CHP yönetimi disipline vermeyi düşünmediği Muharrem İnce’nin partiden ayrılmasını bekliyor

CHP içinde “Memleket Hareketi” başlatan ve bu hareketin kadrosunu da kamuoyuna açıklayan, partinin 2018 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile parti yönetimi arasında sular durulmuyor.

İNCE, SON TV PROGRAMINDA CHP YÖNETİMİNİ TOPA TUTMUŞTU

Son olarak katıldığı bir televizyon programında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun “Saraydan para alıp parti belirlemek isteyenler var” sözleriyle kendisini maksat aldığını savunan İnce, parti yönetimine de “Yalanların kurgu merkezi CHP Genel Merkezi” sözleriyle karşı çıktı.

CHP yönetimi ise İnce’nin yeni parti ayarlamak için yola çıktığını, parti içi tartışmayla kamuoyu desteği sağlamaya çalıştığını savunarak, polemiğe girmeme ve disiplin yoluna başvurmama taktiği izliyor.

PARTİ BELIRLEMEK İÇİN PARA BÖLGE KİŞİYİ GENEL BAŞKAN AÇIKLAMALI

Muharrem İnce, CNN Türk’te katıldığı televizyon programında, Kılıçdaroğlu’nun, “Saray’dan para alıp parti belirlemek isteyenler var” sözlerini hatırlattı. CHP Grup Başkanvekili Özgürlük Özel’in daha sonra yaptığı açıklamada “Kastedilen Muharrem İnce değildi” sözlerini anımsatan İnce, “Kastedilen ben değilim ama, gaye alınan benim. Kimin kastedilip kastedilmediğini CHP Genel Başkanı açıklamalı” ifadesini kullandı.

“CHP’Yİ DÜZELTEMİYORSAK PARTİ KURARIZ”

CHP’de kalmayı “ardına kadar deneyeceğini” belirten İnce, yeni parti kurup kurmayacağı konusunda da “CHP’yi düzeltemiyorsak tabii ki kurarız” yanıtını verdi. Parti yönetiminin kendisini pasifize etmeye çalıştığını, hatta seçimde düşük oy alacağı düşüncesiyle cumhurbaşkanı adayı gösterdiğini savunan İnce, “Beni ne takımda oynatıyorlar ne de yeni takımda oynamama müsade veriyorlar” dedi.

Bir Takım genel merkez yöneticilerinin kendisine iftira attığını gösteren İnce, “Yalanların kurgu merkezi CHP Genel Merkezi” suçlamasını yöneltti.

ÖZKOÇ: FAZLA SAYIDA PARTİ MENSUBU YENİ PARTİ KURDU

İnce’nin açıklamalarına birincil yanıt Grup Başkanvekili Engin Özkoç’tan geldi. Gazetecilerin İnce için disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği sorusu üstüne Özkoç, “CHP’nin kurumsal yapısını zedeleyecek, onu rencide edecek, hele ama Türkiye’nin bu dek sıkıntılı döneminde, Türkiye’yi mağdur eden bir iktidara karşısında değil de CHP’nin varlığına, birliğine ve kurumsal yapısına karşı söz söyleyecek bir teşebbüs hiçbir zaman dürüst olmaz” dedi.

Özkoç, “Ama CHP, demokrasiyle, özgürlükle, ifadelerin özgürce kullanılmasıyla da kendi iç yönetimini sağlayan bir siyasi partidir” görüşünü dile getirdi.

Türkiye’de çok sayıda siyasi parti mensubunun yeni partiler kurduğunu anımsatan Özkoç, “Türkiye Cumhuriyeti bunları kucaklar, karşılıkları neyse milletimiz kendilerine verir. Bizim birbirimizi yıpratmaya, gücendirmeye, kırmaya hakkımız yok” diye konuştu.

“İNCE İHRAÇ EDİLMEK İSTİYOR, İSTEDİĞİ VERİLMEYECEK”

İnce’nin parti ayarlamak için yola çıktığı için kendisinin ayrılmasını bekleyen CHP yönetimi bu nedenle disiplin sürecine başvurmayı düşünmüyor.

BBC Türkçe’ye konuşan CHP’li üst düzey bir idareci, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Muharrem Bey disipline sevk edilmek istiyor ama istediği verilmeyecek. Kendisi parti kurmayı hedefliyor. Sivas’ta hareketi başlattığı gün de niyeti parti kurmaktı. Şimdi ‘CHP daha iyi olsun istiyorum’ diyor. Partinin içinde , ‘parti iyi olsun’ diye uğraş eden birisi yeni kadro açıklar mı? Kadro CHP’de zaten var, görevde olmayanlar varsa onları göreve getirirsin, destek edilir, lakin yeni kadro olmaz.

“GENEL BAŞKAN BU TARTIŞMAYA GİRMEYECEK”

“Sivas’ta ilk hareketi açıkladığında kendisine karşın desteğin yukarı dürüst olacağını bekliyordu, lakin olmadı. Onun için parti yönetimiyle tartışmak istiyor. Lakin CHP genel merkezi, Genel Başkanı bu tartışmaya girmiyor, girmeyecek de.”

Kılıçdaroğlu’nun eski genel başkanlar dahil, kendisini eleştirenleri parti dışına itmek yerine, “partide nasıl yararlanabiliriz” tavrı sergilediği anımsatılarak, “Biz farklı görüşlerdeki siyasi partilerle, acaba nasıl bir araya gelebiliriz diye çabalarken, kendi içimizde böyle bir tartışma alanı açmak istemiyoruz. İnce, eleştirebilir, konuşabilir, fakat bunu izleyen bir hakem var, millet. Kendi vicdanlarına kadar değerlendirmeyi yapar, kim haklı kim haksız karar verir” görüşü dile getiriliyor.

“PARTİ GALIP GELMEK İÇİN NAMZET GÖSTERİR”

CHP yönetimi İnce’nin, “düşük oy alacağı hesabıyla” cumhurbaşkanlığına namzet gösterildiği iddialarına da tepkili. Kılıçdaroğlu’nun, kurultayda kendisine muhalif olmasına karşın “halk istiyor” diyerek İnce’yi aday gösterdiği anımsatılarak, “Parti kazanmak için namzet gösterir. Ekrem İmamoğlu, belediye başkanıydı, onu tüketmek için mi aday gösterdik? Mansur Yavaş’ı, Zeydan Karalar’ı tüketmek için mi aday gösterdik?” sözleriyle tepki gösteriliyor.

CHP yönetimi disipline vermeyi düşünmediği Muharrem İnce'nin partiden ayrılmasını bekliyor BBC

About admin

Check Also

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde şehit olan askerler için Allah’tan rahmet, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *