya çıktıkça sarayın kibirlisinin yüzü de sözü de kararıyor. Beceriksizliklerini milletten gizlemek için Cumhuriyet Irk Partisine saldırıyor. On parmağında on kara, partimize, Genel Başkanımıza sürmeye kalkıyor. Genel Başkanımıza saldırılar ve linç girişimleri, mafya artıklarının üzerimize salınması, açılan yüz binlerce liralık davalar, parti kitapçıklarımızın 12 Eylül darbe dönemini aratmayacak şekilde yasaklanması ve toplatılması yetmedi. Bundan Böyle kutsal cuma namazı çıkışlarını da siyasi müsamerelerine sahne yaptılar.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Objektif Cumhurbaşkanı olacağım.” diyerek, milletten oy istediğini fakat millete verdiği sözü ve ettiği yemini çiğnediğini belirten Öztrak, “Partisinin rozetini taktı, yetmedi bundan başka genel başkanı oldu. Şimdi bundan böyle AK Parti Genel Başkanı. Kalkıp bizim Genel Başkanımıza, ‘Ben Cumhurbaşkanıyım, cümbür cemaat haddini bilsin.’ diyemez.” ifadelerini kullandı.

Öztrak, CHP’lilerin Erdoğan’dan yöntem, erkan ve devlet adabı konusunda öğreneceği hiçbir şey olmadığını vurgulayarak, “Bizim sizin gibi korkularımız yoktur lakin ne yaparsanız yapın milletimiz sizi görüyor. Neler yaptığınızı biliyor, notunuzu veriyor. ‘Yetti gari’ deyip sabırsızlıkla beklediği sandığı önüne getirdiğinizde de size yerinizi gösterecek, evlerinize gönderecek.” değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu ve ailesinin telefonlarının dinlendiği iddiaları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi ile ailesinin telefonlarının dinlenildiği ve peşine düşüp takip edildikleri yönündeki açıklamasına karşın ifadelerine ilişkin soru üstüne Öztrak, şunları kaydetti:

“Atanmış İçişleri Bakanı’nı sahiden 2018’in dördüncü ayında polislerin sehven dinlediği ortaya çıkmıştı. Kendinin dinlendiğinin farkında olmayan bir İçişleri Bakanı ne aramak istiyor iyi anlamak mümkün değil. Çok açık söyleyeyim, sorduğu süre polislere, ‘Evet dinliyoruz’ mu diyecekler ya da sorulduğu zaman savcılara, ‘Siz bunları dinlediniz’ mi diye soracaklar? Lütfen bu ucuz sözleri bıraksınlar.”

CHP Sözcüsü Öztrak gündemi değerlendirdi (2)CHP Sözcüsü Öztrak gündemi değerlendirdi (2)CHP Sözcüsü Öztrak gündemi değerlendirdi (2)CHP Sözcüsü Öztrak gündemi değerlendirdi (2)

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *