CHP’de istifa şoku

Adıyaman’ın Besni ilçesinde CHP İl Genel Meclis Üyesi Hacı Ali Öztekin, partisinin ilçe başkanının Kuran Kursu yapılmasıyla ilgili yaptığı açıklamanın arkasından istifa ettiğini duyurdu.

Besni Belediye Meclisi, Kur’an Eğitimi ve Hafızlık kursu için mülkiyeti belediyede kalmak şartıyla bir vakfa yer tahsisinde bulundu. Bu tahsisin peşinde Besni CHP İlçe Başkanı Vakkas Acar, belediye meclisinin aldığı bu karardan vazgeçmesi yönünde medya ve sosyal medyada direktifler yaptı.

Kur’an Kursu ile ilgili CHP İlçe Başkanı Vakkas Acar’ın bu açıklamalarının ardından CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hacı Ali Öztekin sosyal medyasından istifa ettiğini duyurdu.

Ali Öztekin açıklamasında, “Son günlerde sosyal medyada, CHP Besni İlçe örgütünün, Besni Belediye Meclisinin almış olduğu, Kur’an Eğitimi ve Hafızlık kursu için Hayrat İnsani Takviye Vakfına mülkiyeti Besni Belediyesinde kalmak şartı ile yer tayin edilmesine karşı çıkarak alınan bu kararın iptal edilmesiyle ilgili bir alıştırma içerisinde olduklarını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Besni Belediyesini Kur’an Hafızlarının yetişmesine vesile olacak olan böyle bir hizmeti gerçekleştirdiği için tebrik ediyor, alınan bu kararın ardına kadar devam etmesini bilhassa destekliyorum. Mensubu bulunduğum, CHP İlçe örgütünün, ulusal ve manevi değerlerimizi hiçe sayarak, Kur’an eğitimi verecek olan, hafız yetiştirecek olan, ilim ve irfan sahibi bir neslin yetişmesine sebep olacak böyle bir çalışmaya karşısında çıkmasını kendi inanç değerlerimle bağdaştıramadım. Böyle bahtı açık bir hizmeti eleştiren ve kimden olursa olsun, Kur’an eğitiminin aleyhinde duracak bir yapının içinde bulunmam bir durum değildir. Bu sebepten dolayı mensubu bulunduğum Cumhuriyet Irk Partisi, parti üyeliğinden istifa ediyorum” dedi.

CHP İlçe Başkanı Vakkas Acar ise Belediye Meclisinin aldığı karar ile ilgili olarak şu açıklamada bulunmuştu:

“Besni Belediye Meclis toplantısında,6. Madde Diyanete yatılı Kur’an kursu tamamlanmak amacıyla 686 ada 2 parsel görev edilmişken, aynı toplantının 10. maddesinde bu arsada 700 metre uzunlukta olan 1208 ada 3 parselin aynı amaçla Hayrat Derneğine verilmesinin millet yararı neresindedir? Burada amaçlanan Kur’an eğitimi ise ilkokul, orta mektep, liseler, hem İmam Konuşmacı Ortaokul ve Lise kısmı, bütün camilerimizde yaz aylarında düzenlenen Kur’an kursları ile halkımızın bu ihtiyacı giderilmektedir. Aynı Meclis toplantısında Müftülüğümüze aynı amaçla kullanılmak üzere, 686 ada 2 parseli yatılı Kur’an kursu gerçekleştirmek amacıyla Diyanete görev edilmiştir. Buna hiçbir itirazımız yoktur. Aynı semt de 700 metre mesafede Diyanete benzer amaçla yer tahsisi yapılmışken, Besni’nin en kıymetli bölgelerinden kupon arsa olarak anlatım tarzı edilen bir arsanın merkezi İstanbul’da bulunan derneğe tahsisinin adı ne olabilir? Bu kararda milletin menfaati nerededir? Bu kararda ulus yararı yoktur. Bu kararı verebilmek için arsanın hakiki sahibi olan Besni Halkına sormadan herhangi bir derneğe veya vakfa bedelsiz vermeniz kul hakkına girer oysa, buda çok ağır bir vebaldir. Talebimiz bu kararınızı yeniden gözden geçirip Besni halkının mülküne sahip çıkmanızdır.” – ADIYAMAN

CHP'de istifa şokuCHP'de istifa şokuCHP'de istifa şoku

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *